۲۲ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، مراسم ششمین سالگرد ارتحال عالم ربانی و معلم اخلاق، آیت‌الله مجتهدی تهرانی شامگاه سه‌شنبه (۲۱ آبان ماه) مصادف با شب تاسوعای حسینی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین سید محمدکاظم ارفع، استاد حوزه علمیه و با حضور طلاب، روحانیان و اقشار مختلف مردم در مدرسه علمیه آیت‌الله مجتهدی تهران برگزار شد.


حجت الاسلام والمسلمین سید محمدکاظم ارفع با بیان اینکه برخی هجرت‌ها در تاریخ بشریت برکاتی را به‌ همراه داشته است، به هجرت حضرت ابراهیم(ع) و خانواده‌اش به فرمان پروردگار اشاره کرد و گفت: محل سکونت حضرت ابراهیم(ع) بیت المقدس بود اما به امر الهی مأمور شد تا هزاران کیلومتر از آنجا فاصله بگیرد و به قول خودش به «واد غیر ذی زرع» بیاید.


وی هجرت حضرت ابراهیم(ع) به مکه را دارای برکات دانست و افزود: مجموعه مناسک حج برگرفته از اعمال ابراهیمی است.


حجت الاسلام و المسلمین ارفع همچنین هجرت با اکراه پیامبراکرم(ص) از مکه به مدینه را دارای برکات مطرح کرد و گفت: مشرکین مکه مصمم شدند تا پیامبر(ص) را به شهادت برسانند اما خبر نداشتند که ایشان ابن عمی شجاع و دارای ایمان قوی دارد که در بسترشان می‌خوابد و ایشان به مدینه هجرت می‌کنند.


استاد حوزه علمیه با بیان اینکه با هجرت پیامبراکرم(ص) از مکه به مدینه، عده زیادی از انصار به ایشان ایمان می‌آورند و آنها که در مکه هستند، به مدینه هجرت کرده و لقب مهاجرین به خود می‌گیرند، افزود: به سبب این هجرت اسلام آنقدر قدرتمند می‌شود که با نهایت عزت و شوکت با ۱۰هزار سرباز مسلح، مجهز و با اراده برای فتح مکه وارد این شهر می‌شوند، تمام بت‌ها و آثار شرک را نابود می‌کنند و همه تحت لوای اسلام قرار می‌گیرند و هیچکس نمی‌تواند یک شمشیر به رخ پیامبر(ص) بکشد.


وی هجرت امام رضا(ع) از مدینه به مرو به اجبار هارون الرشید را مورد اشاره قرارداد و وجود بقعه‌های فرزندان پیامبراکرم(ع) در نقاط مختلف ایران و استفاده معنوی مردم از آنها، هجرت حضرت معصومه(س) برای دیدار برادر و وجود بقعه احمد بن موسی(ع) در شیراز را از برکات این هجرت عنوان کرد.


نهضت امام حسین(ع) سبب بقاء اسلام شد


حجت الاسلام والمسلمین ارفع با اشاره به هجرت امام حسین(ع) از مدینه به مکه و سپس به کوفه دراثر نامه‌های مردم، در بیان برکات آن، اظهار داشت: بقاء اسلام از برکات هجرت امام حسین(ع) است زیرا بنی امیه بنا داشتند تا اسلام نابود شود.


استاد حوزه علمیه با بیان اینکه امروز تکفیری‌ها وقتی نام یزید را می‌برند، رضی الله عنه می‌گویند، گفت: تکفیری‌ها به اسم عمر سعد گردان تشکیل می‌دهند و زمان بنی امیه را تداعی می‌کنند.


پاسخگویی به شبهات برای اهل قلم و بیان، تکلیف شرعی است


وی از ضرورت مجهز شدن طلاب به پاسخگویی شبهات برای جلوگیری از تحت تأثیر قرارگرفتن جوانان سخن گفت و تأکید کرد: بر هر کسی که اهل قلم و بیان است و قدرت کارهای فرهنگی دارد، تکلیف شرعی است که به هر عنوانی شده در برابر شبهات جبهه نفاق که به نام اسلام سربچه را می‌برند، مجهز شوند.


حجت الاسلام والمسلمین ارفع نمازخوان شدن و توبه افراد در مجالس امام حسین(ع) را از دیگر برکات حرکت امام حسین(ع) مطرح کرد و ابراز داشت: بالاترین عمل صالح را امام حسین‌(ع) انجام دادند.


استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه گاهی پیش از خبر ساعت ۱۴ شرح حدیثی از آیت‌الله مجتهدی پخش می‌شود، بیان داشت: من که سرم در احادیث است، تحت تأثیر قرار می‌گیرم و این به‌دلیل خلوص آیت‌الله مجتهدی است. آیت‌الله مجتهدی آنقدر ارتباطش را با خدا تنگاتنگ کرد که اگر بین شنوندگان مطالب ایشان در داخل و خارج از کشور نظرسنجی شود، بالاتفاق می‌گویند دوست داریم ایشان صحبت کند.


وی با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) طوری صحبت می‌فرمودند که همه می‌فهمیدند، این کار را یک هنر دانست و افزود: آیت‌الله مجتهدی هم این ویژگی را داشت و دلیلش اخلاص ایشان بود.


لازم به ذکر است در این مراسم کلیپ ویدئویی حضور آیت‌الله مجتهدی تهرانی و طلاب مدسه علمیه ایشان در حضور امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب پخش شد.


گفتنی است شرکت کنندگان در این مراسم در شب تاسوعای حسینی به عزاداری و سوگواری علمدار کربلا، حضرت اباالفضل العباس(ع) پرداختند.

 

مطالب مرتبط :
  1. ویژه برنامه های شهرداری تهران به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)
  2. ششمین سالگرد درگذشت آیت الله حق شناس برگزار می‌شود
  3. چرا به امام حسین(ع) ثارالله می گویند/ دلیل شباهت شهادت حضرت یحیی به امام حسین(ع)
  4. نقش مخرب خواص در زمان امام حسین(ع)/ وقتی معاویه خلیفه الله می شود
  5. بسته شدن آب بر خاندان رسول الله(ص) و اقدام امام حسین(ع)

پارک علم و فناوری قم

zohur