۲۰ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، کانون خورشید از جمله موسساتی است که در زمینه ترویج فرهنگ غدیر تلاش هایی را ترتیب داده است. به مناسبت عید سعید غدیر گفت و گویی را با مدیر این کانون، حجت الاسلام مشکوری انجام دادیم.


*فعالیت های شما در کانون خورشید چیست؟ چه فعالیت هایی درباره غدیر دارید؟


هدف اصلی این است که تعظیم شعائر غدیر شود. هدف ما در این موسسه این است که کاری کنیم تا پرداختن به ماجرای غدیر نسبت به سال های قبل پر رنگ تر شود و بتوانیم در افق نزدیک مانند عاشورا آن را تعظیم کنیم. البته این مجموعه به واسطه دغدغه مقام معظم رهبری تأسیس شد. اینکه ما مطلع شدیم آقا نسبت به کم‌کاری درباره غدیر گله مند است و واقعه غدیر را مایه وحدت دانستند نه افتراق. شیعه هم حرفش را مستقل و قوی زده است و قابل اثبات است.


ما از سال ۹۱ عملا کار را آغاز کردیم و یک طرحی را در ابتدا با مراجع تقلید و به ویژه بزرگان قم مطرح کردیم. ما حدود ۵۰ ساعت جلسه با حداقل ۳۰ تا از بزرگان حوزه و قم داشتیم و این دغدغه را با آنها هم مطرح کردیم و پرسیدیم که آیا شما هم این دغدغه را دارید و حالا باید چه کار کنیم؟


ما پیشنهاد کردیم که اگر بخواهیم درباره غدیر کار کنیم کتابی بالاتر از کتاب الغدیر نداریم و عملا اگر هم باشد شاید چیزی موازی و بلا اثر باشد. کار آموزشی کردن برای غدیر یک کار پر زحمت و با مخاطب محدود است. بنابراین کار اصلی که می شود در این حوزه کرد کار رسانه ای است. چرا که رسانه چیزی است که مردم در دنیا برای آن وقت می گذارند. لزوما ما بستر رسانه را با آقایان مراجع مطرح کردیم که ما در این بستر رسانه می توانیم برای غدیر کار کنیم و در این موضوع خلا وجود دارد. ما در خرداد ۹۱ کار را شروع کردیم و عملا مجموعه ای را با نام کانون خورشید با مجوز از حوزه علمیه قم تأسیس کردیم.این مجموعه کارش را با تدوین طرحی در ۷ فاز شروع کرد فاز یک طرح این بود که برای ورود به فضای رسانه حتما باید یک معونه علمی قوی داشته باشیم که دیده شویم. برای همین کار باز ما به سراغ مراجع رفتیم و پرسیدیم که چه منبع دقیق پژوهشی را به معرفی می کنید تا بر روی آن کار کنیم. تا خوراکی برای کار رسانه ای داشته باشیم. همه بالاتفاق گفتند الغدیر علامه امینی. از جمله رهبری هم در سال ۷۸ فرموده بودند که به نظر من کتاب الغدیر مهجور است و این کار عظیم علامه امینی را عده ای باید مطالبش را بیرون بکشند و عالم را از آن پر کنند. لذا این حرف، دستور کار ما را مشخص کرد. ما از سال ۹۱ تا خرداد ۹۳ بر روی الغدیر وقت گذاشتیم و از این کتاب در خلال سه بار مطالعه کامل، ۱۱هزار فیش رسانه ای استخراج کردیم.


به عنوان مثال ما یک موضوع را درباره آیه ولایت استخراج کرده ایم و هر جا علامه امینی در این باره حرف زده در آورده ایم و آن را قالب بندی و دسته بندی کرده ایم که امسال به عنوان یکی از کارهای مجموعه خورشید در عید غدیر تحت عنوان سایت اکمال رونمایی می شود. اسم آن را به خاطر روز غدیر که اکمال دین است اکمال گذاشته ایم. این سایت در خدمت کسانی است که می خواهند روی کتاب الغدیر کار کنند و از این کتاب موضوعات مختلفی را استخراج کنند.


اما همه کار ما این نبود که تحقیق کنیم. ما می خواستیم از کار پژوهشی به کار رسانه ای برسیم. طرح کانون خورشید یک طرح ۵ ساله است. در طول این دو سال گذشته اهدافی را برای خودمان تعریف کرده ایم که ما نقشه ای برای کار رسانه ای ترسیم کرده ایم که می شود به آن الگو سازی فرهنگی غدیری گفت. ما به مناسبتی مانند عاشورا که از بزرگترین شعائر مذهبی ما است یک یک حرکت اجتماعی به آن داده ایم. به فرض مثال اطعام یا مراسم سینه زنی و… اینها رسوماتی است که ما برای مراسم عاشورا درست کرده ایم و وجه مردمی به آن داده ایم.


غدیر مهجور است چون ما نیامده ایم که اولا برای آن رسوماتی درست کنیم. دوم اینکه مطالعه نکرده ایم که اهل بیت برای آن چه رسوماتی داشته اند. ما الگو هایی داریم که بتوانیم برای روز غدیر فرهنگ سازی کنیم. ما در این ۵ سال این ها را دسته بندی کرده ایم و در این سال ها هر کدام را انجام می دهیم سال اول نماز جماعت عید غدیر را درکشور مطرح کردیم. امام رضا می فرماید غدیر از فطر و قربان بالاتر است. مانند ماه بین ستارگان است. همه اعیاد ما نماز دارد، پس باید غدیر هم نماز داشته باشد. ما با تحقیق فهمیدیم که نماز دارد و شیخ مفید در زمان خودش آن را به جا می آورده است. پس این نماز باید احیا شود. ما در این زمینه دو مجله به نام قنوت خورشید و یک بروشور زدیم و در تیراژ وسیع در کل کشور پخش کردیم.


نتیجه این شد که ۳هزار نماز عید غدیر در کشور خوانده شد. امام هادی در یک سالی که غدیر می شود. از متوکل خلیفه عباسی آن زمان، تقاضا می کند که من می خواهم به نجف بروم و متوکل قبول نمی کند و امام در همان جا عبای خود را پهن می کنند و زیارتی را در آنجا انشا می کند که به زیارت غدیریه امام هادی معروف است و امروز در مفاتیح الجنان وجود دارد. این زیارت از لحاظ سند از زیارت جامع کبیره قوی تر است. ما امسال در پی احیای زیارت غدیریه هستیم.کار دیگرمان این است که مجله ای تحت عنوان زیارت خورشید چاپ کرده ایم که در آن سند و شواهد قرآن را بررسی کرده ایم. شواهد تاریخی و روایی کلام بزرگان را همه را بررسی کرده ایم. آثار علما درباره زیارت غدیریه را در این باره بررسی کرده ایم و در تیراژ ۵هزار انتشار داده شده که در کل کشور پخش می شود. سیاست سال آینده ما بحث اطعام غدیر است و این همه رسوماتی است که ائمه برای این روز گذاشته اند. ما در این سال ها تلاش می کنیم که رسوم و آئین های این اعیاد را احیا کنیم. و آخرین سیاست ما در سال آخر  بحث عیدی دادن و عیدی گرفتن و لباس نو و مرتب پوشیدن است. عقد اخوت خواندن و این ها همه معارفی است که برای این عید گذاشته اند. پس کانون خورشید یک برنامه پنج ساله برای احیای این فرهنگها در بستر رسانه ای دارد. امروز ما با رسانه ملی برنامه هایی را همکاری می کنیم که صدا سیما با ما همکاری می کند و امسال در رادیو معارف زمان هایی را در اختیار ما گذاشته اند. و غیر از در فضای مجازی و موبایلی پیرو این سیاست کارهایی را ارائه می کنیم.


نکته دیگر که می توانم اشاره کنم بحث پرده های غدیری است که پرده هایی در سطح شهر از گزیده اتفاقات غدیر کشیده شود و در سطح شهر توسط نقال هایی برای مردم نقل شود که خودش تبدیل به یک اثر هنری شده که هم در تلویزیون و هم در پارکها و بوستان ها عملیاتی خواهد شد. بحث بعدی این است که بنر های سطح شهر را هم ما داریم که در سطح شهر پخش خواهیم کرد. بنابراین ما دو مدل کار داریم یک سری کار تولیدی است و یک سری کار مشارکتی که با شهرداری و حوزه هنری و… داریم.


*آیا با بنیاد غدیر هم همکاری دارید؟


یکی از گله ها از همین مجموعه است چراکه از سال ۷۸ متکفل کار غدیری در کشور شده است اما عملا کار ویژه ای از آن ندیده ایم و در همان دهه ولایت می آیند و یک سری مسابقات و کارها انجام می دهند و تا سال دیگر کاری انجام نمی دهند. البته در خلا آنها ما فعال شده ایم. ما به فضل الهی۱۱۰ سناریوی ۲ دقیقه ای پیرامون غدیر جمع کرده ایم. سیر مطالعاتی از کتب غدیری را جمع کرده ایم ما امروز طرح ها، بنر ها، مطالب و جزوات آموزشی و دو دوره آموزشی در دانشگاه شریف به عنوان سفر آسمانی و چشمه خورشید برگزار کرده ایم.


راجع کتاب خط روشن هم نکته ای را لازم می دانم بگویم که ما سال گذشته این کتاب را که عنوانش را از سخنان آقا گرفتیم که گفته اند مسئله غدیر تنها مسئله شیعیان نیست. این خط روشن متعلق به همه انسان هاست. کتاب برگزیده الغدیر علامه امینی را به چاپ رساندیم که این کتاب را نشر معارف در تیراژ ۵۰ هزارتا منتشر کرد و مسابقه و جشنواره ای را برای آن برگزار کرد که ۱۰۰ میلیون جایزه برای آن در نظر گرفت. به فضل الهی این کتاب با اینکه ۲۰۰ صفحه است اما به همه خانه ها رفت و الغدیر علامه امینی را دیدند و ۲۰ شب تلویزیون این کتاب را تبلیغ کرد.   


برنامه ای که در آینده خواهیم داشت این است که رسومی که از اهل بیت (ع) داریم را احیا کنیم. یا این کار قطعا غدیر ما رونق خواهد گرفت. روایت است که در روز غدیر خانه امام رضا تغییر می کرده است. ما به دنبال این هستیم که از رسانه استفاده کنیم تا این رسوم را احیا کنیم و کتاب الغدیر علامه امینی را به عنوان بهترین رفرنس و مبنا در اختیار مردم قرار بدهیم.    

مطالب مرتبط :
  1. پاسخ به شبهات مطرح واقعه غدیر/ مستندات غدیر خم در منابع اهل سنت
  2. حادثه غدیر در منابع اهل سنت کاملا شرح داده شده است/ پاسخ به شبهات مطرح به واقعه غدیر خم
  3.  «غدیر» تداوم خط رسالت در آیینه «امامت» بود/ «چراغ غدیر بر بام بلند تاریخ»
  4. سمینار "جایگاه غدیر در آیات و روایات" در اتیوپی برگزار می شود
  5. پیام آیت الله جوادی آملی به کنگره بین المللی غدیر/ جریان غدیر مربوط به اصل امامت و ولایت است

پارک علم و فناوری قم

zohur