۱۸ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، در آخرین روزهای نمایشگاه رسانه های دیجیتال بر آن شدیم که گشتی در غرفه های آن بزنیم. در این نمایشگاه انتظار داشتیم با توجه به عنوان رسانه ای آن ، چهره غالب آن یک چهره فرهنگی باشد اما در بین حدود ۱۲۰ غرفه کمتر از ۱۰ غرفه فرهنگی وجود داشت و عمده غرفه های نمایشگاه به دنبال فعالیت اقتصادی یا معرفی فناوری بودند. به اقتضای حوزه فعالیتمان در دومین نمایشگاه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال سراغ غرفه هایی را گرفتیم که دغدغه پرداختن به مسائل دینی یا حوزه های مربوط به فرهنگ و اندیشه را دارند که تعدادشان از انگشتان دست بالاتر نمی رفت. برخی گله می کردند که امسال فروش نداشتیم، بعضی از کمبود پهنای باند و سرعت پائین اینترنت می گفتند و برخی هم به ظاهر راضی بودند اما خلوتی غرفه ها حکایتی دیگر را نشان می داد. در این راستا پای صحبت های مسئولان این چند غرفه ای نشستیم که در میان غرفه های فروش پنل پیامک و نرم افزار و سخت افزارهای جور واجور به صرف دغدغه های دینی و فرهنگی و اندیشه ای در نمایشگاه حضور یافته اند.


 


نمایشگاه رسانه های دیجیتال امسال در مقایسه با دوره قبل ضغیف تر بوده است


 


سلطانی مدیر روابط عمومی موسسه فرهنگی تبیان درباره فعالیت‌های این مرکز در حوزه دین و اندیشه می‌گوید: در قسمت محتوایی ما از گذشته صبغه دینی داشته ایم. در ۱۳ سال گذشته علاوه بر فعالیت‌های محتوایی محورهای دیگری را مانند امور کاربری، فنی، زیرساخت، تولید بازی های رایانه ای و نرم افزار را بر فعالیتمان اضافه کردیم. در سایت تبیان بخش دین و اندیشه مستقل است و مقالات تخصصی در آن موجود است. بر اساس بررسی انجام شده کاربران ثابت ما بیشتر در رده سنی ۱۵ تا ۳۵ سال هستند. محصولات ما شامل نرم افزار چند رسانه ای، بازی های رسانه ای، فروشگاه اینترنتی، خدمات تلفن همراه اول، مجله الکترونیکی، سایت و… است.


وی معتقد است که با استفاده از تفسیر مسائل باید افراد را به سوی اندیشه‌ورزی سوق دهیم. نرم افزارهای «تبیان» و «تلاوت تبیان» که در همین نمایشگاه به فروش می رسد در همین راستا تهیه شده است.


وی همچنین به مشکلاتی که در حوزه دین و اندیشه وجود دارد، می‌افزاید: در این حوزه با توجه به این که تمام منابع آن موثق است مشکلی وجود ندارد تنها باید جوری رفتار کرد که بتوان تولید محتوا داشت.


سلطانی در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که آیا مخاطب این حوزه کم نیست؟ تاکید می‌کند: یک بحث را باید قبول کرد؛ ابزارهای دیجیتال یکی از محصولات وارداتی است و فرهنگ خاص خودش را دارد. ما باید با بومی‌سازی این ابزارها را با فرهنگ خودمان هماهنگ کنیم. موسسه تبیان در بدو تأسیس نیز این تلاش را داشته که در همه حوزه‌ها با بومی کردن بتواند بخشی از نیازهای مخاطبان این حوزه را برآورده کند.


این مقام مسئول در پایان درباره ارزیابی خود از نمایشگاه امسال یادآور می‌شود: با توجه به این که دو سال است که نمایشگاه به بخش خصوصی واگذار شده امسال نمایشگاه نسبت به سال گذشته ضعیف تر بوده است.


 


پهنای باند یکی از مشکلات مخاطبان ما برای دانلود محصولاتمان است


 


پرتال جامع آستان قدس رضوی  یکی دیگر از سایت‌هایی است که در نمایشگاه امسال حضور دارد. این پرتال هدف خود را شبیه سازی فعالیت های آستان قدس در فضای مجازی می داند و با توجه به این که آستان قدس رضوی یک نهاد غیر دولتی است عمده فعالیت هایش در حوزه فرهنگی، در بخش دین و اندیشه است. براساس گزارش سایت الکسا بیشترین مخاطبان این پرتال افراد با گروه سنی ۲۰ تا ۳۰ سال هستند که اکثرا دانشگاهی‌اند.  بیش از ۵۰ هزار بازدید کننده در روز و ۱۰۰ هزار بازدید یا کلیک برای این سایت وجود دارد.


 حمیدرضا جعفری سردبیر پرتال آستان قدس رضوی درباره فعالیت‌های این پرتال توضیح می‌دهد: مساحت حرم مطهر رضوی یک میلیون متر مربع است که در این مساحت سالانه ۳۰ میلیون زائر می توانند مشرف شوند. اما شاید مشتاقان آن حضرت میلیون ها نفر در کل جهان باشند که نیاز به اطلاع رسانی دارند و وظیفه این پرتال این است که برای کل جهان قابل بهره برداری باشد.


وی با اشاره به این که حرم مطهر منبع توجه همگان است و مشکل کمبود مخاطب برای سایت وجود ندارد، نبود پهنای باند در کل کشور را یکی از مشکلاتی می‌داند که منجر شده که مردم نتوانند به راحتی با سایت ارتباط برقرار کنند و به عنوان مثال فیلم های پرتال به سختی دانلود می شوند.


اما جعفری در بخش دیگری از سخنانش به استفاده نکردن مردم از رسانه های دیجیتال اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد: اگر مردم از این ابزار استفاده کنند شاید ۵۰ درصد مشکلات ما در حرم برطرف شود چرا که اکثر کارهایمان در این پرتال منتشر می‌شود. به گفته وی، تولید محتوا برای فضای مجازی بسیار مهم است و می‌تواند منجر به ترغیب مردم  به این حوزه شود.


 وی تاکید می‌کند: باید در فضای مجازی رویکرد حمایتی داشته باشیم و سواد رسانه ای مردم را افزایش دهیم، همانطور که جامعه ما یک جامعه مذهبی است، فضای مجازی هم باید به این سمت برود. ساختار محتوایی سایت هایی مانند فیس بوک نتیجه حضور افرادی است که در این فضاها  هستند. هجمه کاربران این سایت ها را علیه امام نقی (ع) دیدیم. این نتیجه عدم حضور جامعه مذهبی است، مراجع ما باید شرایط را درک کنند و به ارتقای فرهنگ رسانه ای کمک کنند و همه مردم در این فضا شرکت کنند. این در حالی است که برخی مراجع اینترنت را فضایی می دانند که باید با آن مبارزه کرد.


 


در تالارهایمان مانند تالار گفتگو بازدید میلیونی داریم


 


مؤسسه فرهنگی، هنری نور راسخون که زیر نظر سازمان اوقاف و امور خیریه کشور فعالیت می کند، عمده فعالیت هایش را در حوزه هایی مانند مقالات، نرم افزار، اخبار و … ادامه می‌دهد.


منصور حقیقی کارشناس روابط عمومی این موسسه با اشاره به این که موسسه راسخون صرفا کار مذهبی نمی کند می افزاید: راسخون  چون یک پرتال است باید در همه زمینه ها فعالیت کند. در حوزه دین و اندیشه اما به صورت حرفه ای کار می‌شود و مزیت سایت راسخون این است که تبلیغات نداریم و مخاطبمان سردر گم نمی شود.


وی ادامه می‌دهد: همه اقشار می توانند از سایت ما استفاده کنند و با توجه به وجود بیش از ۱۳۰ هزار مقاله در سایت، مخاطب با یک بانک اطلاعات مواجه است. بانک صوت و فیلم ما در حوزه دین و اندیشه بسیار وسیع است که شامل سخنرانی، مداحی و … می شود و بیش از ۱۴۰ هزار فایل در آن موجود است. همچنین در بخش انجمن ها بازدید میلیونی داریم که شامل تالارهای گفتگو، تالارهای علمی، فرهنگی و … است.به گفته این مقام مسئول، راسحون نرم افزار هم تولید می کند به عنوان نمونه نرم افزار «زلال نور» با بیش از ۱۶ هزار حدیث تهیه شده است.


حقیقی درباره ویژگی‌های سایت راسخون اظهار می‌کند: این سایت هر روز به روزرسانی می شود و این نوید را می دهم که این سایت بهتر هم خواهد شد، بهترین ویژگی سایت محتوای آن است  و ما در عین کیفیت، کمیت را هم در نظر می گیریم.


حقیقی با اشاره به این که بیشترین مشکلات راسخون هزینه های بالای آن است یادآور می‌شود: سیاست ما این است که حوزه های مختلف را پوشش بدهیم و راهکارمان تولید محتوای مذهبی است بدین معنی که وقتی یک مخاطب نیاز پزشکی خود را دریافت می کند به سمت حوزه مذهبی سوق داده می شود. در واقع سیاست راسخون این بوده که کاربری وقتی از خدمات سایت استفاده می کند فرهنگ دینی را هم آموزش ببیند.


 


 


بازدید کنندگان ما چندین برابر شده اند   


 


موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) بالغ بر ۳۰  نرم افزار، درباره آثار امام و مجموعه آثار مرتبط با امام تولید کرده و هدفش ترویج اندیشه های امام خمینی (ره) است. بسیاری از این آثار در سایت های www.imam-khomeini.ir یا jamaran.ir قابل مشاهده و دانلود هستند. در پرتال امام خمینی (ره) مجموعه آثار ایشان به چهار زبان فارسی، عربی، اردو و اانگلیسی موجود است.


سجاد قربان اوغلی مدیر فناوری اطلاعات این موسسه با اشاره به حضور این مرکز در نمایشگاه امسال می گوید: در این نمایشگاه ۲۵ نرم افزار آوردیم که ۵ نرم‌افزار جدید است که از آن جمله می توان به نرم افزار «آواگرد» و «اندیشه جاودان» اشاره کرد. محصولات موسسه به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد و علاوه بر نرم افزارهای کودکان، مجلات دوست هم برای گروه نوجوانان به نمایشگاه آورده شده است


وی درباره مخاطبان این موسسه نیز اظهار می‌کند: عموم مردم مخاطب هستند که اکثر آنها زیر ۴۰ سال هستند و  نسبت به سال های قبل بازدید کنندگان ما چندین برابر شده اند.


  


بهایی ها علیرغم داشتن امکانات زیاد در اسرائیل حق تبلیغ ندارند


 


سایت بهایی پژوهی ۸ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و در این مدت ۱۲ میلیون بازدید کننده داشته است. این سایت تخصصی در حوزه بهاییت فعالیت می کند.


منفرد از مدیران اجرایی این سایت درباره فعالیت هایشان می گوید:  ما دیدیم که بهایی ها یک نامه سرگشاده به آقای خاتمی نوشته اند و حضوراً با برخی از مسئولان ملاقات داشتند و ادعا کردند که آزادی ندارند. به همین دلیل بر آن شدیم که با کار فرهنگی پاسخ آنها را بدهیم و از این رو ۵۰۰ مقاله تخصصی در سایت موجود است.


به گفته وی، مخاطبان سایت کسانی اند که در این حوزه فعالیت دارند. ۱۶ عنوان کتاب در قطع خشتی و ۵ کتاب در قطع رقعی منتشر شده است و درباره تاریخچه، اعتقادات بهاییت و … محصولاتی تولید شده و همه را به صورت نرم افزاری که قابلیت نصب بر گوشی های اندروید دارد تولید کرده است.


وی با بیان این که برای تالار گفتگوی سایت چند کارشناس مذهبی داریم و در آنجا فضای گفت و گوی علمی حاکم است ادامه می‌دهد: بهایی ها در ایران به گفته خودشان ۲۰۰ هزار نفرند اما به نظر می رسد که حدود ۱۲۰ هزار نفر باشند و در دنیا هم مدعی اند که تعدادشان به ۶ میلیون می رسد. جالب اینجاست که به رغم اینکه در اسرائیل امکانات زیادی دارند اما طبق قانون اسرائیل حق تبلیغ در اسرائیل را ندارند.


 


فروشگاه “بازار” با ما کار نمی کند و پاتوق کتاب را در اپلیکیشن خودش قرار نمی دهد


 


نشر معارف ۳ سال است که در بحث فضای مجازی وارد شده و در حوزه موبایل و تبلت کارش را با پاتوق کتاب آغاز کرده است. نشر معارف یک کتابخانه دیجیتال دارد که در آن، محصولات به صورت pdf و ebook قابل دسترسی است. سایت نشر معارف زیر نظر نهاد نمایندگیمقام معظم رهبری در دانشگاهها قرار دارد. نیمه خصوصی است و بیشترین درآمد آن از طریق فروش کتاب است.


امیر نیک فر مدیر گروه موبایل نشر معارف می گوید: تلاشمان این است که برخی از انتشارات را هم در این حوزه وارد کنیم. در این سایت ما کتاب های رایگان هم داریم و قیمت آثار در این حوزه بسیار پایین تر از کتاب های کاغذی است. این کتاب ها، قابلیت  book mark و جستجوی در کتاب را دارد. با این وجود بازار با ما کار نمی کند و اپلیکیشن پاتوق کتاب را در بازار قرار نمی دهد. 


وی می افزاید: در حال حاضر ۷۰ کتاب ما الکترونیکی شده است. مهمترین حوزه فعالیت ما معارف و مسائل دینی است.


نیک فر در ارزیابی خودش از نمایشگاه امسال می گوید: فروش امسال خوب است اما برخی از غرفه ها موبایل و تبلت، سخت افزار و … می فروشند که به رسانه‌های دیجیتال ربطی ندارد!


 


 ما تا کنون ۲۰ هزارتومان فروش داشته ایم!


 


موسسه نرم افزاری کوثر در سال ۱۳۸۰  در قم فعالیت خود را آغاز کرد. تولید نرم افزار های دینی و اسلامی  برای کامپیوتر های شخصی و موبایل از جمله اقدامات این موسسه است.


سید مهدی حسین زاده رئیس موسسه نرم افزاری کوثر می گوید: ۵۰۰ عنوان کار تولیدی ثبت  وزارت ارشاد دارد. موسسه در اکثر نمایشگاه ها شرکت داشته است.


وی که دلی پر از بخش خصوصی دارد می افزاید: این موسسه خصوصی است و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند نفس های آخر را می کشیم. ما در نمایشگاه امسال تا کنون ۲۰ هزار تومان فروش کرده ایم! در صورتیکه در سال گذشته تا ۲ میلیون تومان فروش داشتیم. به نظر او گویا رکود اقتصادی بر مصرف کالاهای فرهنگی تاثیر گذاشته است.


وی همچنین اضافه می‌کند: مخاطبان ما بیشتر عامه مردم هستند که قدرت خریدشان پایین آمده است. از طرفی هم سازمان ها خریدی ندارند و وزارت ارشاد هم هیچ حمایتی نمی کند بنابراین بسیار نگرانیم که در این شرایط باید چه کنیم. البته در این زمینه رقبا هم تاثیر گذاشته اند. به هر حال عدم فرهنگ سازی و بحث کپی رایت نیز بی تأثیر نبوده است.

مطالب مرتبط :
  1. عرضه بیش از ۳ هزار نرم افزار قرآنی در بخش رسانه های دیجیتال
  2. برخی تبلیغات تجاری تلویزیونی با اشرافیت همراه است/ فریب دادن در تبلیغ خیانت است
  3. کتاب "کلیات تبلیغ تربیت گرا" به عنوان متن درسی برخی از مراکز حوزوی انتخاب شد
  4. فاز دوم فروش اوراق وقف از ماه رمضان آغاز می‌شود
  5. شجره نامه برادر امام رضا (ع) ممهور به مهر شیخ بهایی رونمایی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur