۲۵ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، سیاست در مکتب ملاصدرا (زندگی، مکتب و شخصیت صدرالمتألهین) «قسمت سی‌ام»، استاد سیدمحمد خامنه‌ای؛ عشق، درونمایه نظام هستی در حکمت متعالیه نوشته دکتر مقصود محمدی؛ قاعده بسیط‌ الحقیقه و کاربردهای آن در حکمت متعالیه به قلم دکتر ‌ مصطفی مؤمنی و دکتر عباس جوارشکیان‌ ازجمله مقالات منتشر شده در این شماره هستند.


نسبت بین استکمال و حقیقت نفس با علم به کلیات در حکمت متعالیه نوشته دکتر ‌اسماعیل سعادتی خمسه، تحلیل و مقایسه دو منبع معرفت در نظام فلسفی صدرایی و دکارتی از دکتر ‌قاسم کاکایی و حسن رهبر‌، نظریه «خلق از عدم» در حکمت متعالیه به قلم دکتر ‌علی‌اکبر افراسیاب‌پور و کاربرد مفهوم مشتق در حکمت متعالیه نوشته ‌دکتر علیرضا کهنسال و زینب ارمکان از دیگر مقالات منتشر شده در این شماره از فصلنامه خردنامه صدرا هستند.


چکیده مقالات شماره های مختلف خردنامه صدرا در سایت بنیاد حکمت اسلامی صدرا در دسترس همگان قرار دارد و علاقمندان همچنین می توانند جهت تهیه خردنامه از طریق پست با شماره تلفن ۸۸۱۵۳۵۹۴-۰۲۱ (واحد فروش و مشترکین بنیاد) تماس حاصل کنند.


کتاب “زکات فطره” منتشر می شود


حجت الاسلام علی اصغر رادحسینی، مدیرگروه تبلیغ پژوهی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) ضمن بیان این خبر که با تلاش محققان پژوهشکده باقرالعلوم(ع) کتاب “زکات فطره” در آینده نزدیک منتشر می شود، گفت: از آنجا که سؤالات فقهی با گسترش علوم و ارتباطات افزایش چشمگیری پیدا کرده و امکان دسترسی به همه آنها برای همه فراهم نیست، از طرفی وجود اصطلاحات و عبارت پیچیده فقهی در کتب و رساله های فقها و مراجع عظام، بهره مندی از آن را برای طبقات مختلف غیر مقدور کرده است، لذا وجود مجموعه هایی از آسان سازی احکام برای استفاده همگان، خصوصا طلاب و دانش پژوهان، دانشجویان و جوانان عزیز ضروری به نظر می رسد که به لطف خداوند متعال در این راه اقداماتی در سال های اخیر صورت پذیرفته است.


این مدیر پژوهشی ادامه داد: گروه تبلیغ پژوهی پژوهشکده باقرالعلوم (ع) در راستای ترویج و توسعه فرهنگ و معارف اهل بیت (ع) اقدام به ایجاد سبک نوین و تازه ای در مباحث احکام و فقه نموده است.


مدیرگروه تبلیغ پژوهی پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با ارائه توضیحاتی در مورد کارهای انجام شده در بخش فقه و احکام این گروه گفت:در بخش فقه و احکام گروه، تلاش شده تا فقه شیعه در قالب درختواره فقهی به همراه سوالات گویا و روان امروزی طراحی و سعی بر این بوده است سوالاتی که غالباّ مکلفین  به آن مبتلا هستند مطرح و از سوالات غیر ضروری پرهیز شود.


وی اظهارداشت: پاسخ این سؤالات ازمنابع فقهی حضرات آیات عظام به ترتیب اولویت فقهی، توسط کارشناسان و پژوهشگران با دقت فراوان استخراج شده و چنانچه سؤالی جواب نداشت از دفاتر مراجع استفتاء صورت گرفته است.


حجت الاسلام رادحسینی تصریح کرد: کتاب زکات فطره حاصل زحمات بی وقفه پژوهشگران و محققین بزرگواری است که با صرف ساعت ها تلاش خستگی ناپذیر این مجموعه را تهیه و امید دارند که مورد قبول خداوند متعال و تایید حضرت ولی عصر (ارواحنا فداه) قرار گیرد. این کتاب شامل ۲۴۲ سوال درباره بحث زکات فطره است که با درختواره ای بسیار منظم و علمی طراحی شده است.


وی افزود: لازم به ذکر است این درختواره که ۶۸ عنوان اصلی و فرعی دارد به همراه سوالات بحث زکات فطره جهت دسترسی آسان مکلفین و مبلغین گرانقدر به جوابهای احتمالی شان در اول کتاب چاپ خواهد شد.


کتاب تفسیر تنزیلی(به ترتیب نزول) مبانی، اصول، قواعد و فواید منتشر شد


تفسیر، از شریفترین دانش‌های اسلامی است که هم‌زمان با فرودآمدن نخستین آیات شکل گرفت. این سبک تفسیری به انسجام مجموعه آیات هر سوره و معناداری روابط ظاهر و پنهان آیات درونی سوره و سیاق و تناسب میان آن‌ها توجه ویژه می‌کند و از کنار موارد  به ظاهر غیر متناسب به سادگی عبور نمی‌کند. افزون آنکه حدالمقدور تلاش می‌کند در صورت وجود ارتباط و تناسب معنادار میان سوره‌ها در ترتیب طبیعی نزول یا سیاقی که از مجموعه سوره‌های نازل شده در یک قطعه زمانی به دست می‌آید، برای فهم مرادهای خدای حکیم بهره گیرد.


در این سبک تفسیری نقش پیامبر اکرم(ص) به عنوان معمار تغییر و تحول، مورد توجه جدی قرار می‌گیرد و تلاش می‌شود میان آموزه‌های تربیتی جامعه و تذکارها، توصیه‌ها، تسلیت‌ها و سایر رهنمودهای خدا به ایشان، که در لابه‌لای آیات و سور آمده است، ‌ارتباط برقرار شود.


در این سبک به حکمت، توصیه‌ها و رهنمودهای ویژه خداوند به رسول خاتم(ص) توجه ویژه می‌شود. مفسران این سبک بر این باورند که این نگاه تفسیری، دانش‌هایی افزون بر دیگر سبک‌های تفسیری را فراچنگ پژوهشگران قرار می‌دهد و برخی از ابعاد جدید معنایی قرآن را در اختیار قرآن‌پژوهان می‌گذارد.  


این کتاب به قلم عبدالکریم بهجت‌پور در پنج فصل کلیات، مبانی، اصول، و سودمندی سبک تفسیر به ترتیب نزول تنظیم و به شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، ۴۴۸ صفحه و قیمت ۱۸۰۰۰ تومان منتشر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. شماره ۷۱ فصلنامه خردنامه صدرا منتشر شد
  2. انتشار شماره جدید فصلنامه «صدرا» درباره آزاداندیشی/ ارتقای آزاداندیشی از تریبون به مکتب
  3. دوازدهمین شماره فصلنامه تاریخ فلسفه (بهار ۹۲) منتشر گردید
  4. چهلمین شماره فصلنامه شیعه شناسی منتشر شد
  5. مروری بر فعالیتهای بنیاد حکمت اسلامی صدرا

پارک علم و فناوری قم

zohur