۱۲ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، آیت الله العظمی جوادی آملی در ادامه سلسه جلسات درس اخلاق خود که به روال گذشته تابستانها در محل مسجد روستای احمدآباد شهرستان دماوند برگزار شد، با بیان این مطلب که دستورات اسلامی در همه زمانها و مکانها کارا و راهگشاست، بیان داشتند: دستورهای اسلامی به گونه ای است که بتواند کل سال انسان را اداره کند. سِرّش آن است که دشمن و رقیب ما دائماً، چه در شب و چه در روز درصدد اغوای ماست نه دشمن درونی به نام هوس و نفس آرام می‌گیرد، نه دشمن بیرونی به نام شیطان.


ایشان ادامه دادند: هیچ دشمنی نیست که انسان نتواند با او دوست شود مگر دشمن نفس و غرور و خودخواهی از درون و ابلیس از بیرون. برای اینکه بر عکس دیگر دشمن ها، غرور و خودخواهی دشمنانی هستند که هر چه ما بیشتر با آنها کنار بیاییم آنها بدتر نیش می‌زند، اگر کسی خواست مغرور یا خودخواه شود یا جاه‌طلب شود یک مقدار که انسان به خواسته این هواهای نفسانی عمل کرد نتیجه آن می شود که انسان جاه‌طلب‌تر و یا مغرورتر می‌شود. پس این دشمن، دشمنی نیست که با ما کنار بیاید.


معظم له با اشاره به اتمام ماه پربرکت رمضان، این ماه را فرصتی برای غلبه بر شیطان دانستند و فرمودند: ماه مبارک رمضان برای آن است که ما را بر هوای نفس خودمان مسلط کند که آبرویمان را هدر ندهیم یعنی ما را سلطان آبرو قرار بدهد. وقتی ما به جایی رسیدیم که سلطان حیثیت و آبرو شدیم خدا به شیطان اجازه نمی‌دهد تا بالا بیایید و به انسان دسترسی پیدا کند چرا که حد شیطان مشخص است اینکه شیطان گفت من قدرت ندارم بندگان مخلَص را فریب بدهم برای این است که به آنها دسترسی ندارد نه اینکه نسبت به آنها رحمی بخواهد بکند.


آیت الله العظمی جوادی آملی اظهار داشتند: یکی از بیانات لطیفی که درباره ماه مبارک رمضان است و در فقه ما هم آمده این است که درباره روزه گفته فایده روزه این است که انسان صفت فرشته پیدا می‌کند. انبیا آمدند که به ما بگویند شما فرشته هستید خودتان را ارزان نفروشید ماه مبارک رمضان برای همین است.


این استاد برجسته حوزه در فراز پایانی فرمایشات خود به جایگاه والای لذایذ معنویی اشاره کردند و بیان داشتند: آن لذتی که مردان الهی در طهارت روح دارند هرگز نصیب دیگران نیست چون این لذت‌های خوردن و نوشیدن مادامی است که در فضای دهن است، چند دقیقه بعد اگر دوباره برگردد یعنی آن غذا را بالا بیاورند بدبوست. این دیگر لذت نیست اما لذت علم، لذت احسان، لذت گذشت کسی مشکلی کسی را حل کرد. بیست سال قبل خدمتی به کسی کرد، احسان به کسی کرد الآن وقتی یادش می‌افتد لذت می‌برد.

مطالب مرتبط :
  1. کتاب شیطان و رازهای هزارساله منتشر شد/ ماجرای حسادت شیطان به انسان در زمان و مکانی دیگر
  2. تصویر شیطان در منابع اسلامی و مقایسه آن با تولیدات هالیوود/ شیطان توسط چه کسی کشته می شود
  3. اخلاق بد راه ورود شیطان به قلعه مستحکم وجود انسانی است/ اگر اخلاق بد نباشد شیطان هیچ راه ورودی ندارد
  4. خدایا مرا از جهالت و کار باطل دور گردان/ روایت پیامبر(ص) از چگونگی دور شدن شیطان از آدمی
  5. سارا شریعتی: اراده سیاسی برای ریشه کنی فقر وجود ندارد/ مسئله فقر را به عوام فریب ها سپرده ایم

پارک علم و فناوری قم

zohur