۲۷ مهر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این کتاب شما را با الگوی یک تحقیق کاربردی و مهارت های اجرایی آن آشنا می سازد و زمینه های لازم را برای انجام یک تحقیق موفق فراهم می کند. کتاب حاضر پاسخگوی سؤالات زیر است:


تحقیق چیست؟، میزان اهمیت فعالیت های تحقیقی چقدر است؟، برای انجام یک تحقیق باید از کجا شروع کرد؟، آیا تحقیق انواع مختلفی دارد؟، چگونه به موضوع تحقیق نفوذ کنیم؟، مراحل تحقیق چیست؟، چگونه واقعیت ها را از توهمات جدا کنیم؟، چگونه به یک دید جامع در واقعیت ها برسیم؟، چگونه تلاش علمی و فکری خود را با مسائل و مشکلات زندگی مرتبط کنیم؟، چگونه یک طرح تحقیق معتبر و کاربردی بنویسیم؟، چگونه محققانه زندگی کنیم؟.


امید است شما پس از اتمام کتاب به اهداف زیر دست یافته باشید:


۱-اهداف نگرشی و شناختی:


نسبت به مفاهیم زیر یک دید کاربردی و مرتبط با زندگی پیدا کنید به طوری که بتوانید درباره هر یک از آنها مقاله ای با قالب موجود در فصل سوم-مهارت مقاله نویسی، ارائه کنید: حقیقت و لایه های آن، روش و انواع آن، برنامه ریزی، نیاز و نقش آن در تحقیق، منابع اطلاعاتی، طبقه بندی و مدیریت اطلاعات، تفکر و حل مسئله، مدل سازی و نظام سازی، طرح تحقیق.


۲-اهداف احساسی و روحی:


ارتباط تحقیق با زندگی موفق را احساس کرده باشید، اهمیت حرکت های آگاهانه و قدم به قدم را برای حل مسائل و پاسخ به سؤالات لمس کرده باشید، به طوری که پس از اتمام کتاب برای زندگی علمی و عملی خود برنامه ریزی کنید.


۳-اهداف مهارتی و عملی:


بتوانید نقشه کلی عملیات تحقیق را ترسیم کنید، بتوانید طرح تحقیق بنویسید، بتوانید طرح تحقیق تدوین شده را اجرا کنید، بتوانید از فعالیت تحقیقی خود گزارشی کاربردی ارائه دهید.


 نگرش سازی(تحقیق چیست؟)، راهبرد سازی(الگوی کلی تحقیق)، راهکار سازی(روش اجرایی تحقیق) فصول سه گانه این کتاب را تشکیل می دهند.


تعریف تحقیق، هدف تحقیق، ضرورت تحقیق، تاریخچه تحقیق، ارتباط تحقیق با علوم و موضوعات دیگر، حقیقت شناسی، ذهن شناسی، روش شناسی، الگوی کلی تحقیق، مهارت نیاز شناسی و طرح سؤال، کشف اطلاعات درونی، مهارت مشاهده و لایه برداری، مهارت متغیر شناسی، جمع آوری اطلاعات، مهارت منبع شناسی، مهارت جست وجوی اطلاعات، مهارت اعتبار یابی، طبقه بندی و ثبت اطلاعات، مهارت تحلیل اطلاعات، مهارت تفکر و حل مسئله، مهارت مدل سازی، مهارت تدوین و ارائه نتایج تحقیق، مهارت تدوین طرح تحقیق، از جمله موضوعات و مباحثی هستند که در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند.


کتاب«راهنمای تحقیق در حوزه های علمیه» با اقتباس از نگرش اسلام به علم و هستی نوشته شیخ عبدالحمید واسطی برای نوبت دوم بهار امسال در۲۱۸ صفحه از سوی انتشارات مؤسسه مطالعات کاربردی علوم و معارف اسلام مشهد منتشر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. مدیر دفتر برنامه ریزی و نظارت معاونت آموزشی حوزه علمیه: کاربردی سازی علوم انسانی باید ازبستر حوزه علمیه امکان پذیر باشد
  2. مدیر حوزه علمیه استان قم: فقط حوزه علمیه می تواند ضعف های علوم انسانی را برطرف کند
  3. حوزه علمیه مروی طلبه می پذیرد
  4. راهنمای زوار منتشر شد/ ترجمه انگلیسی دعای عرفه
  5. هستی شناسی زیست جهان تکنولوژی/ فلسفه تکنولوژی دون آیدی

پارک علم و فناوری قم

zohur