۲۱ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، ابوذر ابراهیمی‌‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بعدازظهر امروز ۲۱ مردادماه با حضور در اولین اجلاس سراسری مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها، خطاب مدیران فرهنگی کشور با اشاره به اینکه تعاملات فرهنگی تابع عموم است، گفت: ما زمینه‌های مشترک فرهنگی بسیاری با کشورهای دنیا داریم و برای ایجاد تعاملات فرهنگی با این کشورها، این زمینه‌های مشترک را شناسایی کنیم و بر اساس آنها فرهن خود را انتقال دهیم.


وی همچنین با بیان اینکه نمایندگان فرهنگی ایران در خارج، نمایندگان سراسر کشور هستند و نه فقط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، افزود: جمهوری اسلامی ایران دارای دستگاه‌های و نهادهای فرهنگی متعددی است که در داخل کشور به خوبی فعالیت می‌کنند؛ اما تمامی آنها در خارج از کشور در قالب رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تجمیع می‌شوند.


وی ادامه داد: داشته‌های فرهنگی ما به قدری زیاد است که گاهی آنها را نمی‌بینیم. مگر چند کشور دنیا حافظ و سعدی و فردوسی دارند؟ چون ندارند، به دنبال مصادره‌ی شخصیت‌های فرهنگی ما هستند. مثلاً ۱۵ کشور استقلال‌یافته از شوری سابق، هیچکدام دارای شخصیت‌ فرهنگی نامدار نیستند و این نشان دهنده‌ی غنا و ثروت ما در این زمینه است.


رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی سخنان خود را با اشاره به نظر یونسکو برای معرفی خرده‌فرهنگ‌ها در جهان، اینگونه ادامه اد: ما دارای توانمندی‌های بومی بسیاری در استان‌های مختلف کشور هستیم. هر استان دارای ویژگی‌های خاص خودش است که می‌توان آنها را به دنیا عرضه کرد. باید از این ظرفیت موجود استفاده‌ی حداکثری کنیم و بدانیم که تمامی این فرهنگ‌ها جزو داشته‌های ما هستند و می‌توانیم آنها را به مردم دنیا ارایه دهیم.


ابراهیمی‌ترکمان در ادامه‌ی سخنان خود با تأکید بر اینکه برای تعاملات فرهنگی باید معیار اندازه‌گیری ما بزرگ باشد، بیان کرد: استان‌های مرزی ما ظرفیت خاصی برای ارتباط‌گیری با کشورهای مرکزی دارند. استان گلستان همیشه تعامل خوبی با ترکمنستان داشت. این وضعیت برای خراسان برای تعامل با افغانستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی برای ارتباط با جمهوری آذربایجان و ترکیه و استان‌های دیگر مانند سیستان و بلوچستان، استان‌های جنوبی و غربی و … می‌توانند با استفاده از نزدیکی فرهنگی، تعاملات و ارتباطات خوبی با همسایگان برقرار کنند.


وی ادامه داد: خوشبختانه، هنرمندان استان‌های دیگر هنوز اشباع نشده‌اند. هنرمندان تهرانی با توجه به رفت‌وآمدهای بسیار به خارج از کشور، انگیزه‌ای برای حضور در خارج از ایران را ندارند؛ اما شهرستانی‌ها به دلایل مختلف، کم‌تر در خارج از کشور حضور داشته و برنامه‌ اجرا کرده‌اند که این خود می‌تواند عاملی برای اعزام گروه‌های هنری از استان‌های مختلف به برنامه‌های فرهنگی خارج از کشور باشد.


رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین با درخواست از مدیران‌کل ارشاد استان‌ها برای تهیه‌ی بسته‌های فرهنگی گفت: این بسته‌ها که شامل معرفی ظرفیت‌های مختلف فرهنگی و هنری استان‌ها می‌شود را به تعداد رایزنی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور تهیه کنید تا آنها را به نمایندگی‌های فرهنگی ارسال کینم و آنها بتوانند ظرفیت‌های مختلف استان شما را به خوبی منعکس کنند.


وی با اشاره به اقامت ۴ تا ۶ میلیون ایرانی در خارج از کشور گفت: ایرانیان فرهیخته‌ی هر استان که به خارج مهاجرت کرده است را شناسایی و انجمن ایرانی‌های خارج از کشور را در استان‌ها راه‌اندازی کنید. توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌توانید با آنها ارتباط بگیرید و این کار برای انتقال فرهنگ استان شما بسیار مؤثر خواهد بود.


ابراهیمی‌ترکمان افزود: چه خوب است که برای آشنایی خارجی‌ها با فرهنگ و مناظر و طبیعت و جاذبه‌های استان خود، تورهای استان‌گردی را برای سفرا و رایزنان فرهنگی خارجی مقیم تهران تدارک ببینید. این تورها می‌تواند ظرفیت‌های موجود در کشور را برای خارجی‌ها شناسایی کند.


وی در پایان سخنان خود اظهار کرد: محصولات و خدمات فرهنگی را که می‌خواهید در خارج از کشور عرضه کنید، دارای زبان بین‌المللی باشد تا خارجی‌ها بتوانند آن را درک کنند. واکنش‌های فرهنگی برای رفتارهای فرهنگی در تمام دنیا متفاوت است و تنها با زبان بین‌المللی می‌توان آن به درستی انتقال داد.


در ادامه‌ی این نشست، مدیران‌کل ارشاد استان‌های گیلان، خوزستان، تهران، کهکیلویه و بویر احمد، فارس، مرکزی، خراسان رضوی، کرمانشاه و کردستان، مطالبی درباره‌ی چگونگی اعزام هنرمندان و گروه‌های فرهنگی و هنری به خارج از کشور، توجه به برگزیدگان محلی، استانی و کشوری جشنواره‌های فرهنگی و هنری، دادن مسئولیت به استان‌ها برای اعزام هنرمندان برای کاهش هزینه‌ها، نیازسنجی کشورهای مختلف برای اعزام هنرمندان، نوجه به استان‌های غیرمرزی و غیرتاریخی، انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام، نحوه‌ی فعالیت شورای اعزام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و … مطالبی بیان کردند که در هر نوبت، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، هاشمی، حجت‌الاسلام ابوالقاسمی و سلیمانی، به این اظهارات پاسخ دادند.


اولین اجلاس سراسری مدیران‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با هدف تبیین سیاست‌ها و راهبردهای وزارت فرهنگ و ارشاد در دولت تدبیر و امید، با حضور مدیران‌کل ارشاد تمامی استان‌های کشور در محل هتل انقلاب تهران در حال برگزاری است که دکتر ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به همراه هاشمی، سلیمانی و ابوالقاسمی، معاونان فرهنگی، آموزشی و پژوهشی و بین‌الملل و صدقی‌زاده، مشاور رییس این سازمان به عنوان میهمان بعد از ظهر امروز این اجلاس در جمع شرکت کنندگان، به تبیین برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و تعامل برای رسیدن راهکارهای همکاری‌های مناسب‌تر پرداختند.

مطالب مرتبط :
  1. تعامل نمایندگی‌های جامعة المصطفی(ص) و رایزنی‌های فرهنگی می‌تواند بسیار کارساز باشد
  2. خط مشی فرهنگی پیموده شده کشور بی ثبات بوده است/ چهار سناریو برای آینده خط­ مشی ­گذاری فرهنگی
  3. مصوبات ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در تمام کشور با جدیت پیگیری شده است
  4. کرسیهای آزاداندیشی به صورت یک رویه در نهادهای علمی کشور در نیامده است/ موانع ساختاری آزاداندیشی
  5. جشنهای دهه کرامت در ۷۵ کشور جهان برگزار می شود

پارک علم و فناوری قم

zohur