۴ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در ابتدای این دیدار آیت الله اراکی ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: سیاست ما در تقریب، تمرکز بر روی مسائلی است که می توان با مشارکت اهل تسنن انجام داد. به طور مثال برگزاری جشن میلاد پیامبر اعظم(ص) و دخت گرامیشان از این گونه برنامه هاست. چون اهل سنت برخلاف افراطیون این جشن‏ها را بدعت نمی ‏دانند.


وی افزود: ترویج و تقویت مراسم عاشورایی در میان اهل سنت، ترویج عاشورا به نحوی که با اعتقادات اهل سنت منافات نداشته باشد، برپایی مراسم شعرخوانی در رثای اباعبدالله(ع)، ترویج شعر و مصیبت خوانی برای اباعبدالله(ع)، برگزاری مراسم مصیبت سیدالشهدا(ع) در ایام عاشورا، شناسایی و ایجاد تشکّل سادات شیعه و اهل سنت از دیگر برنامه هایی است که در پیش رو داریم.


آیت الله اراکی با اشاره به فعالیت شبکه های ماهواره ای در توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی گفت: باید مراسم مذهبی و ضد تکفیری مشترک بین شیعه و سنی را ترویج دهیم. بعضی از شبکه‏های بین المللی در جهت تفرقه افکنی، ایجاد کینه و دشمنی بین شیعه و سنی تلاش می‏کنند که به نظر می رسد جز سب خلفا و توهین به مقدسات بعضی از مذاهب اسلامی هدفی ندارند.


آیت الله العظمی وحید خراسانی در این دیدار گفت: دین اسلام، دین رحمت و رسول اسلام(ص)، رسول رحمت است. این دین، آن رفتار پیغمبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) جایی برای حرکت‏های تکفیری و این تندی‏ها باقی نمی گذارد. فقاهت در این گونه جریانها از بین رفته است، سب و لعن علنی جایز نیست و دستور خود ائمه(ع) بر خلاف این است.


وی افزود: در روایات دو مطلب آمده یکی نفی و دیگری اثبات. نفی این که نباید با اتباع مذاهب دیگر دشمنی کرد و به مقدسات آنها توهین نمود و لعن و سب بزرگان آنها جایز نیست. زیرا موجب دور کردن آنها از اهل بیت(ع) و معارف آنها می ‏شود. دیگر اینکه فرمودند در نمازهای جماعت آنها شرکت و به آنها محبت کنید، از مریضهای آنها عیادت و سخنان و معارف مارا برای آنها بیان کنید.


مرجع عالی قدر عالم تشیع ضمن استقبال از هدف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در خصوص شناسایی و ایجاد تشکل سادات شیعه و اهل سنت گفت: این قضیه بسیار حائز اهمیت است. سیادت اگر فهمیده شود از اسباب تقویت و ترویج دین است. هم سادات و هم اولادی که از سوی مادر منتسب هستند بلا اشکال به حکم کتاب و سنت هم اولادند. منتهی در رسیدن خمس بین سید مرتضی و بقیه اختلاف هست که موضوع در خمس، هاشمی است و این در اولاد منتسب از مادر صدق نمی‏ کند.

 

مطالب مرتبط :
  1. اظهار نگرانی مراجع تقلید نسبت به کاهش جمعیت شیعه/ مبلغین در مورد تشکیل، تحکیم و تولید نسل خانواده متذکر شوند
  2. دشمن اختلاف شیعه با شیعه را شروع کرده است/ انتقاد از عدم همکاری رسانه ملی در معرفی چهره‌ ماندگار تبلیغ
  3. حضرت خدیجه کبری(س) در جامعه شیعه بسیار غریب است/ حضرت خدیجه بیشترین ظرفیت را برای جلب افراد به مذهب شیعه جعفری دارد
  4. ماجرای شیعه شدن جوانی وهابی/ با مطالعه الغدیر شیعه شدم
  5. چهل ودومین شماره فصلنامه شیعه شناسی منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur