۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، رایزنی فرهنگی ایران با همکاری دانشگاه مسیحی مکانیسوس و با حضور جمعی از روسا و مسئولان سازمانهای دولتی و مردم نهاد نیز زنان فعال در حوزه های اجتماعی، علمی و آموزشی دولتی و غیر دولتی اتیوپی ۳۰ فروردین ماه در سالن همایش امام خمینی(ره) رایزنی فرهنگی کشورمان به برپائی سمینار نمود و سخنرانان درباره “جایگاه زن در ادیان الهی ” به ایراد سخنرانی پرداختند.


سمینار با قرائت کلام الله مجید آغاز و سپس “سیدکاظم مهرنیا”، رایزن فرهنگی جمهوری  اسلامی ایران در اتیوپی نیز پس از خیر مقدم  ،تبریک میلاد مسعود دخت گرامی پیامبر اکرم (ص) و تبریک ولادت حضرت امام خمینی(ره) بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران ، با استناد به حدیثی از حضرت رسول اکرم (ص)به شرکت کنندگان در سمینار گفت: بعد از انقلاب اسلامی در ایران، روز تولد حضرت فاطمه(س)، در تقویم ایرانی روز زن ومادر نام گذاری شده است.


رایزن فرهنگی با تأکید بر این نکته که در حال حاضر ادیان الهی دشمنان مشترک فراوان دارند و آنها در صدد کمرنگ کردن باورهای الهی در میان نسل جوان جامعه می باشند واین دشمنان  با به سخره گرفتن جایگاه خانواده با ترویج همجنس گرائی، درصدد مقابله با باورهای الهی هستند. لذا بر همه ما فرض است که بر مشترکات دینی تکیه کرده و با این خرافه ها و انحرافات عصر جدید که نابودی نسل بشریت را هدف قرار داده، مقابله و مبارزه مشترک و واحد داشته باشیم.


“ابیسه دبیسا”،(abiesseah-deibeisa)استاد رشته الهیات مسیحی و رئیس دانشکده ادیان دانشگاه مکانیسوس با اشاره به اینکه دشمنان ادیان الهی در صدد تفرقه میان ادیان ابراهیمی می باشند و هدف اصلی آنان تخریب جایگاه خانواده و زن در جامعه می باشد تا بتواند بر خلاف تعالیم کتاب مقدس از زنان بعنوان کالا قلمداد کرده و استفاده ابزاری نمایند.


“زبیبه سلطان”، (Zabibeah-sultan) نویسنده واستاد دانشگاه به نقش زنان در جوامع اسلامی پرداخت.وی با اشاره به اینکه همواره تبلیغات رسانه های غربی بر تضعیف جایگاه زن در جوامع اسلامی اشاره دارد ولی تاریخ گواهی می دهد که این اسلام بود با ظهوراش به زنان قوت و قدرت داد و از صدر اسلام تا کنون، زنان مسلمان زیادی در جوامع اسلامی در حوزه های علمی و اجتماعی از نقش و پایگاه اجتماعی وسیعی برخورداربوده و هستند.


“ابیسه گودتا”،( Abieseah-Gudta) استاد مسیحی دانشگاه و مسئول موسسه تحقیقاتی دانشگاه مکانیسوس مقاله اش را با عنوان مریم مقدس سمبل زن مسیحی در انجیل ارائه کرد و وی تاکید کرد که زن درادیان الهی و ابراهیمی همواره علاوه بر نقش مادری و همسری،مشارکت در کارهای اجتماعی را سرلوحه کار خود قرار داده و ادیان الهی باید همواره بر این نقش ها تاکید داشته تا از کیان خانواده که زن بعنوان رکن رکین آن محسوب می شود، محافظت گردد.


“مارتا بدریه”،(Marta-badreah) استاد ، پژوهشگر و عضو کالج تحقیقات اسلامی آدیس آبابا به نقش زنان ایرانی در بعد از انقلاب اسلامی ایران پرداخت و تاکید نمود که دلائل پیشرفت زنان مسلمان ایرانی در بعد از انقلاب اسلامی ایران در عرصه های مختلف به جهت الگوگیری از حضرت فاطمه زهرا(س) بوده است.


عضو کالج تحقیقات اسلامی آدیس آبابا افزود: با وجود نقش برجسته زنان ایرانی در حوزه های اجتماعی و علمی ، آنان در عین حال زنانی  متدین و از اراده و ایمان قوی برخوردارند ولذا حضرت فاطمه زهرا(س) بعنوان الگویی کامل برای همه زنان مسلمان جهان می باشد.


“بحرینی”، سفیر ایران با تبریک ولادت حضرت زهرا(س) و با اشاره به اینکه در این روز در ایران به جهت جایگاه والای زن به عنوان همسر و مادر گرامی داشته می شود و با تبریک ولادت حضرت امام خمینی(ره) پیشنهاد کرد تا نامه های حضرت امام به همسر و دخترانش به زبان امهری (زبان رسمی مردم اتیوپی) ترجمه شود تا عظمت امام با توجه به نقش مهمی که در هدایت انقلاب اسلامی ایران داشته اند و جهانی که متأثر از انقلاب ایران بود چگونه با همسر و دخترانش تعامل عاطفی و لطیف داشته اند.

مطالب مرتبط :
  1. سمینار جایگاه زن در ادیان الهی در اتیوپی برگزار می شود
  2. سمینار «جایگاه زن در ایران امروز» در جاکارتا برگزار می شود
  3. هدف انبیاء و ادیان الهی ساختن جامعه‌ای متکامل و پیشرو است
  4. سمینار میلاد حضرت زهرا(س) در لاهور برگزار می‌شود/ سخنرانی بانوان شیعه فرانسوی درباره مقام زن
  5. اختلاف ادیان ناشی از اختلاف تفسیر است/ تکثر ادیان نشانه بر حق بودن همه آنها نیست

پارک علم و فناوری قم

zohur