۱۶ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


دکتر حسین باهر، استاد دانشگاه شهید بهشتی در مورد جایگاه تعاون و همکاری در آموزه های دینی به خبرنگار مهر گفت: آیه وَتَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ. یعنی در امور خیرِ مادی و معنوی همکاری کنید و در امور شرِ مادی و معنوی از همدیگر فاصله بگیرید.


وی افزود: در اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساس اصل تعاون به عنوان یک ساختار اقتصادی، اجتماعی مطرح شده است. در امر مدیریتی هم امروزه یکی از بهترین مدیریت ها، مدیریت های تیمی است. عملاً در سنوات اخیر دیده ایم وقتی بچه ها به صورت تیمی با هم کار می کنند توفیقات چشمگیری به دست می آورند. تیم والیبال، بسکتبال و فوتسال دختران نشان داد اگر در جامعه ما فرهنگ کار تیمی و گروهی باشد همگان به حضور آنها افتخار می کنند. این موارد نشانه این است که جامعه ما به سمت کارهای گروهی در حال پیشروی است.


این رفتارشناس و جامعه شناس تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری هم نشانگر این مسئله بود. کل حرکت بالنده ای که مردم از خود نشان دادند حاکی از این است که جامعه به سمت کارهای مشارکتی و مدیریت اجتماعی حرکت می کند.


استاد دانشگاه شهید بهشتی در مورد اینکه وضعیت تعاون در جامعه چگونه است و درصورت بالا نبودن روحیه تعاون دلایل آن را ذکر کنید هم عنوان کرد: اصولاً ما چند ژن عقب مانده فردگرایی را با خودمان حمل کرده ایم. این اواخر کمتر شده است. یکی مسئله مردسالاری است که در جامعه ما بوده است. یکی مسئله شاهنشاهی و یکی مسئله خان و خانخانی و ارباب رعیتی بوده از این طرق نوعی ژن دیکتاتوری در ایرانیان وجود داشته و به دلایل مختلف که معیشت، سیاست و حکومت ما اینجوری بوده هرکسی الگویش را از بالادستی خودش می گرفته و بالادستی هم یک انسان زورمدار و قدرتمند و نه مقتدر بوده است. بنابراین روستایی همیشه دوست داشت خان شود کارمند رئیس شود و یک اداری دیگر دوست داشت مدیر کل شود.


این رفتارشناس و جامعه شناس تصریح کرد: علیرغم ناکامی هایی که در ۵۰ سال اخیر داشتیم ولی رونقی در اندیشه و هم تحول مدیریت مشارکتی دیده می شود که من آن را به فال نیک می گیرم. مردم مسائلشان با همدیگر را با مشارکت حل و فصل می کنند. کم و بیش از آن حالت دیکتاتوری فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی بیرون می آییم و به سمت و سوی اجتماعی حرکت می کنیم. منتها اروپا این طریق را در ۳۵۰ سال طی کرد ما می خواهیم در ۳۵ سال طی کنیم و به طبع یک مقدار افت و خیز ممتدی را شاهد هستیم.


وی در مورد اینکه چگونه می شود تعاون و همکاری را در سطوح مختلف اجتماعی نهادینه کرد هم گفت:ماهی هم از سر گَنده و هم گُنده می شود. بایستی زعمایمان حالا هر کسی در هرجایی قرار دارد مثلا وزیر در وزارتخانه، مدیر در اداره، پدر در خانواده  کار مشارکتی را تشویق کنند و بقیه هم یاد بگیرند. اگر اینها انحصاری و انفرادی کار کنند بقیه هم الگو می گیرند و به آن سمت می روند.

مطالب مرتبط :
  1. اعتقادات دینی زیربنای فرهنگ محسوب می شود/ دچار آشفتگی فرهنگی هستیم
  2. مدیرانجمن مدیریت حوزه علمیه قم: نیازهای پژوهشی باید با خواسته های جامعه اسلامی سازگار باشد
  3. مدیریت فارغ‌التحصیلان علوم غیر مرتبط در علوم انسانی به خاطر نگاه غلط به این علوم است
  4. جامعه زمینه‌ساز ظهور باید نشانه‌هایی از جامعه مهدوی داشته باشد
  5. نگاه غرب به جامعه حداقلی است/ افراد در جامعه اسلامی مانند اعضای یک خانواده هستند

پارک علم و فناوری قم

zohur