۲ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، فهرست سخنرانی های پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در مهر ماه منتشر شد. بر این اساس در مهر ۱۳۹۲ پژوهشکده ها و گروه های مختلف پژوهشگاه در حوزه های مختلف علوم انسانی میزبان ۱۳ عنوان سخنرانی خواهند بود.


پژوهشگاه علوم انسانی علاوه بر برگزاری سخنرانی های متعدد از ۳ سال گذشته،نشست ها علمی تخصصی،کارگاه های آموزشی و درس گفتارهایی را نیز در حوزه علوم انسانی برگزار می کند که به صورت موردی و از طریق سایت اطلاع رسانی خواهد شد.


بر اساس این گزارش، نشست «کهن الگوی سفر روحانی در معراج نامه ابن عربی» با سخنرانی دکتر شهره انصاری در ساعت ۱۰ تا ۱۲ امروز سه شنبه ۲ مهرماه، «آفرینش معنایی در نهج البلاغه» از ساعت ۱۵/۳۰ تا ۱۷/۳۰ در روز دوشنبه ۸ مهرماه با سخنرانی دکتر محمدحسن معصومی و نشست«بررسی نسبت جهاد و ترور در اسلام» با سخنرانی دکتر اشرف بروجردی در روز شنبه ۱۳ مهرماه از ساعت ۱۱ تا ۱۳ برگزار خواهد شد.


در روز دوشنبه ۱۵ مهرماه سه نشست تخصصی از ساعت ۱۰ تا ۱۲ با موضوع «بومی سازی آزوفا؛ آموزش زبان و فرهنگ ایران به غیرفارسی زبانان» با سخنرانی دکتر احمد صفار مقدم برگزار خواهد شد و از ساعت ۱۳/۳۰ تا ۱۵ دکتر ایراهیم موسی‌پور به ارائه «پژوهشی در تاریخ اجتماعی رنگها در جهان اسلام» می پردازد و در ساعت ۱۵/۳۰ تا ۱۷/۳۰ نیز حجت الاسلام سیدجمال الدین دین‌پرور درباره «تهذب و خودسازی در نهج البلاغه» سخنرانی خواهد کرد.


دکتر سید آیت الله میرزایی طی سخنانی در روز سه شنبه ۱۶ مهرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ به بررسی« جامعه شناسی تاریخی چارلز تیلی» می پردازد و در روز شنبه ۲۰ مهرماه دکتر علیرضا تاجداری از ساعت ۱۰ تا ۱۲ با عنوان « در جستجوی رویکرد نظری برای فهم جامعه ایران( ایرانی- جهانی شدن)» سخنرانی می کند و در روز یکشنبه ۲۱ مهرماه سخنرانی دکتر علیرضا حسن زاده از ساعت ۱۴ تا ۱۶ با عنوان« اتحاد غرب، افتراق شرقی رویکردی انتقادی به ابعاد شناختی مفهوم میراث ناملموس در ایران» برگزار خواهد شد.


در روز دوشنبه ۲۲ مهرماه دو سخنرانی با عنوان« گنجینه های ایران‌شناسی در بمبئی(مکتوبات پارسیان)» توسط دکتر حمیدرضا دالوند از ساعت ۱۰ تا ۱۲ و نشست «دشمنی با امیرالمؤمنین علی(ع) در مسیر تاریخی با تکیه بر شناخت مفهوم ناصبی‌گری در متون شیعی» با سخنرانی دکتر مهدی مجتهدی از ساعت ۱۵/۳۰ تا ۱۷/۳۰ برگزار خواهد شد.


در روز شنبه ۲۷ مهرماه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ دکتر نعمت الله فاضلی پیرامون« تجدد بومی در ایران( ویژگی ها و چالشها)» سخنرانی خواهد کرد و پایان بخش سخنرانی های مهرماه پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، سخنرانی دکتر شهرام جلیلیان در روز ۲۹ مهرماه از ساعت ۱۳/۳۰ تا ۱۵ درباره «پیشگویی های عربی درباره سقوط ساسانیان» خواهد بود.


بر اساس این گزارش، حضور در این برنامه ها برای عموم علاقه مندان آزاد و رایگان است. همچنین فایل صوتی و تصویری سخنرانی ها بعد از مدتی در سایت پژوهشگاه به صورت رایگان قابل دریافت خواهد بود.

مطالب مرتبط :
  1. نشست «مکتب آنال بین جامعه‌شناسی تاریخی و انسان‌شناسی تاریخی» برگزار می‌شود
  2. نشست «انسان شناسی تجربه» در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار می شود
  3. جایگاه قرآن در خانواده مهدوی بررسی می شود/ سخنرانی حجت الاسلام نقویان پیرامون سبک زندگی قرآنی
  4. بیانیه اندیشمندان و کارگزاران علوم انسانی درباره آینده این علوم
  5. رتبه وب‌سایت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ایران و خاورمیانه/ مروری بر چند خبر کوتاه

پارک علم و فناوری قم

zohur