۳ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسین ابراهیم آبادی، دبیر علمی نخستین همایش مطالعات اجتماعی فناوری در آغاز نشست افتتاحیه همایش مطالعات اجتماعی فناوری که صبح امروز ۳ تیرماه در پژوهشکده مطالعات فرهنگی اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آغاز شد، با تاکید بر هدف پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی از برگزاری این همایش بیان کرد: در دهه گذشته بحث‌های زیادی درباره فناوری شنیده‌ایم و توافق نسبی درباره این مساله شکل گرفته است.


وی با اشاره اهمیت شکل‌گیری هسته علمی در حوزه مطالعات اجتماعی فناوری خاطر نشان کرد: شکل گیری هسته علمی به دو دلیل ضرورت دارد؛ نخست اینکه باید نگاه اجتماعی داشته باشیم و دوم اینکه باید پیامدهای اجتماعی فناوری را بشناسیم. در این همایش به دنبال شکل‌گیری فضای گفت‌وگو هستیم تا به نقطه اشتراک بحث فناوری و علوم اجتماعی برسیم و به عبارتی باید به دنبال ساخت‌یافتگی باشیم.


در ادامه مراسم افتتاحیه دکتر جعفر صدیق، مشاور وزیر علوم اظهارداشت: هدف سخنان من در این همایش، بیان مساله است و قصد دارم نیازها را مطرح کنم. هشت سال گذشته درس‌های زیادی برای ما داشت. موفقیت در هر کاری به رعایت متانت و شان آن نیاز دارد. ادب شرکت در کنفرانس ماندن و شنیدن صحبت دیگران است.


وی درباره سیاست‌گذاری فناوری ایران از نگاه مهندسی بیان کرد: علم اجتماعی از نگاه من تعامل اجتماعی فرد با جامعه و چگونگی شخصیت افراد را بررسی می‌کند. فناوری را نیز دانش چگونگی بهره‌گیری از علم در راستای دستیابی به اهداف بشر تعریف می‌کنم. فناوری در جهان دارای معنای دوگانه است؛ مطالعه آثار فناوری بر حیات اجتماعی و یافتن و بررسی روش‌هایی از طریق علوم اجتماعی برای حل مسائل آثر اجتماعی فناوری بر زندگی اجتماعی فرد این دوگانگی است.


مشاور وزیر علوم آثار فناوری بر زندگی اجتماعی را توسعه علوم تجربی، توسعه فناوری، سرمایه‌گذاری و مصرف محصول برشمرد و تصریح کرد: اگر فناوری در سطح توسعه باقی می‌ماند آثار اجتماعی نداشت اما چون مرحله‌ها را طی کرد و به مرحله مصرف محصول رسید اکنون آثار اجتماعی آن تشدید شده است.


وی متخصصان علوم اجتماعی را به هنرمندان نزدیک خواند و افزود: یکی از دلیل‌هایی که تا مدت‌ها با ورود هر فناوری مانند موبایل یا ویدئو مقابله کردیم و می‌کنیم آن است که متخصصان فناوری و دانشمندان علوم اجتماعی زیر یک سقف فکر نمی‌کنند.


صدیق با بیان اینکه راه‌های خشن در برابر تکنولوژی جواب نخواهد داد، اظهارداشت: در شرایط کنونی با فقدان و ضعف مطالعات اجتماعی در حوزه تکنولوژی مواجهیم و چالش جدی کنونی ما در این حوزه، نبود شرکت‌های مشاوره در حوزه علوم اجتماعی است. در نتیجه این وضعیت صَرف غلط منابع ملی و برگشت حداقلی را شاهدیم.


مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: باید نهادهایی را ایجاد کنیم که در کنار تحقیقات دانشگاهی ملزم به انجام مطالعات اجتماعی آثار فناوری شوند. علوم اجتماعی می‌توانند بهبود زندگی راه‌حل ارائه کنند و برای گفت‌وگو درباره مسائل خاص  به گفت‌وگوی عمیق علاقه‌مند هستیم.


صدیق در پایان سخنرانی‌اش با اعلام برنامه‌های سه‌گانه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه اقتصاد مقاومتی پیشنهاد کرد که در حوزه گفتمان‌سازی برای اقتصاد مقاومتی باید بر مبنای نظریه کاری کنیم زیرا اخلاق اقتصادی و حتی آموزش اقتصادی نداریم.


دکتر قانعی‌راد در تشریح و پاسخ به سخنان مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به تمایز بین اومانیزم و تکنوکراسی اشاره و بیان کرد: علوم اجتماعی نسبتی با انسان‌گرایی دارند و تفاوت دو نگرش به عنوان دو فرهنگ متمایز به وجود آمده است. فرهنگ علم و فرهنگ هنر نیز از آن نام می‌برند. مهندسی اصالتاً خلاق است اما در کشور ما نتوانسته‌اند با هنر ارتباط برقرار کنند و این جفایی است که نظام آموزشی ما موجب می‌شود.


این جامعه‌شناس افزود: ساخت فضای اعتماد بین مهندسی و علوم اجتماعی کار دشواری است. به هم نقد هم دارند و مهم این است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری چگونه می‌تواند این کار را محقق کند. باید به ظرفیت‌های علوم انسانی اعتماد کنند و البته بخشی از این اعتماد هم در زمان کار با هم بروز می‌کند.


قانعی‌راد با بیان اینکه علوم مهندسی، دانش ما را جدی تلقی نمی‌کنند گفت: در حوزه جامعه‌شناسی پزشکی، جامعه‌شناسی حقوقی و جامعه‌شناسی صنعتی کار نشده است. باید اعتماد شود و مسئولان کنونی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با وجود اینکه محبت و نگاه مثبتی دارند اما نسبت به رشته‌های علوم اجتماعی زاویه دید دارند.


صدیق نیز در پایان سخنانش تاکید کرد: ابتدا باید هدفگذاری کنیم و بر اساس آن عمل کنیم. راهکار دیگر هم نفوذ علوم اجتماعی در علوم تجربی است و باید برای تدریس این استادها در حوزه علوم اجتماعی استاد تربیت کنید.


   

 

مطالب مرتبط :
  1. نخستین همایش مطالعات اجتماعی فناوری برگزار می شود
  2. اعلام برنامه همایش مطالعات اجتماعی فناوری
  3. امضای تفاهم نامه همکاری پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی با آموزشکده عالی روش شناسی علوم انسانی پاریس
  4. تکنولوژی جدید عمدتاً در دست اغنیاست/ لزوم ایجاد مطالعات میان رشته ای بین علوم پایه و علوم انسانی
  5. عرضه «فرهنگ و سیاست» و «روش‌شناسی مطالعات فرهنگی» در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

پارک علم و فناوری قم

zohur