۱۹ مهر ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی در پیامی تصویری به آیین افتتاحیه شعبه مجمع عالی حکمت اسلامی در مشهد با اشاره به سابقه طولانی حوزه علمیه خراسان در حکمت اسلامی، افتتاح این مجموعه را ارزشمند ارزیابی کردند و فرمودند: عده ای از مردم تصور می کنند که علوم عقلی بدون دلیل است و در واقع علتی برای وقوع ندارد که این قضیه با قرآن کریم منافات دارد.


معظم له در ادامه پیام خود، به کلامی از امام خمینی (ره) پیرامون ذات خداوند اشاره کردند و اظهار داشتند: ما با برهان در ذات خداوند اقدام می کنیم نه با علم شهود، زیرا خداوند خود بسیط است و جزئی ندارد.


ایشان با اشاره به قانون علیت و روایات ائمه معصومین(ع) و اندیشمندان علوم عقلی، افزودند: بعد وسیع حکمت متعالیه با منطق مشاء سازگار نیست و هرگز با منطق مشاء نمی‌توان حکمت متعالی را درک کرد.


حضرت آیت‌الله‌ العظمی جوادی‌ آملی در این پیام با بیان اینکه مجمع عالی حکمت اسلامی سعی دارد تا منطق قوی ارائه دهد، بیان داشتند: حکمت مشاء نمی‌تواند بار حکمت متعالی را ببرد و در قرآن کریم و روایات ائمه معصومین(ع) نیز علوم عقلی و فلسفی دیده می‌شود. بنابراین عقل در کنار نقل می‌تواند درک شود و اگر عقل را در کنار نقل بیاوریم، کارساز خواهد بود.

مطالب مرتبط :
  1. اولین شعبه مجمع عالی حکمت اسلامی در مشهد مقدس افتتاح می شود/ برگزاری همایش علوم عقلی و تمدن اسلامی
  2. سیاست و فلسفه سیاسی جایگاه مستقلی در حکمت متعالیه دارد/سیاست هم حکمت نظری و هم حکمت عملی است
  3. فلسفه مشاء رهاورد مطالعات ارسطو است/ ابن سینا فیلسوفی مشایی نیست
  4. منطق انسان دیندار با منطق حیوان اقتصادی تفاوت دارد/ منطق کنش دینی، فدیه است
  5. فلسفه منطق با فرامنطق چه تفاوتی دارد

پارک علم و فناوری قم

zohur