۶ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، علاقه مندانی که می خواهند با عرفان اسلامی آشنا شوند، مطالعه علم عرفان اسلامی را شروع کنند، بدانند عرفان نظری، عرفان عملی، تصوف، اخلاق، فلسفه و کلام چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟، بدانند وحدت وجود در عرفان اسلامی یعنی چه؟، انسان کامل چه خصوصیاتی دارد؟، نظر علامه طباطبایی درباره عرفان نظری و وحدت وجود را بدانند، شیوه و روش علامه طباطبایی در عرفان عملی را بدانند، راه معرفت نفس را یاد بگیرند، کمال حقیقی و نهایی انسان چیست و چگونه به آن می‌تواند برسد، کیفیت ارادت و محبت علامه طباطبایی به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را بدانند، بیانات استاد علامه حسن زاده آملی را درباره علامه طباطبایی بدانند، در مسیر سیر و سلوک به استاد نیازمندیم یا نه و … کتاب «عرفان علامه طباطبایی در بیان استاد حسن رمضانی» را بخوانند.


این کتاب در پنج بخش، تنظیم شده است: بخش اول کتاب، درباره اصل عرفان اسلامی سخن می‌گوید. مباحث این بخش شامل؛ چیستی عرفان نظری و عرفان عملی، تفاوت عرفان نظری با عرفان عملی، خاستگاه عرفان، تأثیرات عرفان عملی و نظری بر یکدیگر، شباهت و تفاوت عرفان با کلام، فلسفه و اخلاق، و روش خواندن فلسفه و عرفان است.


بخش دوم، درباره زندگی‌نامه، تحصیلات، سلسله نسب، اساتید، اخلاق و وفات علامه طباطبایی است. بخش سوم، درباره رابطه علامه با عرفان نظری به خصوص وحدت شخصی وجود است. ضمنا در این بخش، وحدت شخصی وجود و انسان کامل از منظر عرفا به شکل ساده و روشن توضیح داده شده است.


بخش چهارم کتاب، درباره عرفان عملی و علامه طباطبایی است. در این بخش، مسلک عرفانی و روش تربیتی علامه، تبیین شده است و مباحثی مانند؛ سعادت و کمال حقیقی انسان، راه رسیدن به استاد عرفان، نشانه‌ اهل معرفت و فنا، انواع عبادت در کلام عرفا، بحث معرفت آفاقی و معرفت انفسی، طریق تمرکز و نفی خواطر، و معرفت نفس تبیین شده است.


بخش پنجم و پایانی کتاب، به مسأله محبت علامه طباطبایی به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) اختصاص یافته است.


کتاب «عرفان علامه طباطبایی در بیان استاد حسن رمضانی» با تحقیق و نگارش وحید واحدجوان در ۲۷۶ صفحه در سه هزار نسخه توسط انتشارات سبط النبی(ع) به بهای  ۱۵۰۰۰ تومان منتشر شد.

مطالب مرتبط :
  1. کتاب «جلال حکمت و عرفان» منتشر شد/ یادنامه استاد علامه سیدجلال‌الدین آشتیانی
  2. علامه طباطبایی در باب ادراکات اعتباری دارای نظام است/علامه تنها فیلسوفی است که در برخی موارد با ملاصدرا همآوردی کرد
  3. مناظره زیباکلام و آیت اللهی در دانشگاه علامه طباطبایی
  4. علامه طباطبایی فیلسوفی نوصدرایی است/ علامه بزرگترین فیلسوف بعد از ملاصدار است
  5. «روش تفسیر قرآن به قرآن از دیدگاه علامه طباطبایی(ره)»/ اشکالات اهل مکتب تفکیک بر این روش

پارک علم و فناوری قم

zohur