۱۸ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، ولی یاراحمدی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز ۱۸ شهریورماه در نشست خبری سی و ششمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت و ترتیل در مقطع شکوفه ها اظهارداشت: این دوره از مسابقات قرآن کریم در سطح کشوری و برای نوجوانان زیر ۱۶ سال ویژه خواهران و برادران برگزار می‌شود. سی و ششمین دوره مسابقات سراسری حفظ، قرائت و ترتیل در مقطع شکوفه ها از شنبه ۲۲ شهریورماه با برگزاری مراسم افتتاحیه بخش برادران آغاز و طی روزهای شنبه و یکشنبه و دوشنبه به مدت ۳ روز ادامه خواهد داشت و نوجوانان شرکت کننده در این مسابقات به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.


یاراحمدی با بیان اینکه نفرات برتر هر رشته در بخش برادران روز سه شنبه ۲۵ شهریور ماه طی مراسم اختتامیه معرفی و جوایزی دریافت خواهند کرد، گفت: این مسابقات در رشته‌های حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، ترتیل و قرائت در دو بخش خواهران و برادران برگزار می شود و رشته اذان نیز ویژه برادران برگزار می شود.


رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه در این دوره از مسابقات نفرات برتر ۳۱ استان کشور شرکت می‌کنند، تصریح کرد: در مجموع این مسابقات در بخش برادران با رقابت ۱۲۹ شرکت کننده برتر در مرحله کشوری برگزار خواهد شد که در رشته حفظ کل ۲۰ نفر، حفظ ۲۰ جزء ۲۳ نفر ، قرائت ۳۲ نفر، ترتیل ۳۱ نفر و اذان ۲۱ نفر به عنوان نفرات برتر استان به مرحله‌ی کشوری مسابقات راه یافته اند.


وی با بیان اینکه به منظور ایجاد فضایی مناسب برای نوجوانان تصمیم گرفته شد، این دوره از مسابقات قرآنی نوجوانان از بزرگسالان جدا برگزار شود، تصریح کرد: قرار است سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه شکوفه‌ها در مجتمع تفریحی دشت بهشت واقع در استان البرز برگزار شود. در بخش خواهران این دوره از مسابقات ، متسابقان از روز ۲۵ شهریور رقابت خود را آغاز خواهند کرد و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و پنج شنبه ادامه خواهد یافت.


رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه سی‌و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن ویژه شکوفه‌ها در بخش خواهران در مجموع با ۱۱۲ شرکت کننده برگزار خواهد شد که از این تعداد ۲۰ نفر در رشته حفظ کل، ۲۵ نفر در رشته حفظ ۲۰ جزء، ۳۲ نفر قرائت و ۳۵ نفر در بخش ترتیل شرکت می‌کنند و بخش اذان هم برای خواهران برگزار نخواهد شد.


وی درباره محل برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات قرآنی ویژه شکوفه‌ها گفت: در دوره‌های قبل محل برگزاری مسابقات قرآنی ویژه نوجوانان نبود به همین دلیل تصمیم گرفتیم که فضایی شاد و مفرح را در مجتمع تفریحی دشت بهشت استان البرز برای شرکت کنندگان فراهم کنیم تا آنها ضمن استفاده کردن از تعطیلات تابستانی خود، به حفظ قرآن نیز روی بیاورند.


یاراحمدی با اشاره به حضور قاریان مطرح کشوری در مسابقات قرآنی نوجوانان افزود: ما تعدادی از اساتید راهنما، مشاوران و قاریان مطرح کشوری را دعوت کرده‌ایم که طی روزهای برگزاری مسابقات قرآنی همراه نوجوانان باشند تا هم الگویی مناسب برای نوجوان‌ها در زمینه‌ حفظ و تلاوت قرآن باشند و هم به افزایش سطح اعتماد به نفس و روحیه‌ آنها در مسابقات کمک کنند.


رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به هیات دوران این دوره از مسابقات گفت: «حمیدرضا احمدی وفا»، «محمدپور»، «رحیم خاکی»، «عنایتی مقدم»، «حسین اخوان اقدم»‌، «علی‌اکبر توپچی»، «جواد پناهی»، «اصل محمدی»، «رضا دیانت» و «حسنی» با سرپرستی «حبیب مهکام» در رشته های مختلف بخش برادران به داوری مسابقات قرآن شکوفه‌ها خواهند پرداخت.


وی گفت: در بخش برادران «امین پویا» و «حمید شاکرنژاد» به عنوان اساتید راهنما به مسابقات قرآن شکوفه‌ها دعوت شده‌اند.یاراحمدی اضافه کرد : در بخش خواهران نیز اساتیدی همچون «نافذکلام»، «مجرد»، «اعظم الوندی»، «گنبدی»، «خان‌بابا»، «معصومه آگاهی»، «دیانی»، «کاتب»، «شبانی» و «ملکی» اعضای هیات داوران را تشکیل می دهند.


رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه نمایندگان استان‌ها در ۳ گروه مختلف به مسابقات قرآن شکوفه‌ها اعزام می‌شوند، ادامه داد: گروه «الف» شامل استان‌های تهران و خراسان رضوی است که سهمیه آنها در رشته‌های حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، قرائت و ترتیل سه شرکت‌کننده و در رشته اذان دو شرکت‌کننده در نظر گرفته شده است.


وی افزود: گروه «ب» شامل استان‌های اصفهان و خوزستان است که در رشته‌های حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، قرائت و ترتیل دو شرکت‌کننده و در رشته اذان یک شرکت‌کننده می‌توانند به مسابقات شکوفه‌ها اعزام کند همچنین گروه «ج» یعنی سایر استان‌ها در هر رشته مجاز به معرفی یک شرکت‌کننده هستند و استان البرز نیز یک سهمیه بیشتر از سایر استان‌ها دارد.


یاراحمدی با بیان اینکه مسابقات مقطع شکوفه ها در سالهای گذشته همزمان با مسابقات بزرگسالان برگزار می شد ، تصریح کرد : با در نظر گرفتن اقتضائات سنی نوجوانان و نوع داوری و شرایط مکانی مورد نیاز، این مسابقات از سال گذشته تاکنون بصورت مستقل برگزار می شود و تاثیر مثبت این موضوع نیز در عمل اثبات شده است. رسیدگی و توجه به نوجوانان یک ضرورت است چراکه آنها نسل آینده قرآنی را در کشور تشکیل خواهند داد.


وی با پیش بینی اینکه فراهم کردن فضای مناسب و برقراری ارتباط دوستانه بین متسابقان و داوران در این دوره از مسابقات، از مولفه های مثبت خواهد بود، گفت: ترکیب داوران ما از اساتید پیشکسوت و قاریان جوان است تا قضاوت مناسبی برای این دوره را شاهد باشیم.


یاراحمدی با بیان اینکه به کارگیری تخصص و تجربه در این دوره از مسابقات توامان خواهد بود ، گفت: برگزاری مسابقات در فصل تابستان، فضای اردویی مناسبی را برای آنان فراهم می کند تا بتوانند از امکانات جنبی نیز استفاده کنند.


وی در پایان با اشاره به جوایز پیش بینی شده برای این دوره از مسابقات نیز گفت: به نفرات اول تا پنجم در هر رشته جوایزی اعطا می‌شود به طوری که به نفرات اول در رشته‌های قرائت دو و نیم میلیون تومان، حفظ ۲۰ جزء دو و نیم میلیون تومان، حفظ کل سه میلیون تومان، ترتیل دو میلیون تومان و اذان یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اعطا می‌شود که در مجموع جوایزی که به نفرات اول تا پنجم اهدا خواهد شد، ۸۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است البته به سایر شرکت‌کنندگان نیز هدایایی به عنوان یادبود اهدا خواهد شد.

مطالب مرتبط :
  1. رقابت های سی و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه برادران آغاز می شود
  2. رقابت های سی و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم آغاز شد
  3. سی و ششمین دوره مسابقات قرآن کریم اوقاف از فردا آغاز می شود
  4. زمانبندی برگزاری سی و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد
  5. آغاز مسابقات قرآن ویژه برادران/ برنامه های آموزشی مسابقات سراسری قرآن کریم اعلام شد

پارک علم و فناوری قم

zohur