۲۷ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین اکبر روستایی در برنامه شب آسمانی که از شبکه قرآن و معارف سیما بر روی آنتن رسانه ملی می رود گفت: اضطرابی در میان وهابیها ایجاد شده است و این اضطراب به دلیل این است که در میان شیعیان و دوستداران اهل بیت(ع) موجی جدی برای مقابله با شبهات آنها به وجود آمده است.


این کارشناس مذهبی اظهار داشت: قدمت شبهات وهابیت و پیشینه این مدل شبهات به قدمت بنی امیه بر می گردد و ما اثر انگشت بنی امیه را در جای جای این شبهات می بینیم. نوع این شبهات را در طایفه بنی امیه و گروه بنی امیه می توان مشاهده کرد مانند نهی زیارت، نهی گریه و توسل به ائمه اطهار(ع).


وی در ادامه سخنانش افزود: بعد از سقوط بنی امیه و ابتدای بنی عباس تا ابتدای قرن دوم هجری این شبهات مطرح شد اما با آغاز بنی عباس چون آن ها با شعار الرضا من آل محمد وارد صحنه سیاست می شوند نمی توانستند این گونه شبهات را صراحتا وارد کنند اما در قرن چهارم که آرام آرام بنی عباس رو به انحطاط می رود و شخصیتی به نام ابن بطه روی کار می آید این شبهات نیز دوباره پر رنگ می شود البته قبل از آن نیز فردی به نام حسنی علی بربهاری شبهات را بیان می دارد.


حجت الاسلام روستایی در ادامه مطلب بعضی از اعتقادات بربهاری را مطرح کرد و گفت: بربهاری عده ای را بر در مسجد می گذاشت تا اگر شافعیها به مسجد آمدند آنها را کتک بزنند، زیرا اینها به عزاداری اهل بیت(ع) می رفتند و در برهه های بعد می بینیم که همین بر بهاری ها برای زائران امام حسین(ع) مشکل ساز بودند و نمی گذاشتند کسی به زیارت امام برود.


وی ادامه داد: وهابیها گرایش اهل حدیث هستند و جمود بر الفاظ قرآن و احادیث دارند و سرمنشأ اینها احمد بن حنبل و طلایه دار وهابیت است ابن بطه هم دوباره حرفهای بر بهاری را تکرار کرد و علما اهل سنت هم با آنها مبارزه می کردند.


این پژوهشگر دینی افزود: در قرن هفتم کسی بر روی کار می آید به نام ابن تیمیه که دائم به شبهه افکنی می پردازد اما شبهاتش آن قدربی منطق بوده است که حتی علمای حنبلی عصر خود فتوا به کفرش دادند.بعد از ابن تیمیه این قدر ردیه بر  نظرات او زیاد است که تا ۵ قرن این شبهات در سکوت می ماند و پرونده آنها بسته می شود تا اینکه در سال ۱۱۱۵ محمد بن عبدالوهاب در خانواده ای حنبلی به دنیا می آید و شروع به مطالعات درباره پیامبران دروغین می کند اما با مخالفت پدرش رو به رو می شود و در نهایت پس از مرگ پدرش با تلاش بسیاربه بیان و ایجاد و تبلیغ شبهات می پردازد.


وی پس از بیان تاریخچه مختصری از شکل گیری وهابیت به بیان عکس العمل های شبکه های معاند و وهابی ها نسبت به برنامه شب آسمانی می پردازد و می گوید: این شبکه ها اخیرا با تولید برنامه ای در رد شبهاتشان بسیار عصبانی شده اند و حتی در اخبار شبکه شان این را مطرح نموده اند. ما در بعضی شبکه های دیگر نیز مطالبی را بیان نموده ایم و آنها را دعوت به مناظره کرده‌ایم اما حتی دریغ از یک جواب.


حجت الاسلام روستایی تصریح کرد: یک کارشناس وهابی که در لندن مستقر است در شبکه المستقله در رابطه با پاسخگویی به این شبهات گفته است برادرهای وهابی خواب اند. ای برادران وهابی فکر میزها و صندلی هایتان باشید به فکر قصرهایتان باشید. این اضطراب به این دلیل است که در بین شیعه و دوستدارن اهل بیت(ع) موجی جدی ایجاد شده است.


وی در پایان سخنانش تصریح کرد: در زمان پیامبر(ص) هند جگر خوار سینه حضرت حمزه سیدالشهدا(ع) را شکافت و امروز دیدیم که یک وهابی در سوریه سینه سرباز را می شکافد و همان کار را تکرار می کند ما جز این ویترین نمی توانیم ویترین دیگری از وهابیها سراغ داشته باشیم آنها اعتقاد دارند که مادر امت اسلامی باید هند جگرخوار باشد.

مطالب مرتبط :
  1. نشست « ولادت امام زمان(عج) و پاسخگویی به شبهات » برگزار می شود
  2. برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت روز عفاف و حجاب
  3. نقد کتاب «اخلاق در عصر مدرن» در برنامه کارنامه شبکه ۴
  4. کمترین بودجه و هزینه در اختیار برنامه سازان قرآنی قرار می گیرد/ موفقیت یک شبکه جهانی در ارائه محتوای اسلامی
  5. پخش اذان از شبکه تلویزیونی بریتانیا برای اولین بار

پارک علم و فناوری قم

zohur