۱۵ بهمن ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، نشست رونمایی از کتاب «تاریخ زیباشناسی» به قلم ووادیسواف تاتارکیویچ با حضور «سید جواد فندرسکی» مترجم این اثر و دکتر «محمد ضمیران» استاد فلسفه هنر در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.


جلد نخست کتاب «تاریخ زیباشناسی» به قلم «ووادیسوف تاتارکیویچ» با ترجمه «سید جواد فندرسکی» منتشر شد که به مباحثی مانند زیباشناسی دوران باستان، زیباشناسی دوره کلاسیک و زیباشناسی یونانی‌گرا می پردازد.


ووادیسوف تاتارکیویچ در ۱۸۸۶ در ورشوی لهستان متولد شد. او فیلسوف، محقق و پژوهشگر برجسته در حوزه های تاریخ هنر، زیباشناسی، فلسفه و اخلاق بود. اغلب علاقه‌مندان به حوزه فلسفه هنر و زیباشناسی، با نام ووادیسوف تاتارکیویچ بیگانه نیستند. وی بیشترین شهرتش را وامدار تاریخ سه جلدی زیباشناسی است که بین سالهای ۷-۱۹۶۲ به زبان لهستانی نگاشته است. در طول این سالها برخی از متخصصان، دانشجویان و علاقه‌مندان حوزه فلسفه هنر و زیباشناسی به ترجمه انگلیسی این اثر رجوع و از آن استفاده می کردند.


اکنون سید جواد فندرسکی با تلاشی پیوسته جلد نخست این مجموعه را از زبان انگلیسی و با مراجعه به متن آلمانی ترجمه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. جلد نخست این مجموعه از سه بخش با عناوین زیباشناسی دوران باستان، زیباشناسی دوره کلاسیک و زیباشناسی یونانی‌گرا تشکیل شده است.


 تاتارکیویچ در فصل نخست با عنوان «زیباشناسی دوران باستان» به دوره باستان، مبانی شعر، مبانی هنرهای تجسمی، پیش فرضهای رایج زیباشناختی در میان یونانیان و زیباشناسی شاعران دوران باستان می پردازد. «زیباشناسی دوره کلاسیک» عنوان بخش دوم این اثر است که علاوه بر ویژگیهای این دوره، ادبیات، هنرهای تجسمی، زیباشناسی و فلسفه، زیباشناسی فیثاغورثی، زیباشناسی سوفسطائیان و سقراط، ارزیابی و جمع‌بندی زیباشناسی پیش از افلاطون و در نهایت زیباشناسی افلاطون و ارسطو را بررسی می کند.این بخش با عنوان «پایان دوران کلاسیک» به اتمام می‌رسد و این پایان آغازی بر بخش بعدی با عنوان «زیباشناسی یونانی‌‌گرا» است. مؤلف در این بخش ابتدا توصیفاتی درباره دوره یونانی‌گرا می دهد و سپس زیباشناسی در فلسفه یونانی‌گرا، زیباشناسی اپیکوریان، زیباشناسی شکاکان، زیباشناسی رواقیون، زیباشناسی سیسرو و التقاط‌گرایان را بررسی می‌کند و پس از این سیر تاریخی به زیباشناسی در شاخه های مختلف هنر مانند زیباشناسی موسیقی، زیباشناسی شعر، زیباشناسی خطابه، زیباشناسی هنرهای تجسمی می‌پردازد.


در آخر پس از ارائه یک تقسیم بندی از هنر، زیباشناسی فلوطین را مورد واکاوی قرار می دهد و در نهایت ارزیابی اش را از زیبایی شناسی دوره باستان ارائه می کند. همچنین این اثر مشتمل بر مقدمه ای راهگشا به قلم مؤلف و فهرست نامها و فهرست موضوعی می باشد. جلد نخست این اثر در ۷۵۱ صفحه، با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه، با قیمت ۴۲۵۰۰ تومان به همت نشر علم در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.


علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند روز چهارشنبه ۱۶ بهمن از ساعت ۱۸ به تالار استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران مراجعه کنند.

    

خانه‌ هنرمندان ایران در خیابان طا‌لقانی، خیابان موسوی شمالی(فرصت)، باغ هنر واقع است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره  ۸۸۳۱۰۴۵۸ تماس حاصل کنند.

مطالب مرتبط :
  1. جلد نخست «تاریخ زیباشناسی» ووادیسوف تاتارکیویچ ترجمه و منتشر شد
  2. فایده مطالعه تاریخ/ نظرات مختلف درباره علم تاریخ
  3. کارگاه آموزشی تاریخ فلسفه اسلامی (از آغاز تا دوره معاصر) برگزار می شود
  4. کتاب «اسلام‌هراسی در غرب» در خبرگزاری مهر رونمایی می شود
  5. کتاب «حق‌المبین» رونمایی می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur