۲۷ اسفند ۱۳۹۰ موضوع: اخبار
به گزارش روابط عمومی پارک علم و فناوری قم، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تاکید براینکه علوم انسانی باید جایگاه خود را بیابد و نقش خود را ایفا کند، گفت: نوسازی نظام با حفظ محتوا، تنها از بستر تحول در علوم انسانی امکان پذیراست
آیت الله عباس کعبی دردیدار با کمیته راهبردی مرکز رشد علوم انسانی با تاکید براینکه مسئله علوم انسانی از ابتدای انقلاب مطرح بود و به همین خاطر یک سال دانشگاه ها تعطیل و ستاد انقلاب فرهنگی تاسیس شد، گفت: با این تصمیم بود که مقررشد، این ستاد از حضور علمای حوزوی نیز بهره گیرد و حضرت امام نیز روی آن تاکید داشتند.
وی افزود: به تبع آن جامعه مدرسین آقایان مصباح یزدی و خرازی را مسئول برقراری ارتباط بین حوزه و دانشگاه کرد.
تحول در علوم انسانی باید با منویات امام و رهبری سازگار باشد
کعبی با بیان اینکه از لابه لای این تعامل علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه متولد شد، گفت: علیرغم ساختار سازی ها و تالیف هایی که وجود داشته، متاسفانه بحث تحول درعلوم انسانی در حد کلیات و پیش درآمدهای کلی مانده است.
عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه در سفر اخیر مقام معظم رهبری به قم، مسئله تحول در علوم انسانی به شکل جدی مطرح شد، بیان داشت: آنچه حائز اهمیت است تحول در علوم انسانی با رویکرد اسلامی و بر پایه منویات حضرت امام خمینی ( ره) و مقام معظم رهبری است.
کعبی با اعلام این نکته که منظور از تحول علوم انسانی دشمنی با علوم انسانی نیست، افزود:علوم انسانی واقعیتی است که وجود دارد و تاثیر گذار نیز هست. نقش علوم انسانی در پیشرفت و عدالت و برنامه ریزی در کشور، تبیین واقعیات به اندازه ساز و کارها و ابزار و روش های این علوم است.
نقش علوم انسانی در جامعه صدور احکام نیست
وی با اشاره به اینکه منظور از تحول، تحول در روش ها و مفاهیم و اصطلاحات نیست، گفت: متاسفانه وضعیت موجود در تبیین واقعیات در علوم انسانی بر پایه فلسفه خاصی تدوین شده است، چرا که نقش علوم انسانی صدور حکم نیست .
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با تشریح این مطلب که اهداف، قواعد، مبانی و کارکردهای علوم انسانی باید بر پایه معرفت دینی و آموزه های قرآن و سنت باشد که این اتفاق نیفتاده است، افزود: بحث علوم انسانی می تواند مبنایی بر تدوین نظام اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و… اسلامی باشد.
وی با بیان اینکه پی ریزی در نظام ها نیزدر حد کلیات امکان پذیرنیست و باید راه حل های واقعی و میدانی داد، گفت: برای اینکه نظام اسلامی تدوین گردد پیش نیاز می خواهد آن پیش نیاز تحول در علوم انسانی است.
کعبی با تاکید براینکه رویکرد ما در تحول علوم انسانی صرفا آموزش نیست، اظهار داشت: تدوین نظام اسلامی کار کسانی است که در اسلام جامعیت دارند .
عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه باید مبنای تحول در روشها و دستاوردهای فقهی و اجتهادی را با علوم انسانی تامین کرد، ادامه داد: اگر اجتهاد بر پایه این دو پیش نیاز یعنی تحول در علوم انسانی و تدوین نظامات اسلامی صورت گیرد می توانیم دستاوردهایی برای نظام و نوسازی نظام در عرصه گوناگون داشته باشیم.
وی افزود: ما نمی توانیم به سمت نوسازی نظام و تحول در شاکله کلی نظام برویم، مگر اینکه تحول در علوم انسانی و تدوین نظامات اسلامی را خوب انجام دهیم.
محصولات حوزه علمیه باید در چرخه تصمیم گیری کشور باشد
کعبی با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند، محصولات حوزه باید در چرخه تصمیم گیری قرار گیرد، گفت: یکی از خروجی های تحول در علوم انسانی و تدوین نظامات اسلامی است.
وی به الگوهایی که باعث تحول در اجتهاد حکومتی است اشاره کرد و گفت: الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت عدالت، برنامه های ۵ ساله توسعه، سیاست های کلی نظام را نشان می دهند.
عضو خبرگان رهبری با اعلام این موضوع که بحث تحول در علوم انسانی یک بحث صرفا انتزاعی و تئوریک و آکادمیک نیست، افزود: این مساله یک امر بنیادی و پایه ای است که باید از آن راهبرد و کاربرد این نظام تدوین کرد و ماموریت تحول علوم انسانی ماموریت تدوین کتاب و جزوه نیست.
وی افزود: ماموریت استخراج نظریه هایی است که به تحول در نظام براساس پایه های دینی منجر می شود و کار با این عظمت یک ابر پروژه است ومحدود به استان قم نیست و کل نظام درگیر آن است و باید بررسی گردد.
کعبی گفت: باید دانست اعضای کمیته راهبردی و معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی و مرکز رشد واحد های فناور علوم انسانی، کدام قسمت از این ابر پروژه را در دست می گیرند تا دوباره کاری و موازی کاری نگردد.
مسئولان استان به خروجی های علوم انسانی را به نهادهای تصمیم گیری معرفی کنند
عضو جامعه مدرسین حوزه علمه قم برتمرکز استان در مورد شناسایی ظرفیت های استانی در عرصه تحول در علوم انسانی تاکید کرد و گفت: تدوین نظام اسلامی و تحول در اجتهاد بر پایه اصالت های حوزوی است. این ظرفیت ها باید شناسایی گردد شناسایی این ظرفیت ها به تولید فکر نیاز دارد .
وی افزود: منظور از شناسایی ظرفیت این است که باید با توجه به خروجی کار، همه مراکز و نهادها یک کار میدانی کنند و باید ببینم چقدر استان قم به حلقه های فتح مرز دانش نزدیک است و چقدر فاصله دارد و چقدر پایه های ایجاد تحول را دارند تا آنها را به نهادهای تصمیم گیری معرفی کنیم.
کعبی با تاکید براینکه اجتهاد حکومتی دو خمیر مایه دارد، تصریح کرد: در علوم انسانی کسی که می تواند این اجتهاد را بکند باید به مسائل علوم انسانی- اسلامی تسلط داشته باشد.
لزوم انجام مصاحبه و برگزاری اتاق فکر با بزرگان حوزه علمیه
عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه منظور از اجتهاد حکومتی یعنی استنباط مسائل حکمت در عرصه های گوناگون مبتنی بر نظامات اسلامی نه مبتنی بر فقه فرعی رساله ها، افزود:کار اول شناسایی ظرفیت ها و معرفی این ظرفیت ها به نهادهای تصمیم گیر است.کار دوم تربیت نیروی انسانی مناسب جهت قرار گرفتن در این مسیر،کار سوم برگزای نشست ها و بحث و هم اندیشی علمی است که ممکن است خروجی داشته باشد .
وی برگزاری مصاحبه های مهم علمی در قالب پاسخگویی به سوالات علمی و ایجاد طوفان فکری و استخراج ایده از خروجی های طوفان فکری را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: مواردی را که در بالا ذکر کردم مهمترین اصول و مبانی است که باید روی آن کار شود و بقیه تشریفات است.
شایان ذکر است در هشتمین کمیته راهبردی مرکز رشد علوم انسانی استان قم افراد زیر حاضر بودند:
حضرت آیت الله کعبی”حفظه الله” معاون محترم جامعه مدرسین و عضو مجلس خبرگان رهبری
جناب آقای محرری معاون محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری،
جناب آقای محدث سرپرست محترم دفتر آموزش و پژوهش استانداری،
جناب آقای دکتر اخوان علوی رئیس محترم بنیاد نخبگان استان قم،
جناب آقای دکتر طباطبایی رئیس محترم مرکز رشد دانشگاه قم،
جناب آقای دکتر عارف سرپرست محترم پارک علم و فناوری استان،
جناب آقای ملایی مسئول محترم راه اندازی مرکز رشد علوم انسانی
حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای بچاری “زید عزه العالی”مدیر کل دفتر برنامه ریزی ونظارت معاونت آموزش حوزه
جناب آقای حسین حجتی سبحان کارشناس محترم مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی قم
مطالب مرتبط :
  1. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه: مرکز رشد علوم انسانی باید به دنبال تحول این علوم باشد
  2. معاون ارتباطات پارک علم و فناوری یزد: تشکیل مرکز رشد علوم انسانی باعث تحول ایده های علوم اسلامی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur