۲۰ آذر ۱۳۹۲ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، این کتاب راهنمای عملی اخلاق است و نگرشهایی که اخلاق در آن عمل می کند را مورد بررسی قرار داده است.


نویسنده در این اثر به بررسی شرایطی می پردازد که فرد در آن دست به قضاوت اخلاقی می زند. این اثر به مطالعه اخلاق کاربردی می پردازد.


اخلاق کاربردی در حقیقت زیر مجموعهٔ اخلاق هنجاری است. به تعبیر دیگر، اخلاق کاربردی همان اخلاق هنجاری است، البته در حوزه‌های خاصی از زندگی فردی و اجتماعی.


اخلاق کاربردی در حقیقت درصدد آن است که کاربرد و اعمال منظم و منطقی نظریهٔ اخلاقی را در حوزهٔ مسائل اخلاقی خاص نشان دهد.مباحثی مانند اخلاق دانش اندوزی و علم اندوزی، اخلاق پژوهش، اخلاق نقد، اخلاق گفتگو، اخلاق محیط زیست، اخلاق سیاست، اخلاق جنسی، اخلاق همسرداری، اخلاق معیشت را می توان از مباحث مربوط به اخلاق کاربردی به شمار آورد.


اخلاق کاربردی شامل اخلاق حرفه ای هم می شود. منظور از اخلاق حرفه ای، تامل دربارهٔ ابعاد اخلاق مسائل و موضوعاتی است که به مشاغل خاصی مربوط می شود مانند اخلاق پزشکی، اخلاق تجارت، اخلاق روزنامه نگاری و امثال آن.


به طور خلاصه اخلاق کاربردی، عبارت است از کاربرد و تطبیق استدلال ها، اصول، ارزش‌ها و ایده آل‌های اخلاقی دربارهٔ رفتارهای اخلاقی، اعم از رفتارهای فردی و اجتماعی، با توجه ویژه به معضلات و تعارضات اخلاقی.هدف از این نوع پژوهش نیز ارزش گذاری و ارزیابی اخلاقی و در نتیجه پذیرش یا انکار آن خط مشی‌ها ورفتارها است.


کتاب حاضر با عنوان “راهنمای کاربردی اخلاق” به قلم آنتونی وستون از سوی انتشارات دانشگاه آکسفورد منتشر شده است.

مطالب مرتبط :
  1. انتشار «درسنامه اخلاق اسلامی»/ بررسی اخلاق فردی، اخلاق بندگی و اخلاق اجتماعی
  2. مقدمه ای بر اخلاق کانتی منتشر شد
  3. اخلاق بر حقوق در ورزش مقدم است/ شروع اخلاق باعث اتمام قانون
  4. راهنمای آکسفورد درباره نیچه منتشر شد
  5. دین می تواند مقوم و ضامن اجرای اخلاق در جامعه باشد/ عوامل مؤثر در طرح نظریه اخلاق

پارک علم و فناوری قم

zohur