۲۲ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، ابوذر ابراهیمی‌‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عصر ۲۱ مردادماه با حضور در اولین اجلاس سراسری مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، با اشاره به اینکه تعاملات فرهنگی تابع عموم است، گفت: ما زمینه‌های مشترک فرهنگی بسیاری با کشورهای دنیا داریم و برای ایجاد تعاملات فرهنگی با این کشورها، ما این زمینه‌های مشترک را شناسایی می کنیم و بر اساس آنها نسبت به انتقال فرهنگ خود اقدام می کنیم.


وی همچنین با بیان اینکه نمایندگان فرهنگی ایران در خارج، نمایندگان سراسر کشور هستند و نه فقط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای نهادهای فرهنگی متعددی است که رایزنی های فرهنگی کشورمان آنها را در خارج از کشور نمایندگی می کنند.


وی ادامه داد: داشته‌های فرهنگی ما به قدری زیاد است که گاهی آنها را نمی‌بینیم. مگر چند کشور دنیا حافظ و سعدی و فردوسی دارند؟ چون ندارند، به دنبال مصادره‌ی شخصیت‌های فرهنگی ما هستند. مثلاً ۱۵ کشور استقلال‌یافته از شوری سابق، هیچکدام دارای شخصیت‌ فرهنگی نامدار نیستند و این نشان دهنده‌ غنا و ثروت ما در این زمینه است.


رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سخنان خود را با اشاره به نظر یونسکو برای معرفی خرده‌فرهنگ‌ها در جهان، اینگونه ادامه داد: ما دارای توانمندی‌های بومی بسیاری در استان‌های مختلف کشور هستیم. هر استان دارای ویژگی‌های خاص خودش است که می‌توان آنها را به دنیا عرضه کرد. باید از این ظرفیت موجود استفاده‌ی حداکثری کنیم و بدانیم که تمامی این فرهنگ‌ها جزو داشته‌های ما هستند و می‌توانیم آنها را به مردم دنیا ارایه دهیم.


ابراهیمی‌ترکمان در ادامه‌ی سخنان خود با تأکید بر اینکه برای تعاملات فرهنگی باید معیار اندازه‌گیری ما بزرگ باشد، افزود: استان‌های مرزی ما ظرفیت خاصی برای ارتباط‌گیری با کشورهای آسیای مرکزی دارند. استان گلستان همیشه تعامل خوبی با ترکمنستان داشت. این وضعیت برای خراسان برای تعامل با افغانستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی برای ارتباط با جمهوری آذربایجان و ترکیه و استان‌های دیگر مانند سیستان و بلوچستان، استان‌های جنوبی و غربی و … می‌توانند با استفاده از نزدیکی فرهنگی، تعاملات و ارتباطات خوبی با همسایگان برقرار کنند.


وی با اشاره به اقامت ۴ تا ۶ میلیون ایرانی در خارج از کشور گفت: ایرانیان فرهیخته‌ی هر استان که به خارج مهاجرت کرده است را شناسایی و انجمن ایرانی‌های خارج از کشور را در استان‌ها راه‌اندازی کنید. از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌توانید با آنها ارتباط بگیرید و این کار برای انتقال فرهنگ استان شما بسیار مؤثر خواهد بود.


ابراهیمی‌ترکمان افزود: چه خوب است که برای آشنایی خارجی‌ها با فرهنگ و مناظر و طبیعت و جاذبه‌های استان خود، تورهای استان‌گردی را برای سفرا و رایزنان فرهنگی خارجی مقیم تهران تدارک ببینید. این تورها می‌تواند ظرفیت‌های موجود در کشور را برای خارجی‌ها شناسایی کند.


وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: محصولات و خدمات فرهنگی را که می‌خواهید در خارج از کشور عرضه کنید، دارای زبان بین‌المللی باشد تا خارجی‌ها بتوانند آن را درک کنند. واکنش‌های فرهنگی برای رفتارهای فرهنگی در تمام دنیا متفاوت است و تنها با زبان بین‌المللی می‌توان آن به درستی انتقال داد.


در ادامه‌ این نشست، مدیران‌کل ارشاد استان‌های گیلان، خوزستان، تهران، کهکیلویه و بویر احمد، فارس، مرکزی، خراسان رضوی، کرمانشاه و کردستان، مطالبی درباره‌ی چگونگی اعزام هنرمندان و گروه‌های فرهنگی و هنری به خارج از کشور، توجه به برگزیدگان محلی، استانی و کشوری جشنواره‌های فرهنگی و هنری، دادن مسئولیت به استان‌ها برای اعزام هنرمندان برای کاهش هزینه‌ها، نیازسنجی کشورهای مختلف برای اعزام هنرمندان، توجه به استان‌های غیرمرزی و غیرتاریخی، انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام، نحوه‌ی فعالیت شورای اعزام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و … مطالبی بیان کردند که در هر نوبت، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و محمد حسین هاشمی، حجت‌الاسلام ابوالقاسمی و قهرمان سلیمانی معاونین سازمان، به این اظهارات پاسخ دادند.


اولین اجلاس سراسری مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با هدف تبیین سیاست‌ها و راهبردهای وزارت فرهنگ و ارشاد در دولت تدبیر و امید، با حضور مدیران‌کل ارشاد تمامی استان‌های کشور در محل هتل انقلاب تهران در حال برگزاری است که دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به همراه هاشمی، سلیمانی و ابوالقاسمی، معاونان فرهنگی، آموزشی و پژوهشی و بین‌الملل و صدقی‌زاده، مشاور رییس این سازمان به عنوان میهمان بعدازظهر دیروز این اجلاس در جمع شرکت کنندگان، به تبیین برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تعامل برای رسیدن راهکارهای همکاری‌های مناسب‌تر پرداختند.

مطالب مرتبط :
  1. استعمار فرانو در صدد اثبات برتری خود بر سایر کشورها است
  2. بدون استقلال فرهنگی، استقلال در سایر ابعاد امکان پذیر نیست/ لزوم شناخت گستره تأثیرگذاری فرهنگی
  3. تعامل نمایندگی‌های جامعة المصطفی(ص) و رایزنی‌های فرهنگی می‌تواند بسیار کارساز باشد
  4. دومین نشست مشترک مدیران سازمان اوقاف و میراث فرهنگی برگزار شد/ افزایش همکاریها در ۵ حوزه
  5. میزان مشارکت کشورها نشان توجه قاریان و حافظان به این مسابقات است

پارک علم و فناوری قم

zohur