۲۳ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر محمد اسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه علم امروز ثابت می‌کند که سرطان، بیماری لاعلاجی نیست، اظهار کرد: بر طبق همین داده‌های علمی، اگر رفتار مناسب داشته باشیم، می‌توان تا ۴۰ درصد از بروز سرطان پیشگیری کنیم. از سویی بواسطه پیشرفت‌های پزشکی نزدیک به همین میزان از مبتلایان به این بیماری به طور کامل مداوا می‌شوند. البته با علم امروز ۲۰درصد از مبتلایان قابل درمان نیستند و بواسطه همین بیماری فوت خواهد کرد.


اکبری به میزان قابل توجه قابل پیشگیری بودن سرطان نیز اشاره کرد و گفت: متأسفانه ما در این زمینه خیلی فعال نبوده‌ایم. از نظر درمان هم مشکلاتی داریم و بسیاری از هزینه‌کردهای ما بجا نیست؛ بسیار پیش آمده که داروهایی باقیمت بسیار بالا تهیه می‌کنیم و به بیمار می‌دهیم اما خیلی به اثر بخشی آن‌ها توجه نمی‌شود.


این فوق تخصص جراحی غدد و سرطان در بخش دیگری از سخنان خود به ویژگی‌های سرطان در ایران پرداخت و اظهار کرد: سالانه ۸۵ هزار مورد جدید تائید می‌شود که احتمالاً به زودی به ۹۰ هزار خواهد رسید. نکته دیگر آنکه در رابطه با میزان رشد سرطان، ایران در صدر کشورهای جهان قرار دارد؛ هیچ کشوری به اندازه ما روند رشد سرطان ندارد.


رئیس مرکز تحقیقات سرطان ادامه داد: میزان افراد مبتلا به سرطان در مردان کشور ما ۱۴۰ در صد هزار نفر است که در کشورهای غربی بین ۵۰۰تا ۷۰۰در هر صد هزار نفر است اما در آن کشور‌ها روند صعودی سرطان، تقریباً متوقف شده است.


استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: البته این موضوع چند علت دارد، به دلیل اینکه ساختارهای بهداشت در کشور ما خوب بوده، نرخ امید به زندگی نسبت به اوایل انقلاب از ۳۶سال به بالای ۷۰ سال رسیده است و به طور طبیعی وارد سن سرطان (سن بالای ۵۰سال) شده‌ایم. همین موضوع هفتاد درصد از میزان رشد سرطان را باعث می‌شود. این فاکتور قابل پیشگیری نیست و بنا بر همین دلیل سرطان همیشه رو به رشد خواهد بود.


اکبری افزود: علت دیگر این فراوانی عوامل خطرزا مثل: دخانیات، الکل، نوع فعالیت فیزیکی و رژیم غذایی است؛ در تمام این عوامل خطر، کشور ما رشد بالایی دارد. برای نمونه در مصرف دخانیات در میان افراد بالغ از ۱۱درصد به ۱۵درصد رسیده‌ایم و میزان مصرف دخانیان زنان تقریبا دو برابر شده است، قلیان که جایگاه پائینی داشته به جایگاه بالایی در جامعه رسیده است در حالی که زیان‌ها بیشتری ازسیگار دارد.


وی عنوان کرد: افزایش استرس‌های روانی به دلیل کاهش معنویت در زندگی افراد جامعه خود دلیل دیگری است که به افزایش سرطان کمک می‌کند. متاسفانه تنها زمانی که هیچ چاره‌ای نداریم به ائمه اطهار(ع) توسل می‌کنیم. از سویی نیز برخی عوامل در تجاری‌سازی‌ها مؤثر می‌افتد، برای نمونه ما از سیگار درآمد کسب می‌کنیم.


رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه در میان سرطان‌های شایع در کشور ما، در میان مردان شایع ترین مربوط به معده است که همچنین کشنده‌ترین سرطان در کشور نیز هست، اظهار کرد: نکته مهم آنکه بیشتر عواملی که باعث ایجاد این سرطان می‌شوند قابل بیشگیری هستند و در دنیا کم کم در حال برچیده شدن است و به رده‌های دهم تا یازدهم رسیده است اما در کشور ما در صدر لیست قرار دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان، دندان‌های سالم، کاهش مصرف نمک و… عواملی هستند که به کاهش و جلوگیری از سرطان معده کمک می‌کنند و البته همگی در شرایع دینی ما وجود دارد.


دکتر اکبری همچنین به آمار بالای مرگ و میر بیماران مبتلا به سرطان معده اشاره کرد و گفت: در وضعیت فعلی حداکثر حدود ۱۳درصد از مبتلایان به سرطان معده تا ۵ سال زنده می‌مانند و بیش از ۵۰ درصد از آن‌ها حتی یک سال پس از تشخیص زنده نمی‌مانند. در خانم‌ها شایع‌ترین سرطان، سرطان سینه است. امکان اینکه زود تشخیص داده شود و بیمار یک زندگی طبیعی داشته باشد وجود دارد اما باز هم پنجمین علت مرگ و میر در میان همین سرطان است.


رئیس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه سرطان روده بزرگ، مثانه، پروستات، تخمدان و تیروئید در رتبه‌های بعدی قرار دارند، گفت: سرطان به جز گرفتاری‌هایی که دارد خرج هم دارد، سالانه ۶هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم سرطان است که نزدیک به ۸۰درصد از کل این هزینه‌ها بر عهده خود بیماراست که به واقع ظلم عجیبی به بیمار روا می‌شود. این رقم تنها هزینه مستقیم است که قطعاً دو یا سه برابر این رقم به شکل غیر مستقیم به بیمار و خانواده او تحمیل می‌شود.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه جایگاه مدیریتی علمی در مدیریت بیماری‌ها به ویژه در سرطان خیلی پائین است، ادامه داد: اما از سویی تجاری سازی در این حوزه رشد بسیار زیادی داشته است. یکی از حوزه‌های بسیار خوب برای ورود واقفان حوزه خدمات درمان است. این هزینه‌ها باعث می‌شود ۲۰ درصد از جامعه بیماران به زیر خط فقر می‌روند و با زندگی فلاکت بار دست پنجه نرم می‌کنند؛ بایدکاری کنیم این آمار کاهش پیدا کند.


رئیس مرکز تحقیقات سرطان در ادامه از طرح فروش اوراق وقف برای احداث بیمارستان تخصصی سرطان استقبال کرد و گفت: بالاخره یک قدم در این حوزه برداشته شده است و باید سازمان اوقاف را تشویق کنیم و من تقاضا دارم حوزه اجرای این طرح به امور نرم‌افزاری هم گسترش یابد.


وی با بیان اینکه بین ۳۵۰تا ۴۰۰هزار مبتلا به سرطان در کشور زندگی می‌کنند، عنوان کرد: برای درمان سرطان به چند فاکتور نیاز داریم. مورد اول به نیروی انسانی باز می‌گردد که شامل: جراح، رادیوتراپیست، پزشکان، پرستاران و خود مردم می‌شود. در مورد نیروی انسانی وضع کلی به جهت کمی مناسب است در حالیکه اوضاع کیفیت بعضاً خیلی ضعیف است.


دکتر اکبری در پایان گفت: بار اصلی درمان در بیماری سرطان بر عهده جراح است که وضع کشور در پراکندگی جراحان مطلوب است. همچنین در رادیوتراپی‌ها استانداردهای ما در سطح مطلوب جهانی است اما به جهت پراکندگی اوضاع به هیچ وجه مناسب نیست. مورد سوم نیز به شیمی درمانی باز می‌گردد که متاسفانه میزان آن در کشور ما در بالا‌ترین سطح در دنیا قرار دارد. برای نمونه ۳۰درصد از شیمی درمانی‌های سرطان پستان در ایران غیر ضروری است.

مطالب مرتبط :
  1. مستندسازی و ارائه گزارش برای واقفان بیمارستان تخصصی سرطان
  2. اوراق وقف بیمارستان سرطان از طریق بانک، موبایل و اینترنت قابل خرید است
  3. پیامدهای بدحجابی؛ از کاهش ازدواج تا افزایش خشونت علیه زنان
  4. راهکارهای مقابله رسانه ای با مدگرایی منفی/ افزایش خردورزی گرایش به مد را کاهش می دهد
  5. "استرس" قاتل بی سروصدا/ فرسایش روانی چگونه رخ می دهد

پارک علم و فناوری قم

zohur