۲۶ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بهروز فرنو، رئیس بنیاد حکمی ـ فلسفی فردید، در مصاحبه با اولین قسمت از مجموعه «روایت» با عنوان «فردید به روایت فرنو» در پاسخ به این سؤال که آیا فردید صراحتاً در مورد انقلاب موضع‌گیری داشت، اذعان کرد: «بله، قبل از انقلاب هم زمانی که ایشان به یک امر معنوی، دعوت می‌کند، می‌بینید که توجه ایشان معطوف به یک حکمت معنوی است، حتی مجموعه سخنرانی‌هایی قبل از انقلاب از ایشان در رادیو و تلویزیون ضبط شده که عنوان آن درآمدی بر حکمت معنوی بوده است. در همه آنها توجه به رفتن سوی یک امر قدسی و معنوی وجود دارد که فراموش گردیده است و باید احیاء شود.


وی افزود: این توجه، قدر مسلم نمی‌توانسته است مدافع انقلاب نباشد. با آن مقدمات اگر ایشان از انقلاب دفاع نمی‌کرد، چه معنایی می‌توانست داشته باشد؟ اگر از انقلاب دفاع نمی‌کرد، از چه چیزی دفاع می‌کرد؟ از لیبرالیسم، سوسیالیسم یا فاشیسم که هیچ اعتقادی به آنها نداشت؟ ایدئولوژی‌های جدید که برای ایشان فروریخته بود. برای او یک امر پریروزی و پس‌فردایی و قدسی مهم بود که طبعاً غیر از انقلاب، راه دیگری نمی‌ماند. به خصوص در نظر، ایشان فوق‌العاده رادیکال و انقلابی بود و با هیچ چیزی که مربوط به زمانه ما بود، جمع نمی‌شد.


در این مصاحبه تصویری که در گروه تولید سایت سیمافکر و با همکاری بنیاد حکمی ـ فلسفی فردید تهیه شده است، بهروز فرنو، که از مستمعین و شاگردان استاد احمد فردید بوده و هم اکنون مدیریت مجموعه بنیاد فردید را بر عهده دارد، ضمن طرح اجمالی از زندگینامه و ویژگی‌های خاص سیداحمد مهینی یزدی معروف به سیداحمد فردید، به شرح برخی از رئوس اندیشه‌های وی از جمله مفهوم غرب‌زدگی و بحث اتیمولوژی و علم‌الاسماء پرداخته است. وی همچنین ضمن بیان خاطراتی از حلقه‌های درس و بحث استاد و کسانی که با وی حشر و نشر داشته‌اند، به برخی پرسش‌ها در رابطه با مواضع و اندیشه‌های فردید پاسخ گفته است.


نکته ویژه در این مصاحبه تصویری ۵۵ دقیقه‌ای که به مناسبت بیستمین سالروز وفات مرحوم سیداحمد فردید در سایت سیمافکر بارگذاری شده، پخش تکه‌هایی از سخنرانی‌های منتشر نشده تلویزیونی دکتر فردید است که در سال‌های آغازین دهه ۶۰ در شبکه دو تلویزیون ایراد گردید‌ه‌اند.


روایت، عنوان مجموعه برنامه‌هایی تولیدی در سیمافکر است که قصد دارد با رفتن به سراغ برخی از چهره‌های مهم که شأن مؤسس و تأثیرگذار داشته‌اند، راوی تاریخ شفاهی وضع اندیشه و نحوه ورود علوم انسانی به ایران باشد. فردید به روایت فرنو، اولین برنامه از این مجموعه است که علاقمندان می‌توانند برای تماشا و دریافت آن به سایت سیمافکر به آدرس www.simafekr.tv مراجعه نمایند.

 

مطالب مرتبط :
  1. کتاب «حقیقت فردید» منتشر می‌شود
  2. گزارشی از دوره جدید فعالیتهای آموزشی و همکاریهای فرهنگی بنیاد فردید ارائه می شود
  3. دکتر فردید بحران‌های پیدا و پنهان عصر را بهتر می‌شناخت/ باید غرب و غربزدگی از نظرگاه عمیق حکمی توجه شود
  4. شأن و مقام حقیقی حکمت و فلسفه سیر در جهت حقیقت است
  5. نخستین شماره مجله تصویری «دریچه» در «سیمافکر» منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur