۲ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


خدایا قرار بده کوشش مرا در این ماه قدردانـی شده و گناه مرا در این ماه آمرزیده و کردارم را در آن مورد قبول و عیب مرا در آن پوشیده‌ ای شنواترین شنوایان‌!


 شرح دعا


 آیا به شما خبر دهم که زیان­کارترین افراد چه کسانی­ اند؟ آنان که در زندگی دنیا، تلاش­شان گم شده و نابود می­ شود و در عین حال، خیال می­ کنند که نیکو عمل می کنند!» (کهف۱۰۴)


این خطاب الهی فقط به پیامبر(ص) نیست به همه ماست به آنانی که می ­روند و نمی­ رسند، عمل می­ کنند و نتیجه نمی ­گیرند. می­ جویند و نمی­ یابند. رنج می ­برند و گنج نمی­ برند. تلاش­شان بی­فایده است و سعی­ شان بدون شکر و این خسران است.


اگر عمل انسان و سعی و تلاش او مورد رضایت خدا قرار بگیرد و پروردگار به عین عنایت در آن بنگرد و از او بخرد، چنین عملی «سعی مشکور» است یعنی سعی که سپاس الهی و تشکر را به همراه دارد.


اما سعی مشکور است که آمیزه ­هایی از خلوص و صدق داشته باشد، «صبغة الله» در آن باشد. ایمان و عمل صالح، طلب آخرت و در زمره ابرار بودن و… شرایط رسیدن به سعی مشکور است.


آری، هرکس «آخرت» را بجوید و بطلبد و برای آن تلاش و سعی شایسته بنماید و دارای ایمان هم باشد، چنین کسانی سعی­شان «مشکور» است.(اسراء/آیه۱۹)


از خداوند می­ خواهیم روزه ما و اعمال الهی ما را سعی مشکور برشمارد و گناهان ما را مورد بخشایش قرار دهد.اعمال روز بیست و ششم ماه رمضان


در شب بیست و هفتم ماه بالخصوص غسل وارد شده و منقول است که حضرت امام زین العابدین(ع)از اول شب تا به آخر شب  این دعا را مکرر مى‏ خواند “اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی التَّجَافِیَ عَنْ دَارِ الْغُرُورِ وَ الْإِنَابَةَ إِلَى دَارِ الْخُلُودِ وَ الاسْتِعْدَادَ لِلْمَوْتِ قَبْلَ حُلُولِ الْفَوْتِ”


نماز  سفارش شده امشب هم ۴ رکعت است که در هر رکعت بعد از حمد سوره ملک(سوره ۶۷) و اگر حفظ ندارد ۲۵ مرتبه سوره توحید را بخواند.


امام علی(ع) فرمودند: هر کس این نماز را بخواند خدا گناهان او و پدر و مادرش را می آمرزد.

مطالب مرتبط :
  1. جامعه زمینه‌ساز ظهور باید نشانه‌هایی از جامعه مهدوی داشته باشد
  2. نظریه پردازی در هر زمینه ای باید آثار عملی داشته باشد/ آثار مثبت تخصص گرایی در امور فرهنگی
  3. سینمای قرآنی باید زبان جهانی داشته باشد
  4. فلسفه و تاریخچه ذبح قربانی؛ هر عملی که در آن تقرب باشد، قربانی است
  5. نشست هنر و ناخودآگاه برگزار می شود/ استثنایی بودن هنرمند چه معنایی می تواند داشته باشد

پارک علم و فناوری قم

zohur