۱۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، گابریلا باتانی دراگونی معاون دبیر کل شورای اروپا در همایش ابعاد دینی گفتگوی بین فرهنگی و رابطه بین فرهنگ و دین که از دیروز اول سپتامبر ( ۱۰ شهریورماه) در باکو برگزار شده سخنرانی می کرد گفت: فشار که اقلیتهای دینی سراسر اروپا در نتیجه شکاف دینی و عدم تساهل تجربه می کند می تواند دموکراسی را تهدید کند.


وی اظهار داشت که آگاهی بین المللی در رابطه با نقش دین در جامعه طی سالهای اخیر افزایش یافته است. اکنون جامعه بین المللی نقش دین را در جامعه ای که دارای تنوع فرهنگی است بیشتر درک می کند.


معاون دبیرکل شورای اروپا اضافه کرد: در این رابطه کمیته وزرای شورای اروپا سندی با عنوان ” سند سفید گفتگوی بین فرهنگی” در سال ۲۰۰۸ منتشر کرده است. این سند ضرورت آغاز گفتگوی بین جوامع دینی و سازمانهای سکولار را در کشورهای اتحادیه اروپا مورد تأکید قرار داده است.


باتانی دراگون اظهار داشت: جوامع دینی نقش مهمی در عرصه گفتگوی بین فرهنگی برعهده دارند. کشورها نیز شرایطی را باید برای تحقق این گفتگوها فراهم کنند و این فضا باید برای گفتگو بین جوامع دینی هم برقرار باشد. چرا که دولت نقش مهمی در گفتگوهای بین دینی و بین فرهنگی ایفا می کند.


براساس اظهارات معاون دبیرکل شورای اروپا آذربایجان درحال حاضر ریاست شورای اروپا را برعهده دارد و از پروژه “ضد گفتگمان نفرت” حمایت می کند. به همین منظور یک رویداد بزرگ بین المللی برای جوانان ترتیب داده تا اهداف این پروژه را هرچه بیشتر تبیین کند.

مطالب مرتبط :
  1. شورای رهبران دینی اروپا اقدامات داعش را محکوم کرد
  2. ویژه برنامه های اقلیتهای دینی در دهه فجر اعلام شد/حضور در راهپیمایی پرشکوه ۲۲ بهمن
  3. سخنرانی مارتا نوسبام درباره گسترش محدودیتهای دینی علیه مسلمانان در آمریکا و اروپا
  4. امام خمینی(ره) به دلیل اعتقادات از اقلیتهای دینی حمایت می کرد/ مسیحیان زیادی با دیدن روش زندگی امام(ره) شیعه شدند
  5. کدام نظریه اخلاقی برای یک جامعه بهتر است/ اهمیت تساهل و احترام به دیدگاههای رقیب

پارک علم و فناوری قم

zohur