۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در نشستی با عنوان «کارنامه الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت» که پنجشنبه ۱۱ اردیبهشت در سرای اهل قلم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شد، معاون مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، با اشاره به نقایص و نارسایی‌های الگوهای موجود پیشرفت، به یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری بر لزوم تدوین الگویی خاص برای جامعه اسلامی ایران پرداخت.


«هادی اکبرزاده» در این نشست اظهار کرد: واژه پیشرفت از دوره مشروطه مطرح شد و منظور از آن عمدتاً نوسازی بر مبنای مدل‌های غربی بود. اما آنچه برای روشنفکران دینی و مردم مسلمان مد نظر بود، در افق فردی خیر در دنیا و آخرت و در افق اجتماعی مبحث تمدن‌سازی است.


اکبرزاده همه مبارزات مردم ایران را با هدف تحقق این خواسته خواند و گفت: اوج کنش مردم برای تحقق پیشرفت بر مبنای شاخص‌های اسلامی در انقلاب اسلامی دیده شد که لزوم تنظیم چارچوبی منسجم برای اجتناب از افت و خیزها را ضروری جلوه می‌داد.


معاون مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت الگوهای موجود و مطرح را محدود به حیات دنیوی خواند و عنوان کرد: ساحت اصلی جهان اسلام سعادت اخروی است و بنابراین راهی جز طراحی الگویی خاص برای تامین سعادت همه‌جانبه نیست. البته در این راه از تمام میراث بشری استفاده می‌شود.


وی مأموریت این مرکز را ۳ مورد برشمرد و اظهار کرد: کمک به نظریه‌پردازی و تولید داشن، بسترسازی برای ترویج گفتمان و جریان‌های علمی و طراحی پیش‌نویس الگو اهداف اصلی این مرکز است که زیر نظر مقام معظم رهبری تاسیس و اداره می‌شود.


«علی متقیان» دبیر مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت نیز در این نشست با طرح تاریخچه‌ای از این مرکز گفت: ایده تدوین الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت از سال ۱۳۸۵ در سخنان مقام معظم رهبری مشهود شد تا زمانی که در سال ۱۳۸۷ این الگو به صورت مبسوط توسط ایشان توضیح داده شد. در همین زمینه، مرکزی با مشارکت نخبگان تاسیس شد تا بر اساس مبانی اسلامی، سندی بالادستی را برای پیشرفت کشور تدوین کنند.


متقیان تاکید بر نیاز جامعه به الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت را ضروری خواند و اظهار کرد: جامعه باید متوجه نیاز اساسی خود به این الگو شود و از آن نهایت بهره را ببرد.


در پایان این نشست از ۲ کتاب «بیانات مقام معظم رهبری پیرامون الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» و «مجموعه مقالات دومین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» رونمایی شد.

مطالب مرتبط :
  1. کتاب مجموعه مقالات نخستین همایش ملی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت منتشر شد
  2. اخلاق در الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت بررسی می شود
  3. فراخوان مقالات سومین همایش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
  4. مقالات چهارمین نشست اندیشه‌های راهبردی/ آزادی در الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
  5. دیپلماسی عمومی و بیداری اسلامی از منظر مقام معظم رهبری بررسی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur