۱۹ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، بلدوزر زرد رنگ چنگهای خود را وارد ویرانه های مسجد قسام می کند تا اجساد شهدا را جستجو کند، جمعیت بدون اینکه احساس خاصی بروز دهند، نگاه می کنند چرا که در طول روز دو شهید دیگر نیز از زیر آوارهای این مسجد بیرون کشیده شده اند، یک نفر پرچم سبز حماس را به نشانه سوگواری و مقاومت در ویرانه های مسجد فرو کرده است.


احمد جبار ۴۲ ساله که در کنار ویرانه های مسجد ایستاده بود گفت: اسرائیل تصور می کند که حماس صاحب مساجد بوده است و فعالیتهای مشکوکی داخل آن انجام می دهد، آنها تصور می کنند که داخل مساجد تونلها وجود دارد. همه اینها دروغ است. مسجد خانه خداست و همه می توانند وارد آن شوند.


زمانی قرار گرفتن ادیان در مقابل یکدیگر به مثابه عبور از خط قرمز تلقی می شد، اما امروز مساجد به یکی از اهداف نظامی صهیونیستها تبدیل شده است. نیروهای نظامی صهیونیستی اظهار می دارند که حماس از مساجد به عنوان انبار اسلحه پوشاندن تونلها و پناه دادن سربازان، مرکز کنترل فرماندهی و همچنین شلیک موشکها استفاده می شود. فلسطینی ها می گویند که وقتی اسرائیل مسجدی را هدف می گیرد عمدتا شهروندان غیر نظامی شهید و مکان مقدس دینی آنها تخریب می شود.


فلسطینی ها می گویند که در طول این جنگ یک ماهه، حملات هوایی اسرائیلی بیش از جنگهای پیشین علیه غزه در سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۲، هدف های دینی را مورد اصابت قرار داد. براساس اعلام سازمان آزادی فلسطین تاکنون ۶۴ مسجد تخریب شده و ۱۵۰ مسجد دیگر آسیب دیده اند. همچنین ۱۰ قبرستان اسلامی نیز مورد هدف قرار گرفته است.


نکته قابل توجه اینجاست که هدف قرار گرفتن مساجد با واکنش اندکی در جهان اسلام همراه بوده است. تحلیلگران سیاسی اعتقاد دارند تحولات خشونت آمیز در خاورمیانه موجب شده مسلمانان به هدف گرفته شدن اماکن نیایشی خود عادت کنند. شبکه های خبری عربی و رسانه های اجتماعی پر از تصاویر مساجدی است که گلوله ها نمای بیرونی آنها را از بین برده و حملات جنگهای اخیر مصر، سوریه و لیبی عاملی برای تخریب آنها بوده است.


یکی از  تحلیلگران گروه بین المللی بحران اظهار داشت که دیگر حمله علیه یک مسجد احساسات خاصی را به دنبال ندارد چرا که این مسئله به موضوعی عادی در جنگهای منطقه و همچنین جنگ اسرائیل علیه فلسطین تبدیل شده است.


تحلیلگران همچنین می گویند فقدان چنین احساسی در جهان عرب انعکاسی از جدایی فکری آنها از جنگ غزه است. بسیاری از دولتهای منطقه خود از بی ثباتی داخلی رنج می برند و یا اعتقاد دارند که این جنگ بین اسرائیل و فلسطین نیست بلکه صرفا بین اسرائیل و حماس است و حماس به عنوان شاخه ای از اخوان المسلمین است که توسط عربستان، مصر و کشورهای عربی منطقه تروریست تلقی می شود.


مخیمر ابو سعده استاد علوم سیاسی دانشگاه الازهر در غزه با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی به مساجد گفت: کشورهای عربی به آنچه در نوار غزه فلسطین زخ می دهد بی تفاوت شده اند. بسیاری از کشورهای عربی به مشکلات داخلی خود مشغول هستند و بخشی از جهان عرب تصور می کند که این جنگ علیه تروریسم و رادیکالیسم بوده نه فلسطین.


نیروهای رژیم صهیونیستی نیز صدمه زدن به مساجد و انعکاس اخبار آن را به عنوان راز تلقی نمی کنند. آنها ویدیوهایی منتشر کرده اند که نشان می دهد چگونه مساجد به عنوان داراییهای استراتژیک نظامی حماس و سایر گروه های فلسطینی تلقی می شوند.


در یک ویدئو که روز ۳۰ ژوئیه (۹ مرداد) ضبط شده یک سرباز اسرائیلی روی آن صحبت می کند و ابتدا یک مناره بالای سر وی نشان داده می شود، وی پس از آن وارد زیرزمین می شود تصویر یک استوانه عمیق را نشان می دهد که سرباز اسرائیلی به عنوان راوی می گوید از آن برای حمله به اسرائیل استفاده می شود و استوانه ای دیگر که در دیوار قرار داره یک تونل فرار است که به نیروهای حماس اجازه رفت و آمد می دهد.


شواهد کاملا روشن و واضحی از این امر وجود دارد که وقتی رژیم اسرائیل مسجدی را هدف قرار می دهد شهروندان غیر نظامی را به کشتن می دهد. روز جمعه گذشته یک حمله هوایی به مسجد نورالمحمدی در غزه موجب شهید شدن پسر بچه ای ۱۰ ساله بنام ابراهیم شد که براساس اظهارات اقوامش پیش از نماز جمعه در مسجد مشغول بازی بود.


حمله روز شنبه به مسجد قسام موجب شهید شدن یک رهبر محلی حماس شد که در مسجد نماز می خواند اما هویت دو شهید دیگر هنوز مشخص نیست. ساکنین این منطقه اظهار داشتند که همه آنها از مسجد برای اقامه نماز استفاده می کنند.

مطالب مرتبط :
  1. حضور جوانان در مساجد رذایل اخلاقی را از آنها دور می کند/ کانونهای فرهنگی مساجد نسل آینده انقلاب را بیمه کند
  2. توجه ویژه دولت به فعالیت‌های فرهنگی مساجد/ حضور پررنگ مردم در مساجد به رفع مشکلات فرهنگی منجر می شود
  3. بایسته های جایگاه مساجد در جامعه اسلامی بررسی شد
  4. مساجد مراکز ترویج فرهنگ قرآنی باشند
  5. ممنوعیت استفاده از بلندگو برای پخش اذان در مساجد هند

پارک علم و فناوری قم

zohur