۳۰ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین «سید رضا تقوی» در پنجاه و چهارمین نشست شورای فرهنگ عمومی استان تهران، انجام کار فرهنگی را بسیار دشوار توصیف کرد و افزود: یکی از وظایف عمده این شورا، رصد خرده فرهنگ ها و رفتار های غالب افراد جامعه است تا نسبت به هدایت صحیح آن اقدام شود.


وی، وظیفه این نهاد را بررسی رفتارهای اجتماعی، تصحیح آنها و تعلیم رفتارهای صحیح عنوان کرد و از مسئولان فرهنگی استان خواست تأثیر اقدامات خود بر فرهنگ عمومی را در نظر داشته باشند.


در ادامه سید حسین هاشمی استاندار تهران با مهجور خواندن فرهنگ، به ویژه کتابخوانی، خواستار توجه بیشتر مسئولان برنامه ریز کشور و دست اندرکاران این حوزه شد.


 وی که سابقه چند دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی را دارد به حضور شخصیتهای برجسته فرهنگی در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: لازم است مجلس به مسائل فرهنگی به ویژه موضوع کتابخوانی ورود بیشتری داشته باشد چرا که اصلاح مسائل فرهنگی در اصلاح امور دیگر کشور موثر است.


استاندار تهران ضمن تقدیر از شهرداری تهران بابت اختصاص بودجه به نهاد کتابخانه های عمومی این استان گفت: این امر موجب گسترش فرهنگ کتابخوانی در جامعه و تقویت کتابخانه های عمومی در راستای انجام بهتر وظایف شده است.


وی با اشاره به تغییر سبک زندگی ایرانیان گفت: دنیا و روش زندگی ها تغییر کرده و نحوه عرضه و ارائه کتاب و محصولات فرهنگی هم تغییر کرده و ما هم باید به این فنون و تکنیک ها توجه کنیم.


«مجتبی رحماندوست» نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست بیان کرد: با ایجاد میز ثابت فروش کتاب درمدارس، سالنهای انتظار عمومی ازجمله راه آهن، ایستگاه های اتوبوس، ورودی وزارتخانه ها و ادارات می توان فرهنگ کتاب خوانی را گسترش داد.


وی ادامه داد: برداشتن ممنوعیت فروش کتاب در مشاغلی مثل سوپرمارکت ها و ایجاد تلفن گویای کتاب نیز می تواند به توسعه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی کمک کند.


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد داد تا از استادان بازنشسته دانشگاه ها به عنوان مراجع علمی برای کتابداری در کتابخانه ها استفاده شود.


در ابتدای این نشست «دکتر برزین ضرغامی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران و دبیر شورای فرهنگ عمومی، ایجاد اتاق فکر در این شورا را ضروری خواهند و افزود: بسیاری از مسائل و مشکلات فرهنگی و اجتماعی امروز جامعه را می توان از طریق شورای فرهنگ عمومی و زیر گروه های آن حل و فصل کرد.


در این نشست گزارش فعالیتهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری تهران در هفته کتاب ارائه شد.

مطالب مرتبط :
  1. مردم در کدام فرهنگ سیاسی مشارکت سیاسی بالایی دارند
  2. امر به معروف و نهی از منکر باید تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود
  3. دیپلماسی عمومی و بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری بررسی می شود
  4. نخبگان در ایران از جایگاه تعریف شده ای برخوردار نیستند/ گردش نخبگان ضرورت شایسته سالاری است
  5. نشست جایگاه زن در اندیشه و عمل امام موسی صدر برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur