۲۸ فروردین ۱۳۹۱ موضوع: اخبار

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل پارک علم و فناوری عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، مبنای تحول و زمینه ساز رشد و پیشرفت کشورها در عرصه های مختلف را علوم انسانی ذکر کرد.

بنابراین گزارش، آیت الله ‘سید هاشم حسینی بوشهری’ روز سه شنبه در مراسم افتتاح ‘پارک علم و فناوری’ و اولین ‘مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی’ در قم افزود: آنچه باعث تحول و توسعه در جامعه غرب شد تحول در عرصه عقیده، اجتماع و سیاست آنان بود و تحول در این عرصه ها به توسعه تکنولوژیک نیز منجر می شود.

وی با بیان اینکه علوم انسانی خمیرمایه و عنصر سازنده و هدایتگر فرهنگ و تعیین کننده ضوابط سیاسی و اجتماعی هر کشور است افزود: در کشورهای پیشرفته از جمله امریکا سهم علوم انسانی در تولید و کارآفرینی بین ۴۱ تا ۵۰ درصد و پیشرفت علوم تجربی مرهون علوم انسانی است.

امام جمعه موقت قم، حوزه علمیه را منبعی غنی برای رشد علوم انسانی ذکر کرد و افزود: نقش حوزه های علمیه و دانشگاهها در تحقق علوم انسانی اسلامی در نظام آموزشی کشور غیر قابل انکار است و باید در حوزه علمیه قم برای تحقق این هدف تلاش زیادی کنیم.

وی بر بومی سازی علوم انسانی تاکید کرد و ادامه داد: برخی خواسته ها، نیازها و آرزوها مخصوص سایر جوامع بوده و طرح و پی گیری آن در جامعه ایران با ویژگی های خاص خود بی اساس و بی نتیجه است.

حسینی بوشهری تصریح کرد: باید مراکز علمی و آموزشی بجای تاکید بر آموختن اندیشه های متفکران، راه اندیشیدن را به دانشجویان و محققان بیاموزند.

وی با بیان اینکه کاربردی کردن پژوهش های مرتبط با علوم انسانی اهمیت زیادی دارد اضافه کرد: متاسفانه شاهدیم که برخی پایان نامه های دانشجویی در حوزه علوم انسانی صرفا انتزاعی بوده و در گوشه کتابخانه ها خاک می خورد در حالیکه باید از موضوعات تاریخ مصرف گذشته عبور کرده و به فکر تجاری سازی و کاربردی کردن ایده های خود باشیم.

پارک علم و فناوری امروز با حضور وزیر علوم و با هدف ارتقای سطح علمی و فناوری استان قم با توسعه موسسات خصوصی و خود گردان دانش بنیان، هدایت و حمایت فناوری مولد در جهت پایه ریزی اقتصاد دانش محور، ترغیب واحدهای تحقیق و توسعه صنایع به سرمایه گذاری در تولید و تجاری سازی دانش،در شهرک پردیسان قم آغاز بکار کرد.

ایجاد نقش موثر در پیوند ثروت آفرین دانش و صنعت و بازار، رفع نواقص صنایع داخلی و بهبود تولید با تزریق فناوری های جدید و استفاده کارآمد از نیروهای متخصص بومی و دانش آموخته در مسیر نیاز بازار و صنعت از دیگر اهداف این پارک ذکر شده است.

اولین ‘مرکز رشد واحدهای فناور علوم انسانی’ در کشور نیز امروز با هدف جذب و حمایت از راه اندازی کسب و کارهای دانش بنیان و صاحبان ایده در حوزه علوم انسانی، کاربردی نمودن و بومی سازی یافته های علوم انسانی به منظور بالندگی جامعه اسلامی ـ ایرانی، کمک به پیشرفت علوم انسانی با رویکرد اسلامی و پاسخگویی به نیازهای جامعه و جهان اسلام در علوم انسانی آغاز بکار کرد.

مطالب مرتبط :
  1. عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه: مرکز رشد علوم انسانی باید به دنبال تحول این علوم باشد
  2. عضو مجلس خبرگان رهبری: نوسازی نظام تنها از بستر تحول در علوم انسانی امکان پذیراست
  3. رئیس جامعه المصطفی العالمیه : علوم انسانی باید با علوم اسلامی داد و ستد داشته باشد
  4. معاون ارتباطات پارک علم و فناوری یزد: تشکیل مرکز رشد علوم انسانی باعث تحول ایده های علوم اسلامی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur