۱۵ تیر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، برنامه “معرفت” یکی از پربیننده ترین برنامه های شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران است. این برنامه قریب به پنج سال است که به صورت مستمر پخش می شود و سخنان روان و شیوای دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در این برنامه سبب جذب مخاطبان گسترده ای شده است.


کتاب حاضر نخستین مجلد از مجموعه کتاب های تولید شده از برنامه های “معرفت” با عنوان عقل و عشق در حریم عاشوراست که از ویژگیهای بارز آن می توان به بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب برای عامه مردم در کنار خواص اشاره کرد.


کتاب “عقل و عشق در حریم عاشورا” روایتی تاریخی از حادثه عاشورا نیست، بلکه در حد خود به مبانی معرفتی این حادثه پرداخته که در آن میان، بحث از عقل و عشق برجستگی بیشتری دارد.


در بخشی از کتاب آمده است: “دین امری عقلانی است. دین هر کس متناسب با درجه عقل اوست. مومنان همه در یک درجه مساوی نیستند. میزان دینداری هر فرد به اندازه عقل اوست. هرچه تعالی عقلش بیشتر باشد، دینش متعالی تر و عمیق تر است و این طور نیست که نخست دین دار باشیم و بعد عقل پیدا کنیم، بلکه ابتدا باید عاقل بود تا دین دار شد.


انسان به مقتضای عقل، دین را می پذیرد و وقتی کسی به وحدت نامتناهی حق ایمان دارد و با عقلانیتش می فهمد که همه هستی، پرتو نور خداوند است، چگونه تسلیم او نشود؟ تسلیم شدن در برابر حق، حکم عقل است. در حرکت امام حسین(ع) ذره ای عمل خلاف عقل نیست. او تجلی عقلانیت و تجسم عشق است. او ولی مطلق خداوند است.”


استقبال گسترده مردم از این برنامه بار دیگر نشان داد که در میان ایرانیان، بسیاری مردم فرهیخته اند که افزون بر ذوق و استعداد ذاتی، علاقه سرشاری به درک مبانی معرفتی، عرفانی و فلسفی دارند. این تجربه ثابت کرد که در صورت بیان عرفان اصیل، جایی برای پرورش و تبلیغ عرفان های کاذب و دروغین وجود ندارد.


این مجموعه برنامه ها به خوبی وفاق قرآن، عرفان و برهان را به مخاطب صاحب بصیرت نشان می دهد. پرداختن به آیات و روایات و اشعار بزرگان برای درک بهتر مطالب، از جمله ویژگی های این برنامه است که با بیانات شیوای استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در پاسخ به پرسش های موشکافانه ای که دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی مطرح می کنند، روح مخاطب را با عمق مفاهیم حکمی آیات و روایات همراه می کند و افزون بر آن، شعر و ادبیات نیز قریحه لطیف مخاطب ایرانی را می نوازد.


مجموعه بیست جلدی کتاب های معرفت براساس مباحث مطرح شده در برنامه “معرفت” تنظیم و غیر از دو یا سه جلد که به موضوعاتی مثل تجلی و وجود یا معاد و غیره پرداخته شده و درباره مسائل معرفتی هستند، دیگر مجلدات به بررسی افکار و آرای اندیشمندان بزرگ اسلامی در حوزه حکمت و عرفان می پردازند.


چاپ نخست کتاب “عقل و عشق در حریم عاشورا” در ۱۰۶ صفحه و با قیمت ۴۵۰۰۰ ریال از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.

مطالب مرتبط :
  1. امام حسن (ع)؛ تجسم عقل و کرامت/ حسن(ع) در آخرین لحظات حیات به حسین(ع) چه گفت
  2. روایت امام سجاد(ع) از شب عاشورا/ پیوستن گروهی از یاران عمر بن سعد به امام حسین(ع)
  3. دانشنامه امام حسین(ع) تحولی در عاشورا پژوهی و مقتل‌شناسی به وجود می آورد
  4. «حسین منی و أنا من حسین» گویای رابطه صمیمی پیامبر(ص) با امام حسین(ع) است/ ضرورت زیارت مرقد امام حسین(ع)
  5. عبداللهِ خردسال آخرین یار امام حسین(ع) در روز عاشورا/ جریان ازدواج حسن مثنی با دختر اباعبدالله(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur