۲۷ خرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، سوره “حجرات” از سوره هایی است که در آن آموزه‌های اخلاقی و سبک زندگی قرآنی با ویژگی ها و شاخصه های یک زندگی اسلامی برای رسیدن به سعادت بیان شده است و رادیو قرآن در تابستان سال ۹۲ به جهت  غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و آشنایی خانواده ها با الگوی قرآنی در رفتار و اخلاق  این طرح را برگزارمی کند.


در این سوره به خاطر آن که چند بار پی ‏درپى جمله «یا ایّها الّذین آمنوا» آمده است، سیماى یک جامعه اسلامى از آن معلوم می ‏شود.


در سوره حجرات مسائل مهمی در ارتباط با شخص پیامبر(ص) و جامعه اسلامی نسبت به یکدیگر مطرح شده  و بسیاری از نکات مهم اخلاقی در آن عنوان شده است.


علامه طباطبایی ذیل آیات این سوره می فرماید: این سوره مشتمل بر مسائلی از احکام دین است. احکامی که با آنها سعادت زندگی فردی انسان تکمیل می شود و نظام صالح و طیب در (مجتمع) مستقر می گردد. بعضی از آن مسائل ادب جمیلی است که باید بین بنده و خدای سبحان رعایت شود و پاره ای از آنها آدابی است که بندگان خدا باید در مورد رسول خدا(ص) رعایت کنند  که در آیات اول سوره ی حجرات به تعدادی از این آداب اشاره شده است.


بعضی دیگر از احکام مربوط به مسائلی است که مردم در برخورد با یکدیگر در زندگی خود باید آن را رعایت کنند. قسمتی دیگر مربوط به برتریهایی است که بعضی از افراد بر بعضی دیگر دارند و تفاضل و برتری افراد از اهم اموری است که جامعه مدنی با آن منتظم می شود و انسان را به سوی زندگی توأم با سعادت و عیش پاک و گوارا هدایت می کند و در آخر به حقیقت ایمان و اسلام اشاره شده است و بدین سان بر بشریت منت می گذارد که نور ایمان را به او افاضه نموده است.


رهنمودهای اخلاقی و ایمانی این سوره به دو صورت سلبی(نهی) و ایجابی (توصیه های آمرانه) به کار رفته است. اگر توجه شود نکات سلبی آن تماماً با حرف(لا) به کار رفته است و حالت ایجابی(امری) آن به صورت امر و با صیغه جمع بیان شده است که در طول برگزاری طرح در بخشهای مختلف برنامه سازی این نکات بیان می شود.


اینکه این طرح با پایان یافتن ماه شعبان در ماه مبارک نیز استمرار خواهد داشت و همچون سالهای گذشته اختتامیه طرح “قرآن، کتاب زندگی” نیمه ماه مبارک رمضان طی مراسمی در بیست و یکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم برگزار می شود.

مطالب مرتبط :
  1. رونمایی از کتاب«از خدا بپرس» در نمایشگاه قرآن/ بررسی موضوعی ۶۲۳۶ آیه قرآن
  2. عرضه ۲۰۰ اثر مکتوب و نرم‌افزاری مرکز فرهنگ و معارف در نمایشگاه قرآن
  3. تکمیل قرآن آنلاین سایت عرفان برای ماه مبارک رمضان/ ترجمه قرآن به ۵۰ زبان
  4. توصیه قرآنی قرائتی به نامزدهای ریاست جمهوری/ قرآن را به پا دارید تا وضع اقتصادی درست شود
  5. نشست نقد و بررسی کتاب "زبان قرآن، تفسیر قرآن" برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur