۱۴ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی علیزاده موسوی، رئیس پژوهشکده حج و زیارت در یک تحلیل تاریخی به بیان علل تشکیل جریانهایی چون داعش در جهان اسلام پرداخت و گفت: اگر به این اصل اساسی اعتقاد داشته باشیم که باید تحولات امروز را با نگاه به وقایع تاریخی جهان اسلام مورد مداقه قرار داد با بررسی جریانی چون داعش به وقایع صدر اسلام و مسئله خوارج مواجه می‌شویم.


وی به بیان خصوصیات خوارج پرداخت و تصریح کرد: اولین خصوصیت خوارج اعتقادات سطحی، نگاه ظاهری و نداشتن بصیرت و عمق کافی اعتقادی بوده است و دیگر اینکه بسیار جاهل و نادان بودند بطوری که در جریان جنگ صفین با یک مکر معاویه در قرآن بر نیزه کردن معادلات را تغییر داده و بعد هم جنگ نهروان را رقم زدند.


رئیس پژوهشکده حج ادامه داد: از جمله خصوصیات دیگر این جریان، تکفیر کردن دیگر مسلمانان است، هر کس با قرائت ایشان همخوانی نداشته باشد، خون و جان و مال و ناموس او را مباح می‌شمارند و دیگر اینکه به سادگی آلت دست قرار می‌گیرند مانند جنگ نهروان که با آلت دست قرار گرفتن بنی امیه این جنگ را رقم زدند.


علیزاده با مقایسه جریان‌های تکفیری معاصر با خوارج، اظهار کرد: همین خصوصیات در جریان‌های تکفیری معاصر قابل پیگیری است، بسیار قرائت سطحی و منحرف گونه از دین دارند، بسیاری از باورهای اسلامی که از صدر اسلام تاکنون جزو سیره مسلمانان بوده است را شرک و کفر می‌پندارند؛ مثلا در برخورد با مراقد بزرگان قائل به تخریب آنها هستند و آنها را نماد شرک می‌دانند و این در حالی است که این مسئله علاوه بر شیعه در اهل سنت نیز به عنوان یک عمل پسندیده مورد قبول است مانند احترام به مراقد بخاری در ازبکستان، محیی الدین در شام، صلاح الدین در مصر، ابو جنیفه در بغداد و ….


وی افزود: اما جریان‌های تکفیری و بخصوص داعش امروزه با تخریب و حتی بیرون کشاندن اجساد بزرگان اسلام همچون هجر بن عدی در سوریه و عبدالسلام در لیبی بی احترامی‌های فراوانی را روا داشته و این نشانگر برخورد سطحی و جاهلانه ایشان با مسائل است.


این پژوهشگر حوزه علوم اسلامی، داعش را آلت دست غرب دانست و اظهار کرد: هدفی که غرب دنبال می‌کند از بین بردن قدرت و توان نظامی و اقتصادی جهان اسلام است و جریان هایی چون داعش در راستای تحقق این هدف گام بر می‌دارند، کاری که در سوریه انجام شد و تمام زیرساختهای این کشور را نابود کردند و تا ۵۰ سال دیگر هم سوریه به وضع فعلی خود بر نخواهد گشت، نمونه دیگر هم عراق که در جنگ امریکا با خاک یکسان شد و هرچه سرمایه و نیرو دارد باید برای آبادانی خود بکار بندد از سوی دیگر وجود چنین مسائلی در جهان اسلام دیگر مجالی به اندیشمندان نمی‌دهد تا به فکر تولید علم و پیشرفت جهان اسلام و حل مسائل مهم آن باشند بلکه مدام درگیر این دست از امور هستند.


وی ترسیم چهره ای نادرست از اسلام را هدف دیگر غرب دانست و گفت: ار آنجایی که اسلام به سرعت در غرب در حال گسترش است، سیاستمداران غرب با ترسیم چهره ای نادرست از اسلام به دنبال جلوگیری این گسترش هستند و جریان‌های تکفیری با انجام چنین امور وحشیانه ای آنها در رسیدن به این هدف یاری می‌کنند و این همان خصوصیت آلت دست قرار گرفتن ایشان است.


وی قرضاوی را سلف جریان داعش معرفی کرد و افزود: قرضاوی حرکت خود را با شعار مبارزه با صلیبیون عنوان کرده بود اما در عمل به کشتار شیعیان و اهل سنت عراق اهتمام ورزید. خاستگاه داعش، خاستگاه جهالت است و در بین علما و اندیشمندان جایگاهی ندارند و می‌بینیم که امروز در عراق علمای شیعه و سنی در یک جبهه علیه آنها اعلام موضع می‌کنند.


حجت الاسلام علیزاده با اشاره به این کلام امیرالمؤمنین(ع) درباره خوارج که «کلمة الحق و یراد بها الباطل» افزود: جریان داعش نیز مصداق این کلام حضرت هستند که با این عمل به شدت به اختلافات مذهبی دامن می‌زنند تا بتوانند از بین اهل سنت یار گیری کنند.


رییس پژوهشکده حج با باور به اینکه راهکار مبارزه با این جریان‌ها را نیز باید از دل تاریخ یافت کرد، افزود: ما نیز همچون امیرالمؤمنین(ع) در گام نخست باید با محاجه با ایشان آن دسته افرادی که به دلیل جهل در اعتقادات به دام ایشان افتاده اند را به مسیر درست بازگردانیم همان کاری که حضرت با فرستادن ابن عباس پیش خوارج انجام دادند و جمع قابل توجهی از آن افراد برگشتند.


وی افزود: برای تحقق این هدف مراجعی همچون آیات مکارم شیرازی و سبحانی پیشقدم شده اند و با برگزاری کنگره ای با حضور بزرگان شیعه و اهل سنت به دنبال این آگاه سازی هستند تا اعلام کنند این تفکرات و این افعال از اسلام و جهان اسلام نیست بلکه کاملا مغایر با تفکرات اسلامی است.


راهکار دوم برای مبارزه با داعش در نگاه رییس پژوهشکده حج، مقابله نظامی بود که در این باره عنوان کرد: مسلما دسته ای از این افراد از روی عناد و لجاجت دست به این کار زده اند و به دنبال منافع خویش هستند و قاعدتا در مقابل ایشان باید با قدرت ایستاد و و عِده و عُده مسلمانان باید در مقابل ایشان بسیج شود و جوابی دندان شکن به ایشان بدهد، طبق سنت قرآن کریم ابتدا با روش «ادْعُ إِلىَ‏ سَبِیلِ رَبِّکَ بِالحِْکْمَةِ وَ الْمَوْعِظَةِ الحَْسَنَةِ وَ جَدِلْهُم بِالَّتىِ هِىَ أَحْسَنُ إِنَّ رَبَّکَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِیلِهِ وَ هُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِین‏» (۱۲۵، النحل) باید وارد شد اما اگر این سه راه جواب نداد باید مقابل فتنه ایستاد تا چشم فتنه را درآورد.

مطالب مرتبط :
  1. هر آنچه باید درباره گروه تروریستی داعش بدانید در شماره جدید مجله پنجره/ دستگاه اموی علیه شیعه
  2. بیانیه مجمع جهانی صلح اسلامی در محکومیت جنایات داعش در عراق
  3. فتوای اخیر آیت‌الله زنجانی خلاف اجماع علمای شیعه و سنی است/ این قول هیچ سندیتی ندارد
  4. دومین نشست تخصصی مجازی فقه سیاسی شیعه علیه خشونت برگزار شد
  5. تبیین ویژگی علمای دین در کلام حضرت علی(ع)/ علما دلیل فاصله گرفتن مردم از دین را در خود جستجو کنند

پارک علم و فناوری قم

zohur