۱۷ شهریور ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش خبرنگار مهر، نسبت سیاست و اخلاق بحثی است که در تاریخ اندیشه مورد توجه بوده است. برخی اندیشمندان واقعگرا معتقد هستند که اخلاق قابل اطلاق به حوزه سیاست نیست. برای نمونه ماکیاوللی چنین نظری دارد و حتی تظاهر به اخلاقی بودن را برای سیاستمدار خوب می‌داند.


در مقابل برخی مکاتب معتقد هستند که اخلاق نه تنها قابل اطلاق به حوزه سیاست است، بلکه باید اخلاق در سیاست مورد توجه باشد.


پروفسور نیک باستروم مدیر مؤسسه آینده بشر دانشگاه آکسفورد و استاد فلسفه در این دانشگاه در خصوص نسبت اخلاق و سیاست به خبرنگار مهر گفت: این موضوعی است که ذهن بشر را همواره معطوف و مشغول خود ساخته است.


وی در ادامه افزود: آیا در سیاست می‌توان اصول اخلاقی را به کار گرفت؟ آیا برای تأمین منافع ملی می‌توان عملی غیر اخلاقی انجام داد؟ اینها از موضوعات و مسائلی هستند که در این حوزه مورد توجه هستند.


استاد فلسفه دانشگاه آکسفورد یادآور شد: همچنین یک موضوع دیگر این است که آیا هر آنچه سیاستمداران به عنوان اخلاق مطرح می‌کنند اخلاقی هستند و آیا آنها رفتار اخلاقی می‌کنند یا تظاهر به اخلاق می‌کنند؟ آیا این تظاهر در سیاست امری پسندیده است؟


وی تأکید کرد: اگر چنین تظاهراتی از سوی سیاستمداران سر بزند چه نهادهایی مسئول رسیدگی و پیگیری هستند؟ در پاسخ باید گفت از یک وجه این خود مردم هستند که تظاهرکنندگان به اخلاق را شناسایی می‌کنند و در دفعات بعد با رفتار انتخاباتی خود به آن شخص یا حزب رفتار سیاستمداران را کنترل می‌کنند.


وی افزود: این رفتار باعث می‌شود تا مسئولان و مقامات خود را مختار ما یشا ندانند و مکانیسمی خواهد بود تا مسئولیت پذیری را میان صاحبان قدرت نهادینه سازد.


باستروم تصریح کرد: علاوه بر رفتار انتخاباتی مردم، نهادها و سازمانهایی باید باشند تا اگر سیاستمداری به دروغ رفتار کرد با او برخورد کنند. یعنی مکانیسمی در سیستم سیاسی باید تعبیه شده باشد تا جلوی دروغ و تظاهر را بگیرد.


مدیر موسسه آینده بشر دانشگاه آکسفورد افزود: اگر چنین نهادهایی وجود نداشته باشد فساد مدیریتی در ساختار قدرت سیاسی نهادینه می شود و دستگاههای نظارتی نیز در خدمت منافع این سیاستمداران قرار می گیرند.


وی در پایان یادآور شد: در واقع فساد قدرت سیاسی علاوه بر اینکه دامن مردم آن واحد سیاسی را می گیرد و ضرر و زیانی را متوجه آنها می‌سازد دامن مردم سایر واحدهای سیاسی را نیز می‌گیرد.


نیک باستروم مدیر موسسه آینده بشر دانشگاه آکسفورد است. او استاد پیشین مؤسسه مطالعات اجتماعی و سیاسی دانشگاه ییل بوده است. از او بالغ بر ۱۷۹ کتاب و مقاله به چاپ رسیده که برخی از آنها به زبانهای گوناگون ترجمه شده است. حوزه تخصصی او فلسفه اخلاق، فلسفه تحلیلی، فیزیک، منطق ریاضی و آینده تکنولوژی است.

مطالب مرتبط :
  1. قواعد حاکم بر عملکرد اجتماع متفاوت از عملکرد افراد است/ تحلیل رفتار انتخاباتی مردم ایران
  2. مواضع اخیر اصلاح‌طلبان نشان داد فهمی از توسعه سیاسی ندارند/ آسیب‌شناسی رفتار انتخاباتی
  3. بین حق و تکلیف رابطه تلازمی برقرار است/ علمای ادیان می توانند مانع برخی اقدامات صاحبان قدرت شوند
  4. مشارکت بالای مردم مسئولیت مسئولین را سنگین تر می کند
  5. قدرشناسی کاندیدای پیروز از سایر رقبا از اخلاق انتخاباتی پس از پیروزی است

پارک علم و فناوری قم

zohur