۱۹ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در نشست خبری صبح امروز شنبه ۱۹ مهرماه با بیان این خبر افزود: سنت حسنه خواندن صیغه عقد اخوت بین مومنان احکام و شرایط خاصی دارد و بر مبنای آن مومنان با هم عهد می بندند که هر کدام زودتر وارد بهشت شدند دیگری را شفاعت کنند و یا در دعاها و اعمال خیر هر یک نایب دیگری باشند.


وی برپایی مسابقه سراسری غدیر را از دیگر اقدامات انجام شده در این خصوص دانست و گفت: امسال برای چهارمین سال متوالی مسابقه سراسری غدیر برگزار می شود و به همین منظور کتابچه «غدیر درس زندگی» با تیراژ ۵۰۰ هزار نسخه در کل امامزادگان و بقاع متبرکه سراسر کشور توزیع می شود. در پایان این کتاب مسابقه ای طراحی شده که به برندگان آن جوائزی از قبیل کمک هزینه سر حج عمره و زیارت عتبات عالیات اهدا خواهد شد.


وی گفت: متن کتابچه «غدیر درس زندگی» به صورت پی دی اف در سایت سازمان اوقاف نیز موجود است و علاقمندان می توانند آن را از این طریق دانلود کرده و پس از مطالعه از طریق سایت سازمان به صورت آنلاین در مسابقه شرکت کنند.


معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف افزود: همچنین توزیع مجموعه کتابچه «بر کرانه غدیر» در امامزادگان سراسر کشور که حاوی ۸ نکته پیرامون غدیر است از جمله برنامه های این معاونت در روز عید غدیر خم است.


وی با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ وقف با نیت تبلیغ واقعه عظیم غدیر در کشور گفت: به همین منظور در امامزادگان سراسر کشور ایستگاه های «همه واقف باشیم» برپا خواهد شد تا کارشناسان سازمان اوقاف در آن مراجعه کنندگان را به ایجاد وقف های جدید در عرصه ولایت و غدیر ترویج و ترغیب کنند.


شرفخانی گفت: همانگونه که بیشترین موقوفات کشور در زمینه برپایی مجالس عزاداری امام حسین علیه السلام است و صرف این هزینه ها کمک زیادی در نهادینه شدن فرهنگ حسینی به صورت نسل اندر نسل کرده است، برای نهادینه شدن غدیر نیز باید چنین موقوفاتی ایجاد شود.


وی تولید نرم افزارهای مختلف تلفن همراه با موضوع غدیر، تولید کلیپ های تصویری با موضوع عید قربان، عرفه، امام هادی علیه السلام و عید غدیر و تولید مجموعه نمایشگاهی عید غدیر را از دیگر اقدامات سازمان اوقاف در دهه ولایت دانست و خاطرنشان کرد تمامی این تولیدات برای عموم مردم از طریق سایت معاونت فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه به صورت رایگان قابل دریافت است.


معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف، مشارکت در برپایی همایش باران غدیر را از دیگر اقدامات سازمان اوقاف در این زمینه دانست و گفت: همایش باران غدیر با همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد که سازمان اوقاف طی دوسال اخیر مشارکت جدی در برپایی آن داشته است.


وی افزود: این همایش همه ساله در ایام دهه ولایت با حضور شاعران، اندیشمندان و ادیبانی از ادیان مختلف در برخی استان ها برپا می شود و همایش امسال نیز با حضور ۱۸ نفر از کشورهای مختلف نظیر لبنان، عراق، افغانستان، سوریه و… در استان های خراسان رضوی، فارس، و تهران برگزار شد که روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه شاهد برگزاری مراسم اختتامیه آن بودیم.

مطالب مرتبط :
  1. عقد اخوت در امامزادگان خوانده می شود
  2. طرح «سفره های آسمانی» در امامزادگان کشور اجرا می شود
  3. برنامه‌های دهه ولایت علوی اکمال دین نبوی از امروز در امامزادگان کشور آغاز می‌شود
  4. جشن ولایت علوی، اکمال دین نبوی در بقاع متبرک و امامزادگان شاخص کشور برگزار می‌شود
  5. جشن ولایت علوی در ۲۰۸۷ بقعه متبرکه و امامزاده کشور برگزار شد

پارک علم و فناوری قم

zohur