۱۳ آبان ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر مومنی، رئیس گروه تأمین منابع معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اعلام خبر انتشار ره توشه مبلغان، گفت: ره توشه راهیان نور، متن علمی ـ آموزشی مبلغان است که در مناسبتهای تبلیغی برای مبلغان تهیه می­ شود.


وی ادامه داد: ره توشه محرم و صفر توسط گروه تأمین منابع معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه‌ قم با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و منشر شده است.


رئیس گروه تأمین منابع معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی در ادامه متذکر شد: کارگروه پشتیبانی علمی در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سال ۱۳۹۱ به منظور همکاری پژوهشی با معاونت فرهنگی و تبلیغی تشکیل شد و از این رو ۱۰ مقاله از مجموع ۱۹ مقاله در ره توشه محرم و صفر حاصل همکاری اعضای هیئت علمی و محققان پژوهشگاه با معاونت فرهنگی و تبلیغی است.


حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر مومنی اضافه کرد: ره توشه به مناسبت ایام تبلیغی  محرم و صفر جهت استفاده مبلغان سراسر کشور منتشر شده، که همراه با حکم اعزام در اختیار آنان قرار گرفته است.


وی ادامه داد: این کتاب که با نظارت علمی حجت الاسلام والمسلمین دکتر رفیعی تألیف شده است، دربردارنده مطالب کاربردی با توجه به نیاز جامعه به منظور استفاده در منبر  در ایام محرم و صفر  برای مبلغان تدوین شده است.


این کتاب دارای ۱۹ مقاله شامل این عناوین است: شیوه‌‌های تبلیغی امام حسین(ع)، سوژه‌های سخن (موضوعات پیشنهادی محرم)، منبر برگزیده (ندای عزت و آزادگی)، اعتقاد به ولایت و التزام عملی شیعیان، معادباوری در نهضت امام حسین(ع)، علل و ریشه ‏هاى دین‌گریزى، پیامبر(ص)، اسوه صبر و استقامت، جلوه‌های رفق و مدارا در سیره امام حسن (ع)، فضائل امام حسین(ع) از منظر معصومین، زیبایی‌های نهضت حسینی، بازشناسی خطبه امام سجاد در شام، رفتارهای اجتماعی امام رضا (ع)، جلوه‌های اعتدال در زندگی انسان، اهمیت غیرت از نگاه اسلام، راهکارهای آسان‌سازی ازدواج جوانان، تربیت ولایی فرزندان، رفتارشناسی امام خمینی(ره) با همسر، محرم و عزاداری در آئینه احکام و پرسش‌ها و شبهات نهضت امام حسین(ع).


جلد دوم «معجم اصولیان شیعه» منتشر می شود


همچنین در خبر دیگری از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی آمده است:


حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی خادمی کوشا، مدیر گروه دانشهای وابسته به فقه از ارسال جلد دوم «معجم اصولیان شیعه» جهت انتشار به نشر پژوهشگاه خبر داد.

 

وی با اعلام این خبر اظهار داشت: این پروژه توسط حجت الاسلام محمدرضا ضمیری انجام شده و اکنون برای نشر فرستاده شده است. جلد اول این معجم سالهای قبل انجام شده بود ، و جلد ۲ آن هم از سال ۸۴ در دست اجرا بود که امسال به مرحله نهایی رسید.


مدیر گروه دانشهای وابسته به فقه اضافه کرد: تلاش محقق این است که علمای اصول را شناسایی کرده و اجمالی از زندگی نامه و روش علمی آنها را بیان کند.


عضو هیئت علمی پژوهشکده فقه و حقوق افزود: از کارهای مهم این طرح تحلیل نظریات اصولیان شیعه و معرفی نوآوریها و آثار تحقیقی آنهاست، چون این کار در عرصه تحقیقات علمی وجود نداشت و الان هم از کارهای بکر می باشد، از این جهت کار مورد توجهی است و می تواند در بازار علم خلأ موجود را پر کند.

مطالب مرتبط :
  1. ویژگیها و رموز شیوه تبلیغی پیامبر(ص)/ زندگی نکردن مبلغان با مردم یک آسیب ساختاری است
  2. نشریه بیرق ویژه ماه محرم منتشر شد/ برگزاری مسابقه«قاب عکس عاشورایی»
  3. چرا به امام حسین(ع) ثارالله می گویند/ دلیل شباهت شهادت حضرت یحیی به امام حسین(ع)
  4. اعزام ۵۰ هزار مبلغ در ایام دهه اول محرم/ طرح «نذر کتاب» اجرایی شود
  5. دومین پیش شماره پژوهش نامه تربیت تبلیغی منتشر شد

پارک علم و فناوری قم

zohur