۲۱ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، عارف سیاستمدار یا فیلسوف شاه (عرفان و سیاست در اندیشه امام خمینی (ره)) عنوان پرونده گروه اندیشه است. امام خمینی (ره) به‎عنوان نمونه‎ای از عارف سیاستمدار در ورای اخلاق و عرفان، سخنی از سیاست به میان نیاورده است؛ یعنی نقطه شروع و ورود ایشان به عرصه سیاست، اخلاق و عرفان به حساب می‎آید. می‎توان مدعی شد برای اداره مدینه اسلامی ـ در کنار یا تقابل با مدینه افلاطونی ـ به عارف سیاستمداری نیاز داریم در کنار یا تقابل با فیلسوف شاه افلاطونی که جامعه را به‎سوی خدا می‎خواند و سعادت دنیا و آخرت را برای مردم به ارمغان می‎آورد.


در این پرونده درباره ابعاد مختلف عرفان سیاسی و ضرورت حضور عارف در سیاست، بحث شده است. یادداشتهایی از حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا، دکتر عبدالوهاب فراتی و دکتر محمد فنایی اشکوری و مصاحبه هایی در گفت‎وگو با آیت الله حسن رمضانی، آیت الله محسن غرویان و حجت السلام مرتضی جوادی آملی و قادر فاضلی بخشهای مختلف این پرونده است.


مجله خبری


مجله خبری این هفته به موضوعات مختلفی پرداخته است که از آن جمله می توان به چشم‎انداز حمله به سامراء(بسترسازی داعش برای جنگهای فرقه ای)، زندانی سیاسی و جاسوس مهربان!، زلزله روحانی در ایدئولوژی و مبانی فلسفی !، ترکش‎‎های یک مناظره(کچوئیان پاسخ طباطبایی را می‎دهد)، میزی سه‎گانه؛ دستپخت تازه اداره کتاب ارشاد، کشتیبان را سیاستی دگر آمد(گزارشی از چرایی تغییر دبیرکل نهاد کتابخانه‎‎های عمومی کشور)، توصیه‎‎هایی برای  یک نهنگ شاعر(ادامه نامه نگاریهای  دنباله دار قزوه و کاکایی)، مثبت و منفی، جهان از پنجره عکس، جهان از پنجره کاریکاتور و … اشاره کرد.


باشگاه اهل قلم


در بخش باشگاه اهل قلم مطالبی مانند نیل به سرزمین امام غایب(عج)(سیر هستی در انسان کامل)    نوشته دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، آینه تمام نمای الله از آیت‎الله سید محمد حسین حسینی ‎طهرانی، انگاره های جامعه منتظر(تهدیدها، آسیبها و بایدهای مهدویت) نوشته دکتر ابراهیم شفیعی سروستانی، قبله نمای پارسایان(عصر غیبت و تقابل طاغوت و رحمان) به قلم جواد محدثی، خرد  مدنی ‎سیاسی(حکمرانی در منطق جامعه پردازی امام خمینی(ره)) نوشته مهدی جمشیدی و سفسطه‎‎های سکولاری(مغالطه سکولاری در فهم دین) به قلم سیدمحمد روحانی منتشر شده است.


سیاست


روز‎های حساس غرب آسیا(تحلیلی بر مهم‎ترین تحولات منطقه‎ای در ایامی که گذشت) نیز پرونده مورد بحث گروه سیاست است. منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا این روز‎ها تحولات مهم و تعیین کننده‎ای را تجربه می‎کند. در یادداشتها و گفتگوهای مختلفی تحولات منطقه در کشورهای مختلف از مصر، سوریه، عراق و … مورد بررسی قرار می گیرد.


بشار ماند و قوی‎تر شد، دموکراسی خوب از نگاه آمریکایی ها، امنیت یک کشور مساوی امنیت دو کشور، تأثیرات مشارکت مردم سوریه در ثبات و امنیت لبنان، دموکراسی مطلوب انعکاس نامطلوب، ررسی مواضع رسانه‎‎های خارجی نسبت به انتخابات سوریه، حافظ قرآن سرهنگ  سکولار، اقبال کم مردم مصر به انتخابات ریاست جمهوری، بررسی روابط ایران و کشورهای حاشیه خلیج ‎فارس در گفت‎وگو با دکتر محمدصالح صدقیان،اعراب به حقانیت موضع ایران در سوریه پی برده‎اند، کویت میانجی، موانع و چالش‎‎های پیش روی روابط ایران و اعراب، دعوت ظریف از ظریف(نگاهی به عوامل تمایل سعودی ها به ایران)، امیدهای پیش رو(بازخوردهای متفاوت سفر شیخ صباح به تهران)،تاثیرات بحران شام بر روابط ایران و عربستان، سد سوریه میان تهران و ریاض و … از جمله مطالب و مصاحبه های این پرونده است.


پنجره مثبت


این هفته با دکتر رضا پورحسین گپ زده است؛ مردی که هنوز خیلی‎‎ها او را با عنوان مجری مناظره‎‎های انتخاباتی سال ۸۸ به یاد دارند. روانشناس، استاد دانشگاه و مدیر شبکه مستند سیما. فی‎الواقع مردی با کوله باری از تجربه و تخصص. بعد از آنکه گپ این هفته را خواندید، فال حافظی را می‎خوانید. صفحات پنجره ماضیه بلافاصله شما را از حال به گذشته می‎برند، با ذکر دو خاطره از امام خمینی (ره)، ماجرایی از زنان مردانه عهد مظفری، دو شانه آهنی، دو مسلسل ابتدایی و چند ریه مصنوعی، به اضافه سندی دال بر داروسازی در قرن اول هجری. صفحه کتاب‎سرا یک سبد کتاب مصور از انقلاب و امام به شما معرفی می‎کند، به اضافه پیشنهادی سازنده از سیدمسعود شجاعی طباطبایی. در صفحه فرهنگستان یک نمایش خاص را به شما معرفی شده و در صفحه گلگشت مهمان شعری از مریم جعفری آذرمانی و چند کوتاه ‎نوشته خواندنی می‎شوید. در پایان نیز صفحه زندگی خوب، با گفته‎‎ها و نکته‎‎هایی در باب گناه دروغ گفتن توجه شما را به خودش جلب خواهد کرد.


باشگاه ترجمه


دستورالعمل جنگ بی‎پایان(نگاهی به سخنرانی اوباما در وستپوینت ) نوشته بیل ون اوکن و ترجمه  فاطمه غلامی؛ دوستی ناممکن(سیگنال‎‎های نامتوازن در تهران و ریاض) از بنی آونی و ترجمه پرناز طالبی؛ قواعد بازی امنیتی(پشت پرده دیدار ترکی الفیصل و آموس یادلین) نوشته اسعد ابوخلیل و ترجمه مرتضی منتظرقائم، حرم حرام بوکوحرام!(دختران ربوده شده نیجریه ای همچنان در بند شیکائو)به قلم جانین دو جیووانی و ترجمه پرناز طالبی؛ اسطوره‎‎های بنیادین مصر(زمینه‎‎های ظهور یک فرعون جدید فراهم شده است) به قلم فهمی هویدی و ترجمه محمد مظهری از جمله مطالب منتشر شده در این بخش است.


پرونده ویژه


فوتبال به زیارت می‎رود(رجعت اومانیسم به جنگل‎‎های آمازون) عنوان پرونده ویژه فوتبال این شماره مجله پنجره است که به مناسبت در پیش بودن جام جهانی ۲۰۱۴ تهیه شده است. در این پرونده از دریچه های اندیشه، اقتصاد، هنر، حوزه، تاریخ، سینما، ادبیات و … به فوتبال پرداخته می شود.


برخلاف تصویر رویایی و با شکوهی که رسانه‎ها از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل ساخته‎اند، بعد از ظهر روز یکشنبه ۲۵ خرداد، زیر تیغ آفتاب استوایی، مدرنیته هم به دل جنگل می‎زند. اما جام جهانی آنجا چه می‎کند؟ فیفا برای گسترش فوتبال به آمازون لشکرکشی کرده یا به‎خاطر حرص سیری ناپذیر مدرنیته؟ فوتبال می‎خواهد مردم بیرون مانده از تاریخ و جغرافیای دهکده جهانی را روی نقشه آورد؟ یا اینکه جام ۲۰۱۴ بخشی از نقشه توسعه فاوستی جهان سرمایه‎داری است که از اعماق جنگل‎‎های پرت بارانی در قلب آمریکای لاتین می‎گذرد؟ آیا فوتبال مذهبی، انسان ساخت است که در رقابت با مذاهب انسان ساز، مردم را به‎سوی قبله‎ای قلابی اغوا می‎کند؟ یا اینکه طبیعت سرمایه‎داری از خلاء دلار بیزار است و می‎خواهد یکی از دست نخورده‎ترین قطاع‎‎های کره زمین را به بهانه فوتبال ببلعد؟


در بخش اندیشه و فوتبال یادداشتهای ورزش سکولاریزه شده(نگاه کنجکاوانه به یکی از اوهام منضبط جهان) نوشته دکتر رضا داوری‎اردکانی، دریبل فلسفی دریدا(فلسفه شالوده شکن تحت تاثیر فوتبال)، کارکرد اجتماعی عنصر فوتبال، نقش ورزش در تقویت و تضعیف هویت ملی از  دکتر محمدرضا جوادی یگانه، گفتگوی مجید جلالی و جواد میری در میزگرد فلسفه فوتبال، رویدادگی پدیدار فوتبال(فوتبال همه هست اما هیچ نیست)از دکتر بیژن عبدالکریمی، اومانیسم و سکولاریسم ورزشی(مبانی فلسفی غرب در فوتبال)، فوتبال فلاسفه(مصاف تاریخی فیلسوفان کهن یونان با فیلسوف مدرن آلمان) فلسفه فوتبال در گفت‎وگو با دکتر روح الله عالمی، استاد دانشگاه تهران و … منتشر شده است.


در بخش اقتصاد و فوتبال نیز یادداشتها و مصاحبه هایی مانند صنعت فوتبال اقتصاد بی‎حال!، اقتصاد مهم تر است یا فوتبال؟، رقابت برزیلی فقر و غنا، راه دشوار دولت برای برگزاری جام جهانی،جام جهانی(تابلوی سرمایه داری) صنعت فوتبال در جهان امروز،اقتصاد ساقها(بررسی وضعیت اقتصادی تیم‎های مطرح جام جهانی)، فیفا شمالی شد آفریقا جنوبی ماند، برنده اقتصادی برگزاری تنها جام جهانی در آفریقا، سود میهمانی برای میزبان،تحول در اقتصاد ورزشی با جام جهانی مدرن، رابطه اقتصاد و فوتبال در گفت‎وگو با حسین گروسی عضو هیئت رئیسه فراکسیون ورزش، فوتبال با اقتصاد حرفه‎ای می‎شود ! منتشر شده است.


در بخش سیاست و فوتبال نیز مصاحبه ای با علی مطهری انجام شده است. فوتبال سیاسی و سیاست فوتبالی(وسوسه سیاستمداران برای دخالت در ورزش محبوب) نوشته مهدی شریعتی نیز یادداشتی در این بخش است.


پساملی گرایی در جام جهانی برزیل، ملی گرایی هم در فوتبال زوال می یابد، ژئو فوتبال(جام جهانی و جغرافیای سیاسی ورزش)، کارکردهای فوتبال در گفت‎وگو با دکتر منصور معظمی سفیر سابق ایران در برزیل، سینمای ما در برزیل شناخته شده‎تر از فوتبالمان است، روی زشت بازی زیبا(دو نیمه فوتبال برزیلی) از مهمترین مطالب کار شده در بخش ورزش و فوتبال است.


توپ طلایی و پرده نقره‎ای(آیا به راستی سینما و فوتبال نسبتی دارند؟) عنوان پرونده بخش سینما و فوتبال است. دومین روز برگزاری جشنواره سی‎‎ام فیلم فجر بود که به ناگاه خبر رسید تغییری در جدول اکران فیلم‎‎های کاخ‎ جشنواره به ‎وجود آمده و عصر روز جمعه ۱۳ بهمن‎ ماه به‎جای نمایش فیلم، دربی پایتخت در برج میلاد روی پرده خواهد رفت؛ تصمیمی که اگرچه در ابتدا مخالفان و موافقانی سرسخت داشت اما خاطره‎ای به یادماندنی را رقم زد. صحبت درباره نسبت و تناسب پرده نقره‎ای و توپ طلایی از منظر همین جذابیت‎‎های مشترک قابل طرح و بحث است. بحثی که فراتر از هر ویژگی دیگری محورش «جذابیت» است.


باید راز وام گرفت(سینما و فوتبال چگونه می‎توانند «رابطه» داشته باشند؟) نوشته هادی مقدم دوست، پول کثیف!(حضور سینماگران در جام‎ جهانی برزیل چگونه حاشیه‎ساز شد؟)، تا مرز دیدار(مروری کوتاه بر تصویر فوتبال در سینمای ایران)،‎ نظر اهالی سینما درباره مستطیل سبز، چه‎ کسی مسئول این شرایط است؟ ، گفت‎وگو با علی‎اکبر ثقفی درباره فیلم فوتبالیست‎ها، درباره فوتبال و سینما با نگاهی به فیلم «فرار به‎سوی پیروزی در گفتگو با سیدسعید هاشم‎زاده ازجمله یادداشتها و گفتگوهای این پرونده است.


در بخش حوزه و فوتبال نیز یادداشتها و گفتگوهای خلأ فقه فوتبال در جهان اسلام، ضرورت تبیین جایگاه فقه اسلامی در فراگیر‎ترین ورزش مدرن، گفت‎وگو با حجت‎الاسلام وحید بابادایی‎سامانی معاون تبلیغ و آموزش‎های کاربردی و بین‎الملل حوزه علمیه استان تهران درباره فوتبال منتشر شده است.


در بخش تاریخ فوتبال نیز به بحثهای تاریخی این ورزش محبوب پرداخته شده است. چگونه فوتبال فوتبال شد؟( آنچه بر سر محبوبترین ورزش بشر امروز آمد)، مسیر مستطیل سبز، جام جهان و چشم جهان بین، شواهد حضور جریان فراماسونری در فوتبال در آرزوی جام طلایی، نگاهی به فوتبال ایران از دریچه تاریخ، فوتبال ایران از ۱۹۷۸ تا ۲۰۱۴ در گفتگو با ابراهیم قاسم پور اولین هافبک تیم ملی در جام جهانی نیز از مطالب پیش روی خوانندگان است.


در صفحاتی نیز برنامه گروهها و تیمهای جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و معرفی تیمهای حاضر در این جام آمده است. همچنین گفتگو با جواد علیزاده(کاریکاتوریست) و گزارشی از آغاز و فرجام نخستین تیم فوتبال نویسندگان ایران  گابریل گارسیا مارکز کلمبیا را تنها گذاشت جزو دیگر مطالب منتشر شده در پرونده ویژه فوتبال این شماره از مجله پنجره است.


یکصد و نود و هشتمین شماره هفته‌نامه «پنجره» به مدیرمسئولی دکتر علیرضا زاکانی در ۱۷۸ صفحه و بهای ۸۰۰۰۰ ریال روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت.


یکصد و نود و هشتمین شماره هفته‌نامه «پنجره» به مدیرمسئولی دکتر علیرضا زاکانی در ۱۷۸ صفحه و بهای ۸۰۰۰۰ ریال روی پیشخوان کیوسک‌های روزنامه‌‌فروشی قرار گرفت. نسخه الکترونیکی نیز با ۴۰ درصد تخفیف در سایت هفته‌نامه به آدرس panjerehweekly.ir فروخته می‌شود.

مطالب مرتبط :
  1. بررسی گوشه‎ای از میراث تمدن اسلامی به ‎همراه اشاراتی تاریخی در شماره ۱۸۹ مجله پنجره
  2. بررسی شخصیت آکادمیک و غیرآکادمیک ریچارد نلسون فرای در شماره جدید مجله پنجره
  3. "ارتداد در محکمه اجتهاد" در شماره جدید مجله پنجره
  4. بررسی نظریه های انقلاب اسلامی در شماره جدید پنجره
  5. جدیدترین شماره مجله اطلاعات حکمت و معرفت منتشر شد/ بررسی فلسفه عکاسی

پارک علم و فناوری قم

zohur