۱۶ مرداد ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، منیره پنج تنی در سخن دبیر دفتر ماه پس از اشاره به ارتباط عمیق میان فلسفه و روان‌ شناسی می‌گوید، «جالب اینجاست که تا مدتهای طولانی تنها دانشی که به شناخت ماهیت و طبیعت انسان، شناسایی روان و آثار آن ازجمله حافظه، تخیل و اراده می پرداخت، فلسفه بود و در واقع «روان شناسی» (یا علم النفس در فلسفه اسلامی) از زیرمجموعه های فلسفه محسوب می‌شدند.» تا اینکه در نیمه دوم قرن نوزدهم، روان‌شناسی از فلسفه جدا شد. اما همان طور که بسیاری از پژوهشگران اذعان دارند، تحلیل روش شناختی نشان می دهد، «فلسفه منبع الهام برای روان شناسی است و این امر چه خوب باشد و چه بد، گریزی از آن نیست.»


بسیاری از اندیشمندان در صدد بازیابی و بازتعریف رابطه میان فلسفه و روان‌ شناسی برآمدند. برخی از موضوعاتی که فلسفه روان شناسی به آن می پردازد عبارتند از اینکه آیا روان شناسی هنوز به فلسفه نیازمند است؟ فلسفه و روان شناسی چگونه با یکدیگر تعامل می کنند و چگونه از هم تأثیر می گیرند و بر هم تأثیر می گذارند؟ فلسفه از چه راه هایی به روان شناسی وارد می شود؟ آیا فلسفه مانع روان شناسی است؟ تحقیقات علمی و ازجمله علم روان شناسی چه پیش‌فرضهای فلسفی دارند؟


در شماره ۸۸ مجله «اطلاعات حکمت و معرفت» کوشش شده تا بخش اندکی از موضوعات و مسائل این رشته مهجور طرح شود. عناوین مقالات دفتر ماه عبارتند از: رابطه روان شناسی با فلسفه و علوم مختلف، روان‌شناسی دین، فلسفه روان‌شناسی در قرن بیستم، بنیادهایی عقل‌گرایانه روان‌شناسی جدید، تطبیق علم‌النفس افلاطون و ارسطو از نظر فرفریوس.


دفتر ماه شماره بعدی این مجله نیز به فلسفه روان شناسی ۲ اختصاص دارد. در بخش «ادب و هنر» مقاله ای از «جان رنارد» با عنوان «حوزه ها و منابع تصوف» ترجمه شده است. مقاله «یاد من باشد تنها هستم» در همین بخش، رویکردی فلسفی به “تنهایی” سهراب سپهری دارد.


 در «بخش اندیشه و نظر» منوچهر دین پرست با سید سلمان صفوی درباره «مطالعات ایرانی و اسلامی در بریتانیا» گفت و گو کرده است. «تنگناهای اخلاقی» به هر مسأله اخلاقی دشوار اطلاق می شود و عنوان مقاله ای از «والتر سینوت آرمسترانگ» با ترجمه انشاء الله رحمتی است. سید مهدی حسینی اسفیدواجانی مقاله ای از سیریل الگود را با عنوان «طب النبی» ترجمه کرده است. «طب‌النبی مجموعه ای از احادیث پیامبر اکرم (ص) درباره امور پزشکی و بهداشت و سلامت جسمی و روانی است.»


در بخش بازخوانی با عنوان «طبیعیات و حکمت قدیم» سید مسعود رضوی گزارشی درباره فن سماع طبیعی و دانشنامه علایی ارائه کرده است. دو بخش پایانی این مجله به معرفی کتاب و گزارش اختصاص دارد. در بخش کتاب منیره پنج تنی ابتدا به معرفی و بررسی «فرهنگ توصیفی انجمن روان شناسی آمریکا» به صورت گفت و گو با ویراستار ارشد این مجموعه می پردازد و در گفت‌و‌گوی دوم این بخش، کتاب «زیبایی شناسی خط» را در قالب گفت‌‌و‌گو با نویسنده آن، دکتر محمد حسین حلیمی، بررسی می کند. پس از این، چندین کتاب فارسی و غیر فارسی معرفی شده اند.


بخش «گزارش» این مجله از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل شده است. افق فرهنگ گزارشی از سمینارهایی است که در یک ماه گذشته در سرتاسر دنیا در کشورهای مختلف برگزار شده است و بخش گزارش داخلی، گزارشی از وقایع فرهنگی یک ماه گذشته در کشور است.


 

مطالب مرتبط :
  1. شماره جدید مجله «نقد ‌و ‌نظر» منتشر شد
  2. بیستمین شماره مجله علمی پژوهشی جاویدان خرد منتشر شد
  3. دوازدهمین شماره فصلنامه تاریخ فلسفه (بهار ۹۲) منتشر گردید
  4. چهلمین شماره فصلنامه شیعه شناسی منتشر شد
  5. کتاب«حکمت اسلامی و عالم معاصر» منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur