۲۸ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نشست تخصصی ‌«زنان و توازن، مشارکت‌های اقتصادی و استراتژی‌های جمعیتی» به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با حضور مسئولین و فعالان حوزه‌ی زنان و خانواده‌ی ایران و چین، صبح امروز دوشنبه ۲۸ مهر، در حسینیه‌ی الزهرای این سازمان، آغاز شد.


در این نشست مباحثی همچون؛ «خانواده و نقش‌های تربیتی»، «زنان و استراتژی‌های جمعیتی»، «زنان، خانواده و اشتغال»، «زنان، مدیریت مصرف و تولید پایدار»، «زنان و حفظ فرهنگ ملل در فرایند جهانی شدن» و … به بحث گذاشته شد.


در این نشست، دکتر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رییس جمهوری اسلامی ایران، لاله افتخاری، نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی، صدیقه حجازی، مدیرکل زنان و خانواده‌ی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، یو هانگ کوئی، معاون سازمان زنان چین، سوئی وی یان، رییس بخش توسعه‌ زنان سازمان زنان چین، یانگ یانگ، رییس بخش غرب آسیا و آفریفا در بخش بین‌الملل و چانگ زی پینگ، مسئول دفتر سازمان زنان چین و تعدادی از فعالان حوزه‌ی زنان و خانواده‌ی کشورمان حضور داشتند.


صدیقه حجازی، مدیرکل زنان و خانواده‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در سخنانی در این نشست تخصصی، با اشاره به سابقه‌ طولانی و کهن روابط ایران و چین، گفت: امروزه با توجه به هجمه‌های شدید فرهنگی از سوی غرب به کشورهای صاحب تمدن، بیش از هر زمان دیگری لزوم همگرایی و ایجاد یک جبهه‌ی مقاوت فرهنگی از سوی جوامع آسیایی احساس می‌شود و در میان کشورهای آسیا، ایران و چین، با بهره‌مندی از سوابق تمدنی بیش‌تر و طولانی‌تر، بیش از جوامع دیگر آسیایی باید در این جهت ایفای نقش کنند.


وی افزود: اولین نشست فرهنگی بانوان ایران و چین، تیرماه سال گذشته و به دعوت کنفدراسیون زنان چین در پکن برگزار شد. در نشست اول هیأتی ۴ نفره از بانوان مسئول و فرهیخته‌ ایرانی در سمینار نقش زنان در آموزش و تربیت خانواده و گسترش فرهنگ، شرکت کردند. این گفت‌وگوها نشان داد که بانوان هر دو کشور دارای مسایل مشترکی هستند که می‌تواند موضوع گفت‌وگوهای بعدی باشد. بنابراین بران شدیم تا نشست دوم را در تهران برگزار کنیم.


حجازی ادامه داد: از ابتدای سال جاری، مذاکرات اداره‌کل زنان و خانواده‌ی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با کنفدراسیون زنان چین، از طریق رایزنی فرهنگی ایران در پکن، در خصوص موضوع نشست و مسایل پیرامونی آن آغاز شد و در نهایت، با توجه به دغدغه، برنامه‌ها و تجارب دو کشور، در دو موضوع «مشارکت اقتصادی زنان» و «استراتژی‌ جمعیتی» و لزوم توجه به توازن بین این دو موضوع مهم برای زنان در شرایط فعلی، مقرر شد تا در این دور گفت‌وگوها، موضوع فوق را به بحث و بررسی بگذاریم.

 

مطالب مرتبط :
  1. نشست ‌«زنان و توازن، مشارکت‌های اقتصادی و استراتژی‌های جمعیتی» برگزار می شود
  2. سمینار «جایگاه زن در ایران امروز» در جاکارتا برگزار می شود
  3. نشست "جایگاه زنان در اسلام و ایران"در قرقیزستان برگزار شد
  4. سازمان فرهنگ میزبان هیئت زنان اتریشی و سوئیسی فعال در عرصه گفتگوی ادیان
  5. وضعیت زنان در رژیم پهلوی؛ از کشف حجاب تا تلاش برای به فساد کشاندن زن/ طرح های فرمایشی برای تغییر زنان

پارک علم و فناوری قم

zohur