۱۱ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حجت الاسلام و المسلمین سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در برنامه فصل نو شبکه قرآن و معارف سیما گفت: صدا و سیما در فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر بیشترین سهم را دارد و پس از صدا و سیما فضای مجازی و روزنامه های پر تیراژ بیشترین تأثیر را در عمومی کردن این فرهنگ خواهند داشت. در کمیسیون فرهنگی مجلس تمام تلاشمان را برای روشن کردن جایگاه این فریضه به کار خواهیم برد.


وی اظهار داشت: رسانه های خارجی که به منکرات دامن می زنند در کنار اتاق آحاد ملت قرار گرفته اند و رسانه های داخلی باید در قالب برنامه ها وفیلم های متعدد باید شبهات ایجاد شده توسط این رسانه ها را پاسخ دهند و اطلاع رسانی مستمر دینی در رسانه ها صورت گیرد. رسانه های داخلی در مقایسه با ۱۵ کشوری که در اطراف ما هستند جایگاه خوبی دارند اما باز هم توقع بیشتری از آنان می رود.


حجت الاسلام و المسلمین سالک گفت: ما در حال حاضر در کمیسیون فرهنگی مجلس ۴ طرح در دست داریم که محور این ۴ طرح امر به معروف و نهی از منکر است. بخشی از این طرح ها در مجلس هشتم کلید خورده و ادامه پیدا کرده است. از سال ۵۸ امام درباره امر به معروف و نهی از منکر مطالبی را بیان کرده بودند که قرار است این مطالب در قالب قانون گذاری بیاید و مردم و دولت و دستگاه ها را در اجرای قانون مکلف می کند.


وی ادامه داد: طرح دیگر طرح مسجد محور ی است و در این طرح نیز بحث اصلی امر به معروف و نهی از منکر است. زیرا نماز یک معروف است. یک طرح دیگر طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده است که محور اصلی آن ساز و کار موالید است و بخش اعظم آن بحث امر به معروف و نهی از منکر است. طرح قانونمند کردن رسانه ها و صدا و سیما از دیگر طرح هایی است که در دستور کار قرار دارد.


وی با بیان این مطلب که صدا و سیما بیشترین مخاطب را در بین رسانه ها دارد و مسئولیتش در قبال فریضه امر به معروف و نهی از منکر از دیگر رسانه ها بالاتر است اظهار داشت: این که آیا صدا و سیما بیشتر از دیگر رسانه ها به این فریضه پرداخته یا نه جای بحث دارد. متأسفانه بسیاری از فیلم هایی که ساخته می شود با ارزش های دینی تناسب ندارد و حتی بعضی ها ارزش های دینی را زیر سؤال نیز می برد. البته ارزیابی کلی ما این است که صدا و سیما در بحث امر به معروف و نهی از منکر فعالیت های زیادی نیز داشته و بی انصافی است که بگوییم کاری انجام نداده است. اما این که فقط در مقاطع زمانی مثل ایام مذهبی به این موضوعات پرداخته شود قانع کننده نیست بلکه ما در تمام ایام سال به این توجه نیاز داریم.


رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد: پس از صدا و سیما فضای مجازی و روزنامه هایی که تیراژ آنها بالاست بیشترین سهم را در فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر خواهند داشت که البته رسانه ها در دفاع از امر به معروف و نهی از منکر باید چارچوبها را رعایت کنند و این چارچوب ها، اخلاق رسانه ای است که همان صدق، شفاف سازی و مستند بیان کردن مطالب است. یکی از موضوعات دیگر که می توان در رسانه ها به آن پرداخت آسیب های است که می تواند مانع از اجرای این فریضه شود. از جمله آسیب های اجتماعی می توان به مواد مخدر اشاره کرد.


حجت الاسلام و المسلمین سالک تأکید کرد:  در کمیسیون فرهنگی مجلس نهم کمر همت بسته ایم تا بسیاری از مسائل را که جایگاهش روشن نیست مانند فریضه امر به معروف و نهی از منکر را به ثمر برسانیم. چند جایگاه برای این فریضه مطرح است که یکی ایجاد یک اداره است که زیر نظر مقام معظم رهبری باشد. دیگری ایجاد یک شورای عالی امر به معروف و نهی از منکر با نمایندگی معظم له است و یک طرح دیگر نیز این است که اداره ای ایجاد شود که زیر نظر وزارتی مانند وزارت ارشاد باشد و یک طرح هم قوی کردن ستاد احیا است.


وی در پایان یادآور شد: بزرگترین منکر در بین مسئولین بی توجهی به اخلاق الهی و اخلاق اسلامی است که اگر این توجه مطرح باشد و مسئولان به اخلاق اسلامی عمل کنند ثمره این توجه مسلما مردم دوستی خواهد بود.

مطالب مرتبط :
  1. امر به معروف و نهی از منکر با حریم شخصی افراد در تضاد نیست
  2. معنای جامعه از دید قرآن/ امر به معروف و نهی از منکر بیانگر نگاه اسلام به جامعه است
  3. فقدان آموزش حفظ محیط زیست در مدارس/ رسانه ملی باید درباره حفظ محیط زیست فرهنگ سازی کند
  4. نمایشگاه قرآن به آینه‌ای از جریان سازی و فرهنگ سازی قرآنی تبدیل شده است
  5. مسئولان باید معروفها را در خود احیا کنند/ نظارت ملی یعنی نظارت مردم بر عملکرد مسئولان

پارک علم و فناوری قم

zohur