۱۱ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، کنفرانس بین‌المللی «احیای مجدد سیره‌ی نبوی با ایجاد تمدن نوین اسلامی برای پیشرفت بشریت» با حضور شخصیت‌های خارجی از کشورهای اسلامی، در دانشگاه مالانگ اندونزی آغاز شد و حجت‌الله ابراهیمیان، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی، سخنان خود را در مراسم افتتاحیه‌ی این کنفرانس دو روزه ارایه داد.


رایزن فرهنگی ایران در اندونزی، با حضور در کنفرانس بین‌المللی «احیای مجدد سیره‌ی نبوی با ایجاد تمدن نوین اسلامی برای پیشرفت بشریت» سخنرانی خود را با عنوان «سیره‌ی پیامبر اعظم (ص) و سبک زندگی به عنوان عنصر اساسی تمدن نوین اسلامی» ارایه داد.


تبیین سیاست‌های نظام جمهوی اسلامی ایران و فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه‌ی سبک زندگی، مهم‌ترین بخش سخنرانی رایزن فرهنگی کشورمان بود.


ابراهیمیان ابتدا با استناد به آیات قرآن، الگو بودن پیامبر اعظم (ص) را تبیین کرد و سپس در خصوص پیشرفت با مفهوم اسلامی سخن گفت و از سبک زندگی به عنوان بخش نرم‌افزاری تمدن که همان علم و تکنولوژی است، یاد کرد. وی سبک زندگی را برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی، یک شرط حیاتی دانست.


ابراهیمیان در پایان سخنان خود تأکید کرد: امر مهم سبک زندگی، اختصاص به یک کشور خاص ندارد؛ بلکه ملت‌های مسلمان با کمک دولت‌ها باید برای محقق شدن این شرط اساسی برای تمدن، نقش‌آفرینی کنند. ایران اسلامی در این زمینه با تدبیر رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیش‌قدم شده است.


این کنفرانس، با حضور بیش از ۲۰ تن از شخصیت‌های علمی کشورهای عربستان سعودی، مصر، مالزی، سودان، عمان، عراق، بحرین، سنگاپور و ایران برگزار شد. تعدادی از شخصیت‌های علمی اندونزی نیز ‌ در این کنفرانس با ارایه‌ی  مقاله حضور پیدا کردند.


این کنفرانس با حمایت مالی بنیاد سیره‌ی نبوی عربستان که زیر نظر صالح احمد الضحی، فعالیت می‌کند، برگزار شد. صالح احمد الضحی، یکی از میهمانان این کنفرانس بود.


در آغاز کنفرانس، رییس دانشکده‌ی علوم انسانی دانشگاه اسلامی مالانگ، اهداف کنفرانس را یادآور شد و سپس دکتر موجیا راهارجو، رییس دانشگاه به ایراد سخن پرداخت.


در ادامه صالح احمد الضحی، رییس بنیاد سیره‌ی نبوی سخرانی کرد و سپس حجت‌الله ابراهیمیان، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی، با موضوع «پیامبر اعظم (ص) و سبک زندگی به عنوان عنصر حقیقی تمدن نوین اسلامی» به ایراد سخن پرداخت.

 

مطالب مرتبط :
  1. مراحل ۶ گانه گفتمان سازی تمدن نوین اسلامی/«اصطلاح نامه بزرگ رضوی» در حال تدوین است
  2. سهم ایران در پیشرفت مطالعات اسلامی، انکار ناپذیر است
  3. اسلامی سازی علوم انسانی مقدمه ظهور تمدن نوین اسلامی است
  4. نخستین همایش بین المللی «اهل بیت(ع)، جوانان و تمدن نوین اسلامی» برگزار می شود
  5. زندگی ابزاری برای رسیدن به معناست/ بررسی پانزده خطا در باب معنای زندگی 

پارک علم و فناوری قم

zohur