۲۸ خرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، در مقاله اول این شماره که توسط دکتر اکبری استادتمام دانشگاه امام صادق (ع)نگاشته شده، موضوع تصحیح خداشناسی مردم توسط امام رضا (ع) تحلیل وبررسی شده است.


به نوشته این مقاله؛ توجه به روایت‌های رضوی نشان می‌دهد آن حضرت در دوران امامت خود اعتقادهای نادرست مردم درباره خداوند را تصحیح می کردند. عامه مردم از صفت‌های الهی، تلقی انسان‌وار در ذهن داشتند. امام رضا(ع)با نفی انسان‌‌انگاری از خداوند، صفاتی همچون آمدن، مکر، استهزاء، خدعه، علم و … را به‌گونه‌ای تفسیر کردند که مستلزم نقص در خداوند نباشد. در کنار این مسئله، در روایت‌های رضوی نوعی روش عمل‌گرایانه در اثبات خداوند قابل مشاهده است.


همچنین امام رضا(ع) مسئله خفا و احتجاب الهی را پاسخ داده و آن‌ر ا ناشی از گناهان انسان دانستند. امروزه در فلسفه دین، مباحثی همچون ادله وجود خداوند، زبان دین و خفای الهی از زنده‌ترین مباحث به‌شمار می‌آیند و نظرهای متعددی در خصوص آنها ارائه شده است. این امور نشان می‌دهد توجه به روایت‌های نبوی و ولّی از جمله روایت‌های رضوی می‌تواند زمینه‌ای برای طرح دقیق‌تر باورهای خداشناسی به زبان امروزین فراهم آورد.


موضع امامان درقبال حرکت های سیاسی علویان پرسش مهمی است که در ذهن بسیاری از ارادتمندان فرهنگ رضوی وجود دارد ..مقاله «موضع امام رضا(ع) در قبال حرکت‌های سیاسی علویان در زمان عباسیان» به این سوال پاسخ می دهد و با بررسی زمینه‌های روی کار آمدن عباسیان و شرایط پس از به خلافت رسیدن آنان، مواضع امام رضا(ع) را در قبال حرکت‌ها و قیام‌های علویان مورد تبیین می کند. این مقاله نیز توسط دکتر درخشه استاد تمام دانشگاه امام صادق(ع) نگاشته شده است.


«امام حسین (ع) وحماسه عاشورا درفرهنگ رضوی»، «مفهوم ومصادیق خیانت از دیدگاه امام رضا (ع)» و«امام رضا(ع ) در مواجهه با اندیشه و عمل واقفیه »دیگر مقالاتی است که در این شماره منتشر شده است.


نکته شایان توجه در شماره جدید فصلنامه فرهنگ رضوی آن است که در مقاله ای جشنواره وبلاگ نویسی رضوی مورد بررسی گرفته است.این مقاله تحت عنوان « مطالعه ارتباط شناختی جشنواره وبلاگ نویسی رضوی» به چاپ رسیده است.


لازم به ذکراست، فصلنامه فرهنگ رضوی به صاحب امتیازی بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع ) که از سال گذشته انتشار خود را آغازکرد ، تاکنون چهارشماره آن منتشرشده است. سید جواد جعفری مدیرمسئول ودکترجلال درخشه سردبیری آن رابرعهده دارند.


یادآوری می شود؛ در نشست شورای سیاست سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) که با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران برگزار شد، از چهارمین شماره فصلنامه فرهنگ رضوی رونمایی شد. وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی پیش تربه مناسبت انتشار این فصلنامه پیامی صادرکرده بود که این پیام در شماره دوم این فصلنامه منتشرشده است .


متن کامل این فصلنامه درسایت  بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)  به نشانیwww.shamstoos قابل دریافت است.

 

مطالب مرتبط :
  1. نخستین شماره «فصلنامه فرهنگ رضوی» منتشر شد
  2. همایش آموزه های رضوی در کتاب عوالم العلوم برگزار می ­شود
  3. همایش آموزه های رضوی در کتاب عوالم العلوم برگزار می‌شود
  4. دانشگاه ها و حوزه ها در تعلیل مسائل ضعف دارند/ زمینه های عقلانیت را در جامعه فراهم کنیم
  5. همایش ملی قرآن کریم و میراث رضوی برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur