۳۰ فروردین ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، اشرف گرامی زادگان، معاون حقوقی امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در برنامه فصل نو شبکه قرآن و معارف سیما که مدتی است موضوع عفاف و حجاب را بررسی می کند، گفت: بحث حجاب بحثی است که باید با فرهنگسازی جلو برود و در رابطه با این موضوع باید تمام معضلات را در نظر گرفت اما می‌توان گفت که روی هم رفته حجاب کشور خوب است البته در برخی مناطق و مراکز نیز با ظواهری مواجه می‌‍شویم که احساس می‌شود عفت عمومی رعایت نشده است.


وی ادامه داد: چون حجاب یک قانون در کشور ماست و همه نیز خود را ملزم به رعایت قانون می‌دانند و از طرفی بانوان نیز به دلیل آداب و فرهنگ مملکتمان، به موضوع عفاف و حجاب توجه لازم را دارند بنابراین من وضع حجاب کشورمان را مصیبت‌بار نمی بینم.


گرامی زادگان تأکید کرد: بحث عفاف و حجاب مبارزه نمی خواهد و ما نباید حالت تهاجمی داشته باشیم ما در این رابطه با اخلاق و رفتار مردم در ارتباطیم بنابراین باید مراقب باشیم تا نوع برخوردمان با حقوق شهروندی افراد در تناقض نباشد


وی بیان داشت: باید فرهنگسازی مربوط به عفاف و حجاب به گونه ای باشد که در هر دوره تغییر نکند و همچنین استناد به قانون داشته باشد قانون عفاف و حجاب و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی حتما باید اصلاح شود.


وی با بیان این مطلب که قانون حجاب به یک منشور شبیه است، تصریح کرد: حجاب و عفاف یک مسئله ارشادی است در حالی که ما ۲۴ دستگاه اجرایی را ملزم به اجرای این قانون کرده ایم و این موضوع در عمل با توجه به حجم کاری این دستگاه‌ها عملی نیست.


معاون حقوقی امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: باید یک مکان را برای عفاف و حجاب تعیین کرد و ستادی در حوزه ارشاد و تذکر ایجاد نمود و پس از آن اگر تخلفی صورت گرفت با آن برخورد کرد و این برخورد نیز باید طوری باشد که حقوق شهروندی کاملا در آن رعایت شود.


گرامی زادگان تصریح کرد: ما در این سالها از نیروی انتظامی برای موضوع عفاف و حجاب استفاده کردیم در صورتی که زمانی باید این عزیزان پای کار بیایند که مرحله بدحجابی به جایی رسیده باشد که نظم جامعه را به هم می‌ریزد اما تا آن زمان باید دستگاه های اجرایی دیگری وارد کار شوند.


وی افزود: یکی ازعوامل ناموفق بودن ما در رابطه با عفاف و حجاب این بوده که از گشت ارشاد نا‌ به‌ جا استفاده کرده ایم و در این گشت ارشاد نیز از افرادی استفاده نموده ایم که در این رابطه دوره های لازم را برای برخورد با افراد ندیده اند طوری که گاهی این برخوردها باعث عناد و لجبازی جوانان نیز شده است.


گرامی زادگان در پایان سخنانش بیان کرد: استفاده از نیروی انتظامی در رابطه با مقابله با بدحجابی باعث شد تا این ارگان مورد هجمه وسیعی قرار گیرد و به این ترتیب بسیاری از زحمت‌های دیگر ناجا نیز نادیده گرفته شد.

مطالب مرتبط :
  1. برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت روز عفاف و حجاب
  2. فقط نیروی انتظامی در رابطه با عفاف و حجاب به وظیفه خود عمل کرد/ تخصیص بودجه برای حجاب ضروری است
  3. لزوم پرداختن به مبحث حیا/ با کم شدن حیا در جامعه حجاب رنگ می بازد
  4. سازمان اوقاف رتبه نخست را در ترویج فرهنگ حجاب در سال ۹۲ به دست آورد
  5. اجرای قوانین عفاف و حجاب نیازمند عزم جدی مسئولان است/ انتقاد از ضعف شدید اقتصادی درفرهنگ

پارک علم و فناوری قم

zohur