۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، ششمین جلسه از درسگفتارهای اندیشه سیاسی امام علی(ع) در نهج البلاغه با تدریس دکتر فرزاد جهان بین، استاد دانشگاه بین الملل امام خمینی(ره) قزوین برگزار شد.


در این جلسه به ادامه موضوع «مردم و حکومت اسلامی» در نهج البلاغه پرداخته شد. در ابتدا دکتر جهان بین با یادآوری مباحث جلسه گذشته،‌ به نقشهای سه گانه مردم درحکومت اشاره کرد و گفت: حضور مردم در نظام اسلامی امری تشریفاتی نیست. اگر حضور مردم نباشد،‌ نظام به فعلیت نخواهد رسید و بقای آن مشروع نخواهد بود. توجه به مردم باید در متن تمام سیاستگذاریها و برنامه ریزیها قرار گیرد.


این استاد دانشگاه به این فراز از نامه ۵۳ نهج البلاغه اشاره و بیان داشت: در مقام سیاستگذاری باید محبوب‏ترین امور در نزد حاکم، میانه ‏ترین در حق، شامل‏ترین در عدل و جامع‏ترین در جلب رضایت مردم باشد.


وی تصریح کرد: علی(ع) در ادامه این فراز، رضایت گروه خاص را مقابل توده مردم مطرح و تأکید می کنند که سیاستگذاری باید به نحوی صورت گیرد که نه منافع خواص بلکه منافع و جلب رضایت اکثریت مردم فراهم گردد. این امر هم در اقتصاد، هم در سیاست و هم در فرهنگ و هنر و در تمام حوزه ها می تواند مصداق داشته باشد.


وی در ادامه بر این اساس این سؤال را مطرح کرد که آیا نظام بانکداری در جامعه ما این ویژگیها را دارد یا خیر؟ آیا در عرصه فرهنگ و هنر برنامه ریزیها به نحوی است که منافع و رضایت اکثریت مردم مد نظر قرار گیرد؟


قسمت پایانی جلسه به پرسش و پاسخ با دانش پژوهان گذشت.


این درسگفتار هر چهارشنبه در محل همایشهای کانون اندیشه جوان برگزار می شود.


علاقه مندان برای حضور در این جلسات می توانند با شماره ۸۸۹۷۰۸۴۰ و ۴۱ داخلی ۱۰۷ واحد آموزش تماس برقرار کنند.

مطالب مرتبط :
  1. اهمیت و جایگاه شادی و نشاط از منظر اسلام/ باید حکومت امکان شادی مردم را فراهم آورد
  2. اسلام مطلقاً به مصالح و منافع شخصی و حزبی اهمیت نمی دهد/ مهم مصالح امت و عامه مردم است
  3. تعهدات حزبی بسیار مورد تأکید اسلام قرار گرفته است/ باید منافع ملی محور تعهدات حزبی و سیاسی باشد
  4. نباید مردم را مجبور کنیم به چه چیزی فکر کنند/ مردم باید چگونه فکر کردن را یاد بگیرند
  5. مواجهه با آمریکا باید مقتدرانه و مبتنی بر منافع و مصالح بنیادی باشد/ ضرورت بررسی جنبش "وال استریت"

پارک علم و فناوری قم

zohur