۱۹ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، ویژه برنامه «کوی محبت» جمعه شب ۱۸ مهرماه با حضور حجت الاسلام والمسلمین امیر انصاریان کارشناس مذهبی  به صورت زنده از صحن حضرت زهرا (س) نجف اشرف  برروی آنتن شبکه دو سیما رفت. در ابتدای برنامه حجت الاسلام و المسلمین انصاریان درباره علم امیر و فضایل ایشان  گفت: سخن گفتن راجع به امیرالمؤمنین(ع) کار بسیار مشکلی است. ما نسبت به وجود ایشان هم قاصر و هم مقصر هستیم. ما اگر سخنی می گوییم از دریای بیکران علم ایشان به اندازه وجود خودمان از علم ایشان می توانیم بهره مند شویم. علم اهل بیت(ع) به اراده الهی به علم الله متصل است.


وی در ادامه گفت: امیرالمؤمنین(ع) بر فراز منبر خطاب به مردم فرمودند از من بپرسید قبل از اینکه مرا از دست بدهید یک نکته لطیف در این عبارت دیده می شود وقتی ایشان فرمودند سؤال بپرسید یعنی برای سؤال مردم مرز معین نکردند. ایشان تاکید کردند هر آنچه که می خواهید بپرسید.


کارشناس مذهبی برنامه کوی محبت درباره چالشهای موجود در جوامع غربی گفت: دنیای غرب  امروز از فقر فرهنگی و معنوی رنج می برد. دنیا درباره مجموعه نیازهای مادی بشر به خوبی عمل کرده است و در جوامع پیشرفته در هر بابی نیازهای مادی بشر پاسخ داده شده است اما امروز آنچه به عنوان چالش مطرح است فقر فرهنگی و معنوی است، دنیا چاره ای ندارد برای جبران فقر معنوی خود از منبع اصیلی که به عنایت خداوند نزد ما قرار گرفته آن هم علوم اهل بیت است بهره مند شود.


انصاریان تصریح کرد: اگر درباره علم امیرالمؤمنین(ع) تحقیق کنند می بینند آنچه به عنوان معضلات فردی و اجتماعی مطرح است درمانش در مکتب امیرالمؤمنین(ع) هست. اندیشمند مادی‌گرایی پس از مطالعه در علم امیرالمومنین(ع) گفت: علی(ع) عظیم ترین شخصیت عالم است. نسخه منفردی است که در شرق و غرب نمونه آن‌را پیدا نخواهیم کرد، برای درک مفاهیم عالی حیات باید به سراغ دانش ایشان برویم.


وی ادامه داد: یک فرد مسیحی نوشته است: امام علی(ع) به تنهایی برای تمام عالم تا پایان جریان هستی کفایت می کند. اگر بتوانیم مبانی فکری علی(ع) را به دنیا معرفی کنیم الگوی بسیار مهمی است تا بتوانیم از معارف و دانش وجودی ایشان بهره ببرند. نهج البلاغه منبع عظیمی است که در اختیار ما است. خداوند با وجود امیرالمومنین نعمت هدایت رابر ما تمام کرده است.


انصاریان در ادامه گفت: نگاه حضرت امیر(ع) به انسان نگاه ممتازی است. در روایتی آمده که ایشان بعد از اتمام جنگ به یکی از اصحاب می گوید برویم بالای سرکشته های دشمن، جنگ سختی بود و دشمن به سختی شکست خورده بود. ایشان با دیدن اجساد دشمنان آرام آرام اشک ریخت. صحابه علت اشک امیر را جویا شد ایشان گفت: اینها را می بینم هر کدام از انسانها لیاقت و استعداد را داشتند در مسیر کمال قرار گیرند اما تأسف می خوردم از مسیر هدایت خارج شدند و وجود انسانی خود را ضایع کردند.


وی در خاتمه تاکید کرد:  انسان باید از خاک نشینی حرکت و به عرش نشینی مشرف شود. با عمل صالح توفیق قرب حضرت حق را بیابد. حضرت امیر(ع) فوق العاده مهرورز بودند.


در بخشی از برنامه که با حضور تعدادی از زائرین امیرالمؤمنین در صحن حضرت زهرا(س) روی آنتن رفت مهندس پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: یکی از الزامات فعالیت عتبات عالیات حفظ آثار ارزشمند تاریخی است. اینها در سالیان متعدد و با کینه صدام دچار صدمه و خدشه شده بود که با حمایت فرزند آیت الله سیستانی توانستیم کتیبه های خشتی مسی با روکش طلا را به ایران بازگردانیم و مرمت کنیم و ظرف دو سال گذشته این آثار را در ایوان نجف نصب کردیم. در حال حاضر کتیبه کامل با اشعار فارسی در دو طرف ورودی اصلی کتیبه در عرض یک متر و طول سه متر با طلا نوشته شده نصب شده که اثر بسیار ارزشمندی است.


 بنابراین گزارش، برنامه «کوی محبت » تا عید غدیر هر شب از شبکه دو سیما با اجرای سید مصطفی موسوی به سفارش گروه معارف شبکه دو و مشارکت ستاد بازسازی عتبات عالیات به روی آنتن می رود.

مطالب مرتبط :
  1. شخصیت حضرت فاطمه(س) نمونه‌ای کامل برای تمام دوران‌ها است/ توصیه جالب پیامبر(ص) به دختر بزرگوارش
  2. بهاییت نسخه ای تجویز شده از سوی جهان استعمار برای شیعیان است
  3. نسخه های تحریف شده قرآن در مکه جمع آوری می شود
  4. سلفیان افراطی در پی بسط تفکر امویان هستند/ نسخه جدید حشویه
  5. بودجه قرآنی مصوب تخصیص پیدا نمی کند/ به فرهنگ به عنوان مسأله مبنایی نگاه نمی کنیم 

پارک علم و فناوری قم

zohur