۱۷ شهریور ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، روش تحلیل سیاسی در واقع شیوه درک مفاهیم پیچیده سیاسی را به ما می آموزد. با آموختن این روش می توان پدیده های سیاسی را که در اذهان عمومی به راحتی درک نمی شوند، از طریق شیوه های ویژه برای اکثر مردم فهم پذیر کرد. آموختن روش  تحلیل سیاسی به ما کمک می کند بتوانیم از سطح تحولات بگذریم و به عمق آنها نفوذ کنیم، پدیده های سیاسی و تحولات پیچیده مربوط به آنها را درک کنیم و به دیگران کمک کنیم که گمراه نشوند.


کتاب “آموزش گام به گام روشهای تحلیل سیاسی” در همین راستا می کوشد در گامهای ده گانه که برای نخستین بار طراحی شده است، علاقه مندان به آموختن روشهای تحلیل سیاسی را با شیوه های تحلیل پدیده های سیاسی به زبان ساده آشنا کند.


در این کتاب روشهای مقدماتی تحلیل سیاسی ارائه می شود تا علاقه مندان به تحلیل سیاسی ایران و جهان، بدانند برای تحلیل بایستی از کجا آغاز کنند که راحت تر به نقطه مقصود برسند.


اینکه چه مراحلی باید طی شود که علاقه مندان به سادگی بتوانند مسائل مهم روز سیاسی را برای خود و دیگران تحلیل و تبیین کنند، موضوع اصلی این کتاب است. درباره “روش تحلیل سیاسی” تاکنون البته کتابهایی منتشر شده، اما این کتابها یا مفاهیم کلی و نظری ” تحلیل سیاسی” را مورد توجه قرار داده اند و یا تنها به معرفی راه های تحلیل پدیده های سیاسی، اکتفا کرده اند، بدون آنکه به اصلی ترین نیاز مخاطب بپردازند که دانستن این نکته اساسی است که چگونه می توان از کوتاه ترین و ساده ترین راه با تحلیل سیاسی آشنا شد و به صورت عملی پدیده ها و اخبار و تحولات روز سیاسی را تحلیل کرد.


کتاب ” آموزش گام به گام روش های تحلیل سیاسی”، با بهره مندی از تجربه سی ساله نگارنده در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و با اتکا به دیدگاه های انتقادی همکاران به نگارش نهایی رسیده و متن آن پیش از این در چندین دوره آموزشی خبر، تدریس و با گرفتن بازخورد، نقد و تکمیل شده است.


در واقع نویسنده کتاب علاوه بر آنکه خود مراحل آموزشی این کتاب را در عمل اجرا و نتایج مثبت آنرا در فراگیری همکاران تجربه کرده، در مباحث نوشتاری و گفت و گوهای روزانه نیز مباحث مطرح شده را تکمیل و ضعفهای آنرا برطرف کرده است. براین اساس می توان گفت این کتاب علاوه بر تبیین مفاهیم کلی آموزش تحلیل سیاسی برای علاقه مندان، تلاش می کند با ذکر مثالهای متنوع تاجایی که امکان داشته است، روش های پیچیده تحلیل سیاسی را به زبان ساده و قابل فهم ارائه کند.


این کتاب در ۱۰ گام مفاهیم کلی تحلیل سیاسی، مبانی تحلیل سیاسی، جایگاه خبر در تحلیل سیاسی، کاربرد و جایگاه اطلاعات در تحلیل سیاسی، ارتباط؛ جوهر تحلیل، تجزیه، احتمال، جایگاه استدلال در تحلیل، کاربرد قانون علت و معلول در تحلیل سیاسی و بایدها و نبایدهای تحلیل به رشته تحریر درآمده و عرضه شده است.


کتاب “آموزش گام به گام روشهای تحلیل سیاسی” تألیف حسن بهشتی پور با قیمت ۱۳۵۰۰۰ ریال در ۲۸۴ صفحه از سوی انتشارات سروش برای علاقه مندان به تحلیل رویدادها، پدیده های سیاسی و رسانه ای منتشر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. کارگاه «کاربرد تحلیل گفتمان در مطالعات تاریخی» برگزار می‌شود
  2. معارف اسلامی به زبان کودکانه و ساده به کودکان تعلیم داده شود
  3. نشست «نقد و تحلیل نظریه گفتاری بودن زبان قرآن» برگزار می شود
  4. عرفان سیاسی یکی از گرایش‌های علوم سیاسی است/ بررسی جلوه ­های الهی ـ عرفانی سیاست
  5. کتاب "جامعه شناسی تغییرات اجتماعی در ایران" نوشته تقی آزاد ارمکی تحلیل و نقد می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur