۳۰ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله سیداحمد خاتمی در برنامه عطر انتظار شبکه قرآن و معارف سیما گفت: یکی از ویژگیهای یاران امام زمان(عج) این است که آرزوی شهادت دارند، فرهنگ شهادت فرهنگ دلدادگی به خدا و دادن تمام هستی به خداوند است و آن چیزی که دشمنان را نیز پشت مرزهای ما نگه داشته است ترس از فرهنگ شهادت ماست، زیرا دشمنان اگر می توانستند حمله نظامی کنند، حتما این کار را می کردند اما آنها نتوانستند نه اینکه نخواهند زیرا از فرهنگ شهادت می ترسند هرچند امروز جنگ تمام شده اما فرهنگ شهادت هرگز تمام نمی شود.


امام جمعه موقت تهران ادامه داد: یکی از دیگر ویژگیهای مهم یاران امام زمان(عج) داشتن بصیرت است بصیرت به این معناست که انسان راه ولایت را پیش بگیرد، در شرایط عادی بصیرت لازم نیست اما در شرایط و فضای غبارآلود این بصیرت است که به کار می‌آید زیرا باعث می شود در گرد و خاکها انسان راه خود را گم نکند و حق را بشناسد.


وی تأکید کرد: باید تا می توانیم محبت را در جامعه زیاد کنیم، من به همه به خصوص رسانه ها و به خصوص رسانه های مکتوب عرض می کنم که نقد بکنید اما محترمانه، این چنین در جامعه محبت ایجاد خواهد شد، وحدت و اتحاد با شعار درست نخواهد شد.


آیت الله خاتمی ادامه داد: اگر فردی سلیقه مان را قبول نداشت و ما به او بگوییم که آمریکایی است و یا بگوییم تندرو و افراطی است، ایجاد تفرقه می کنیم زیرا این واژه ها سم وحدت است، این واژه ها باعث می شود کسانی سود ببرند که از ریشه دین را قبول ندارند.


وی در ادامه  پس از معرفی کتاب حقایق و خرافات از نگاه دین توسط مجری برنامه دلیل و انگیزه اش از نوشتن این کتاب را بیان کرد و گفت: در یک دوره‌ای در رابطه با عزاداری‌ها غلوهای زیادی دیده می شد از جمله استفاده از جملاتی مانند لا اله الا زهرا و امثال این جملات از طرفی گاهی به جای آهنگ‌های متین مداحی از آهنگهای لس آنجلسی استفاده می‌کردند به طوری که در نهایت این موارد باعث گله کردن مقام معظم رهبری شد.


امام جمعه موقت تهران افزود: در آن زمان مجلس خبرگان رهبری مسئولیت موضوعات مربوط به مداحی را به من دادند تا در این رابطه سخنرانی کنم من نیز در برنامه ای در شبکه ۲ در این رابطه سخنرانی کردم که با استقبال بسیار زیادی نیز رو به رو شد.


وی تأکید کرد: متأسفانه بعضی از افراد از این نقدهای ناصحانه سوء استفاده می کردند به طوری که با اساس عزاداری مخالفت می کردند به همین دلیل من در این رابطه نیز ۱۰ جلسه سخنرانی کردم و در کتاب خود اثبات کردم که این عزاداری‌ها باید باشد و هر کس که با آن مخالفت کند محکم رو به روی آن خواهیم ایستاد البته از طرفی سفارش هم کردیم که مداحان حتما باید مراعات داشته باشند.


وی در پایان سخنانش بیان داشت: در بین مداحان، مداحان مخلص و ارزشی فراوان هستند، خطابه و مداحی تریبون دین و معنویت هستند و سبب صفا و نشاط می شوند.

مطالب مرتبط :
  1. شهیدان درس شهادت را از مساجد آموخته‌اند/ مسجد کانون گسترش فرهنگ پویای شهادت
  2. افکار و عقائد خوارج در سایر فرق اسلامی نفوذ کرد/ نهروانی‌ها هنوز خطرناک‌ترین دشمنان اسلام هستند
  3. چرا اطبای گذشته حکیم نیز بودند/ پیوند سلامت و معنویت در فرهنگ اسلامی-ایرانی
  4. نقش حضرت زینب«ع» در احیای تشیّع/ شهادت، اسارت و عزاداری در یک راستا هستند
  5. الهیات اسلامی معنویت را گوهر اصلی دین می داند/ معنویت به شریعت و اخلاق خلاصه نمی شود

پارک علم و فناوری قم

zohur