۲۱ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، یکی از مهارت های لازم برای والدین این است که شنونده خوبی برای فرزندان خود باشند. این امر می تواند منافع بسیاری برای خانواده داشته باشد. شنیدن سخنان کودکان به رشد حرمت نفس در آنها کمک می کند. اگر خوب و با دقت به حرفهای کودک گوش دهیم، در واقع پیام مهمی به او داده ایم. اینکه آنقدر برایش ارزش قائلیم و آنقدر مراقب او هستیم که دوست داریم و می خواهیم که شنونده حرف های او باشیم. علاوه بر این، گوش کردن مشتاقانه به حرف های کودک راهی بسیار عالی برای کمک به اوست تا خودش مشکلات روزمره اش را حل کند، خواه این مشکلات کوچک باشد، خواه بزرگ.


صرف اندکی وقت برای اینکه بیاموزیم چگونه می توانیم شنونده خوبی باشیم، کاری با ارزش و مغتنم است. اگرچه مخاطب قرار گرفتن در برابر کودک و شنیدن حرف های او در ظاهر مهارتی آسان به نظر می رسد، ولی انجام این کار به شایستگی و کمی تمرین و خویشتن داری نیاز دارد. به همین دلیل است که گوش کردن به حرف های کودک مثل گوش کردن طبیعی و معمولی به حرف های دیگران نیست و نیازمند آمادگی ها و تمهیداتی خاص است.


بیان احساسات


زندگی خانوادگی بر احساسات بنا شده است. خانواده نیازهای اساسی ما به عشق، حمایت، امنیت و حس تعلق را تامین می کند. گاه به دلیلی خانواده قادر نیست تمامی این نیاز ها را تامین کند و یا زندگی مستمر با عده ای خاص همواره ناراحتی ها و آزردگی هایی را به همراه دارد هیجانات در خانواده بالا می گیرد. وقتی این احساسات بیان می شوند، واکنش طبیعی ما به شکل پاسخ یا عکس العملی است که در مقابل این احساسات و بیان آنها از خود نشان می دهیم. به عنوان مثال، بچه ها اغلب چیزهایی مانند ایتها را بیان می کنند: همیشه از من ایراد می گیری، ازت بدم میاد، بدجنس و… وقتی چنین تعابیری را می شنویم، واکنش طبیعی ما به عنوان والدین آنها، گاهی نفی این حرف هاست و گاهی کلی دلیل می آوریم تا آنها را متقاعد کنیم که اگر چه این حرف ها تا حدودی درست است، ولی او واقعا اشتباه می کند. واکنش ما در اغلب موارد، مقابله با آنهاست، در حالی که باید به شکلی ساده احساساتی را که ورای حرف های آنها وجود دارد را بپذیریم.


مهارت خوب گوش کردن به حرف های تمام کودکان،در هر سنی چه سنین قبل از دبستان و چه سنین بالاتر قابل استفاده است. قواعد لازم برای این کار عبارتند از اینکه احساسی را که در پس حرفهای او پنهان است، شناسایی کنیم؛ بر روی آن احساس تمرکز کنیم؛ در حالی که با کودک گفتگو می کنیم، احساس شناسایی شده را دنبال کنیم و در آخر بتوانیم احساسات شناسایی شده او را به خوبی منعکس کنیم.


اینکه شنونده خوبی باشیم، منافع بسیاری برای خانواد مان خواهد داشت. از آنجا که خوب گوش کردن ما باعث می شود کودکانمان احساسات خود را بیان کند و بر آن سرپوش نگذارد، تنش و ناراحتی در میان اعضای خانواده مان از بین می رود. خوب گوش کردن باعث می شود که کودک دریابد ما برای همراهی با او ارزش قائل هستیم و به او توجه می کنیم تا بتوانیم آن گونه که آنها دنیای خود را تجربه می کنند، به دنیایشان بنگریم. این مسئله نه تنها عزت نفس آنها را تقویت می کند، بلکه انسجام خانواده ما را به عنوان مجموعه ای متحد افزایش می دهد.


ما می توانیم به کودکانمان نشان بدهیم که احساسات را تا زمانی می توان کنترل کرد که بتوان جوشش آن را در درون نگاه داشت. اگر این دیدگاه را پذیرفته باشیم که می بایستی بدون توسل به قضاوت و انتقاد دائم با کودکان خود بحث و گفت و گو کرده و یا آنها را تصدیق کنیم، آنان دیگر مجبور نمی شوند تمام توان خود را صرف تاثیر گذاری بر رفتار ماکنند. وقتی کودکان و نوجوانان، احساساتشان را برای شنونده ای کاملا متوچه و علاقمند بیان می کنند در واقع به آنها کمک می شود.


یادگیری مهارت خوب گوش دادن یا خوب منعکس کردن احساس، کار آسانی نیست، این مهارت نیز مانند تمام مهارت ها، به تلاش و تمرین زیادی نیاز دارد تا بتوان آن را به درستی انجام داد. اولین تلاش های ما در این راه، شاید ناشیانه به نظر برسد. ما باید برای جلوگیری از بروز واکنش های معمولی هر روزه خود، خیلی خوب تمرین کنیم و به جای واکنش هایی مثل مخالفت، بحث کردن، متقاعد کردن، قضاوت کردن و بازجویی و استنطاق کردن، نتیجه اخلاقی گرفتن و سخنرانی کردن، خوب گوش کنیم.


گوش کردن همراه با توجه کامل به حرف های کودکان باعث می شود تا محتوای احساساتی را که برای ما بیان می کنند، دوباره به نحوی به خودشان بازگردانیم و اگر خوب گوش کردن را با احساس مثبت شروع کنیم، مثلا با شادی، غرور و رضایت کامل این کار را انجام دهیم خیلی بهتر و مفیدتر است از وقتی که شروع آن با ناراحتی احساسات بد و عصبانیت توام باشد. 

مطالب مرتبط :
  1. چگونه در موقع لازم شنونده ای فعال باشیم/ همیشه برنامه ذهنی داشته باشیم
  2. امراللهی بیان کرد: مرکز رشد علوم انسانی میزبان خوبی برای پرورش ایده های نو دینی است
  3. نقش خانواده در سلامت روان فرزندان/ نقش والدین در نگرش و رفتار کودک و نوجوان
  4. اثرات تربیتی دیدن نکات مثبت فرزندان/ تشویق کودک باید ویژه باشد
  5. آمادگی مسجد جمکران برای پذیرایی ۱۲ هزار کودک در نیمه شعبان

پارک علم و فناوری قم

zohur