۱۲ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، “چت” به معنای گفتگوهای عامیانه است. در محیط اینترنت نیز معنای این فناوری، گفتگو در اتاق های خصوصی و یا عمومی است که بستگی به سطح برخورداری و استفاده از آن طرف افراد دارد. در این محیط انتظار گفتگوی تخصصی بین افراد نیست اما بسیاری از آنها هم در مباحث مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی است.


به علت این که چت بدون فراهم آوری زیرساخت های لازم وارد شده، کاربردهای غیر مجاز، غیر اخلاقی و غیر کارشناسی چت و نهایتا وقت گذاری های بیهوده برای آن بیشتر مطرح است. اگر در آموزش هایی که به کاربران داده می شود روش استفاده صحیح چت را هم لحاظ کنند تا به عنوان امری عجبب شناخته نشود، فرهنگ استفاده صحیح از آن فراگیر می شود.


متاسفانه فضای مجازی چت روم های اینترنتی به وسیله ای برای پر کردن اوقات فراغت جوانان مبدل شده که مرزهای تازه ای در شکل گیری ارزشها و هویت یابی جوانان پیش روی آنان قرار داده است. گرچه در فضای چت، مرزبندی های جنسیتی روز به روز ضعیف تر می شود، اما با این حال در بیشتر موارد جذابیت های جنسیتی در روابط دنیای مجازی بیش از پیش حائز اهمیت است.


کارشناسان معتقدند که مجاورت طولانی با فضای مجازی می تواند به فرهنگ پذیری یک طرفه و تاثیر پذیری افراطی از هنجارها و ارزشها انجامیده و با تقویت پدیده جهانی شدن، تعلقات ملی و سنتی کاربران را تحت تاثیر قرار دهد.


کارشناسان علوم اجتماعی”چت روم ها”را میدان های چند کاربردی و از پر طرفدارترین عرصه های مراوده در فضای مجازی دانسته و معتقدند که چت کردن در فضای مجازی، مشارکت عاطفی را جایگزین مشارکت سیاسی و معاشرت رو در روی اجتماعی کرده و نوعی رابطه غیر حقیقی را بر فضای مناسبات میان افراد حاکم کرده است.که این امر پیامدهایی چون کاهش سرمایه های اجتماعی، انزوا و بریدگی از مشارکت های محسوس و عینی را در بر داشته است.


کارشناسان در توصیف چگونگی جایگزینی روابط عاطفی با روابط سیاسی و علمی درفضای چت می گویند؛ چت کننده ها از برقراری چند ارتباط همزمان با دیگران به شدت لذت می برند این افراد در گرفتن اطلاعات خاص از مخاطب خود پیش دستی کرده و از این طریق به شناسایی اولیه از مخاطب دست می یابند که از این طریق توصیف های مبالغه آمیز درباره خود به کار برده و با ابراز همدردی و همسویی با مخاطب، توجه او را به خود جلب کنند.


این کارشناسان معتقدند که ماهیت غیر رو در روی ارتباطات الکترونیکی اینترنتی، انگیزه بیشتری را در کاربران به ایجاد یک رابطه مخفیانه که ریسک شرمندگی درآن کمتر است، به وجود می آورد.


برخی کارشناسان بد بینانه ترین نظرات در گرایش چت کنندگان را مربوط به انتخاب همسر می دانند و خاطر نشان می کند به خاطر گسترده بودن فضا و امکان نقش بازی کردن و ارایه رفتارهای دوگانه، بیشتر چت کنندگان معتقدند که محیط چت فضای مناسبی برای انتخاب همسر به شمار نمی آید.که در این خصوص آقایان بیشترین بی اعتمادی را به چت به عنوان ابزار انتخاب همسر دارند.


بیشتر پسرها با آگاهی از وابستگی عاطفی در دختران، تلاش می کنند که ارتباط خود را با آنها تا مرزآنچه حقیقتا به دنبال آن هستند تعقیب کنند.این در حالی است که دخترها اغلب با وسواس و دقت بیشتری دوستی و رابطه پابرجا با یک فرد غیر همجنس را مد نظر دارند. نگاه دختران به چت بیشتر جنبه تفنن و بازی دارد با این حال نکته ای که در وهله نخست در تضاد با این جهت گیری قرار دارد تعهد بیشتر به استفاده صادقانه از فضای مجازی و محافظه کاری و احتیاط بیشتر دختران در برقراری ارتباط آنلاین است. پسران در چت کردن نسبت به دختران از ترس و نگرانی کمتری برخوردارند زیرا نگرانی کمتری از کنترل ها و شناسایی های غیر محسوس در خلال چت کردن دارند.


بنابراین دراین مواقع والدین باید هوشیارانه عمل کنند و این والدین هستند که در آگاهی بخشی فرزندانشان موثر هستند و نباید خیلی راحت از سوی فرزندانشان به بهانه استفاده درست از اینترنت فریب بخورند. البته ممکن است برای خیلی از خانواده ها نیز این مساله بسیار خوشایند هم باشد که فرزندشان به جای اینکه بیرون از منزل باشند در خانه حضور دارند و کمترموجب نگرانی آنهاست اما غافل از این هستند که در خانه و با یک دنیا انسان می توانند در ارتباط باشند.

مطالب مرتبط :
  1. برنامه اقتصادی دولت امام علی(ع)/ از ریشه کن کردن فقر تا روابط روان اقتصادی
  2. مهمترین معیارهای انتخاب همسر از منظر اسلام/ ایمان نخستین معیار است
  3. فعالیت مسیحیت تبشیری در پوشش مباحث روان شناسی و درمانی/ ضعف انتقال مفاهیم دینی یکی از علل گرایش
  4. علم روان شناسی غربی در مواجه با بحران معنا و معنویت حیران مانده است
  5. "ازمعرفت‌شناسی تا روان‌شناسی" منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur