۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، دکتر محمدامیر احمدزاده در روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت در پژوهشگاه عوم انسانی و مطالعات فرهنگی پیرامون «تاریخچه و سیر تحولات منجر به شکل­ گیری تاریخ فرهنگی» سخنرانی می کند.


این نشست روز دوشنبه، بیست و دوم اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ از ساعت ۱۳:۳۰ الی ۱۵:۳۰ در سالن اندیشه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می‌شود.


به گزارش مهر، تاریخ فرهنگی یکی از رویکردهای علمی میان رشته­ ای جدیدی است که در عرصه علوم انسانی مطرح گردیده است. این رویکرد با تقدم­ بخشیدن مفهوم فرهنگ بر واژه تاریخ به بررسی اوضاع و تحولات تاریخی می­ پردازد و ریشه در مطالعات فرهنگی دارد و از دهه ۱۹۷۰ به بعد گسترش یافته است.


مسأله سخنرانی حاضر بر این امر تمرکز دارد که نشان بدهد آبشخورها و سرمنشاهای مهم علمی و روشی تاریخ فرهنگی در طول تحولات علمی دو قرن اخیر کدامند؟


در بررسی های صورت گرفته مشخص می­ شود که بخشی از تاریخ فرهنگی برآیند مطالعات اجتماعی و فرهنگی در قرن نوزدهم بوده و از سوی دیگر، مطالعات متخصصان انسان ­شناسی فرهنگ، جامعه شناسی زبان، مردم­ شناسی فرهنگی و زبان­ شناسی تاریخی توانست در تولید و خلق این حوزه جدید و مؤثر تحلیل در عرصه علوم انسانی به ایفای نقش بپردازند.


از منظر اندیشه­ ای هم یکی از انگیزه­ های اصلی توجه به تاریخ فرهنگی عبارت بود از احساس نیاز اندیشمندان با رویکرد میان­ رشته ­ای جهت مطالعه تحولات تاریخی با تمرکز بر نقش ­آفرینی طبقات پایین و تلاش آنان برای توسعه رویکرد تاریخ از پایین. تاریخ فرهنگی از نظر سیاسی نیز برآمده از تحولات سیاسی ـ اجتماعی قرن نوزدهم و خودآگاهی و خیزش گروه های محروم جامعه بوده است.


بررسی هر کدام از این عوامل معرفت شناختی و روش شناختی و تاریخی به عنوان عوامل شکل دهنده به رویکرد تایخ فرهنگی مسأله و موضوع مطالعه و ارائه در این سخنرانی خواهد بود.   

 

مطالب مرتبط :
  1. «مکتب اخباری در ایران عصر صفوی» بررسی می شود
  2. ایران در دوره اشکانی بررسی می شود
  3. مجموعه مقالات تاریخ و همکاری‌های میان‌رشته‌ای توسط پژوهشکدة تاریخ اسلام منتشر شد
  4. نشست«دولت و سیاست آموزش در ایران» برگزار می شود
  5. کارنامه تاریخ نگاری دکتر سهراب یزدانی نقد و بررسی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur