۱۰ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، هژیر مهری، دبیر دفترِ ماه این شماره با تفکیک مطالعه فلسفه دین از تاریخ ادیان و الهیات بخش سخن دبیرِ ماه را آغاز کرده‌ است. وی در ادامه سخنانش طبق اعتقادش مبنی بر اینکه «بهترین فهم درباره‌ چیستی فلسفه دین زمانی حاصل می‌شود که بدانیم فلسفه دین چه چیزی نیست.» به توضیح و تشریح درباره فلسفه دین پرداخته‌ است و با اشاره به درون‌ دینی نبودنِ رشته فلسفه دین، فلسفه هنر و فلسفه علم را شاهد گرفته و توصیفش از فلسفه دین را چنین بیان‌ کرده‌ است: «بهترین وصفی که می توانیم برای فلسفه دین ذکر کنیم، بررسی انتقادی باورها و مفاهیم پایه دینی است.»


دبیر دفتر ماه این شماره در پایان از امیدش برای نگاه هرچه دقیق‌تر به این مبحث در شماره‌های آینده مجله خبر داد. پس از سخن دبیر ماه اولین عنوان از مقالات مجله در بخش دفترِماه، «فلسفه دین در یک نگاه» نام دارد، گفتگویی‌ است با محمد لگنهاوسن از هژیر مهری که در آن برخی تعاریف پایه‌ای از دین، فلسفه دین و … به بحث گذاشته‌ شده‌ است.


گفتگوی دیگری که در بخش اول مجله منتشر گردیده مصاحبه ای‌است از منیره پنج‌تنی با محمد محمدرضایی با عنوان «فلسفه دین یا فلسفه‌های دین» که در آن درباره تعریفی از فلسفه دین و تمایز آن با دیگر رشته‌ها همچون علم کلام و علم اخلاق، مسائلی مطرح و به بحث کشیده شده‌ است.


سومین متن در بخش دفتر ماه مقاله‌ ای‌ است از نواب مقربی با عنوان «برهان هستی‌شناختی ـ جهان‌شناختی در اثبات وجود خدا»، در این مقاله سعی شده‌ است تا تطبیقی در آرای ابونصر فارابی و ویلیام کریگ در باب براهین اثبات وجود خدا کشف و بررسی شود. «مسئله شر در منظومه فکری آگوستین» مقاله ای‌ است از مهدی ابوطالبی یزدی که در آن به مسئله شر پرداخته می‌شود که از قدیمی‌ترین تناقضاتی است که ذهن متفکران و فیلسوفان را هنگام بررسی دیدگاه‌های دینی به‌ خود مشغول کرده‌ است: «تناقضی‌ است که میان وجود شر در جهان و وجود خدایی با صفات علم و قدرت مطلق و خیرخواهی محض وجود دارد».در ادامه همین بخش مقاله دیگری با عنوان «نقدی بر فحوای فلسفه دین کانت» به قلم رضا ماحوزی چاپ شده‌ است. در این نوشتار بر پایه دیدگاه هگل مواضع دین‌شناختی کانت مورد نقد قرار می گیرد. آخرین نوشتار در بخش دفترماه این شماره به مقاله‌ای از هژیر مهری اختصاص دارد با نام «تجربه دینی» این مقاله به کمک فلسفه دین شلایر ماخر به بررسی تجربه دینی می‌پردازد. در بخش «ادب و هنر» با دو مقاله روبرو هستیم، یکی «ادبیات دینی و الهیات» به قلم دیوید فورد و برگردان علیرضا رضایت و دیگری بخش دوم نوشتاری با عنوان «تعلیم و تربیت از دیدگاه سعدی» از حمید یزدان‌پرست.


«اخلاق کاربردی» عنوان اولین مقاله بخش «اندیشه و نظر»ِ این ماه مجله است، نوشته ای از تام ال. بیچم ترجمه انشاءالله رحمتی. در ادامه، بخش اول مقاله ای از رابرت آئودی با ترجمه مژگان احمدپور ارده‌جانی آمده‌ است با عنوان «معرفت‌شناسی علمی، اخلاقی و دینی». هما شهرام‌بخت در نوشتاری با عنوان «بررسی سیر تحولی دین در سرزمین حجاز» سیر دینداری مردمان حجاز را با در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی این سرزمین در طول تاریخ مورد بررسی قرار داده‌است. آخرین مقاله منتشر شده در بخش «اندیشه و نظر» به قلم الستئر بیتی با ترجمه غلامرضا آذری و حسین کیانی است با عنوان «دسترسی به نوس».


در بخش «کتاب» این شماره از مجله مقاله‌ای از سید مسعود رضوی چاپ شده است با عنوان سه حکیم مسلمان که از قول نویسنده، این مقاله واپسین بخش از گفتارهایی درباره ترجمه یگانه و بسیار مهم «فنون سماع طبیعی» اثر شیخ‌الرئیس ابوعلی سینا است که توسط ذکاءالملک فروغی و با مشورت و تشریک مساعی دو حکیم بزرگ و فاضل مکتب تهران انجام پذیرفت.


دومین نوشتار این بخش گفتگویی است با کاظم فیروزمند از منیره پنج‌تنی با عنوان «مشروطه ایران و سیاست دولت‌های بزرگ» و در پایان بخش «کتاب» دبیر این بخش، منیره پنج‌تنی با معرفی تاریخ زیبایی شناسی اثر ووادیسوف تاتارکیویچ و ترجمه سیدجواد فندرسکی به معرفی و نگاه اجمالی بر حدود یازده عنوان کتاب پرداخته‌است. صفحات پایانی شماره ۹۰ این مجله به گزارش‌هایی از سمینارهای گوناگون در سطح جهان اختصاص یافته است. این نوشتار به قلم مرضیه سلیمانی نگاشته شده‌ است.


 شماره هشتم مجله پژوهشنامه عرفان منتشر شد


این مجله با سردبیری دکتر قاسم کاکایی به صورت دو فصلنامه از سوی انجمن علمی عرفان اسلامی ایران منتشر می شود و پذیرای مقالات علمی در زمینۀ عرفان اسلامی و عرفان تطبیقی است.جلوه های نور و رنگ در کشفیات عرفانی و تحلیلات روانشناختی به قلم سیدمهدی امامی جمعه و مححسن حسن زاده فروشاتی، مقامات و منازل سلوک عرفانی از منظر امام خمینی(ره) نوشته عبدالحسین خسروپناه و علی شفابخش، شرح دو بیت از حافظ در آثار امام خمینی(ره) تألیف شایسته شریعتمداری، بررسی طبقات اولیا در عرفان و تصوف اسلامی نوشته امیرحسین همتی از جمله مقالات منتشر شده در این شماره است.


بررسی مهمترین مبانی تفسیری دلالی امام خمینی(ره)، به قلم فاطمه طباطبایی و الهه هادیان رسنانی، اسفار اربعه عرفانی از دیدگاه امام خمینی(ره) و حکیم قمشه ای به قلم هادی وکیلی، پریسا گودرزی و محبوبه امانی، تفسیر عرفانی ملاقات خضر و موسی(ع) به کوشش سید محمود یوسف ثانی و فائزه بالایی از دیگر مقالات منتشر شده در این شماره از مجله پژوهشنامه عرفان است.

مطالب مرتبط :
  1. انتشار شماره جدید اطلاعات حکمت و معرفت/ تبیین فلسفه روان‌شناسی
  2. شماره ۸۸ مجله «اطلاعات حکمت و معرفت» منتشر شد
  3. شماره جدید مجله «نقد ‌و ‌نظر» منتشر شد
  4. دوازدهمین شماره فصلنامه تاریخ فلسفه (بهار ۹۲) منتشر گردید
  5. شماره جدید دوفصل‌نامه مطالعات میان‌رشته‌ای «رسانه و فرهنگ»

پارک علم و فناوری قم

zohur