۱۸ مرداد ۱۳۹۳ موضوع: اخبار حوزه دین و اندیشه


به گزارش پارک علم و فناوری قم به نقل از مهر، پیغمبر عظیم‌الشّأن، حضرت محمد مصطفی(صلّی اللّه علیه و آله و سلّم) می‌فرمایند: “إِنَّ عَظِیمَ الْبَلَاءِ یُکَافَأُ بِهِ عَظِیمُ الْجَزَاءِفَإِذَا أَحَبَ‏ اللَّهُ‏ عَبْداً ابْتَلَاهُ‏ بِعَظِیمِ‏ الْبَلَاءِ فَمَنْ رَضِیَ فَلَهُ عِنْدَ اللَّهِ الرِّضَا وَ مَنْ سَخِطَ الْبَلَاءَ فَلَهُ عِنْدَ اللَّهِ السَّخَط” جالب این است، «أَحَبَ» از باب افعل‌التّفضیل است؛ یعنی اوج حُب.الله اکبر از این تعابیر! بسیار عالی است. اگر جدّی کسی این‌طور به مصائب و مشکلات نگاه کند، ببینید چه حالی پیش می‌آید – می‌فرمایند: می‌دانید بلای بزرگ برای چیست؟ برای پاداش بزرگ است. چون خدا می‌خواهد پاداش بدهد، بلای بیشتری می‌آورد.


شما نگاه کنید، در تعابیر روایی، وقتی وجود مقدّس ابی‌عبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه) را با انبیاء عظام و اولیاء الهی مقایسه می‌کنند، می‌گویند: از آن پیغمبر این را داشت، از آن پیغمبر این را داشت و …، در نهایت می‌گویند:آن‌قدر مصائب برای وجود مقدّس حضرت ابی‌عبدالله الحسین(صلوات اللّه و سلامه علیه) بوده که برای هیچ احدی نبوده است. چون خدا می‌خواهد او را عزیز کند. اصلاً خدا او را دوست دارد. حضرت حق می‌خواهد ابی‌عبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه) را در خون ببیند، قطعه قطعه شده ببیند. کسی نمی‌داند، این آماری که می‌دهند، معمولاً آمار غلطی است، امّا بالجد طوری شد که تعبیر روایت عرباً عرباً است. حالا چندتا نیزه بوده، چند تا تیر بوده، معلوم نیست، امّا همین‌قدر که بیان کردند: عرباً عرباً یعنی تکه‌تکه شد.


هرکه به بلای عظیم دچار می‌شود، خدا جزای عظیم هم مرحمت می‌کند. جزای ابی‌عبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه) این است که تمام شد، هزار و اندی سال از آن واقعه می‌گذرد، الآن نزدیک سال جدید است، امّا ببینید مردم به عشق ابی‌عبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه)، گوشه به گوشه هیئت می‌گیرند و برنامه دارند. علاقه مردم، به خصوص ما ایرانی‌ها، به عید نوروز زیاد است. بیشتر تعطیلات هم در عید نوروز است. امّا وقتی محرّم و صفر در ایّام عید نوروز افتاد، حداقل می‌شود گفت: دهه اول، همه‌ مردم، به عشق ابی‌عبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه)، از آن سنّت دیرینه‌ خودشان دست کشیدند. کسی نگفت: هزار و اندی سال از شهادت ابی‌عبدالله (صلوات اللّه و سلامه علیه) گذشته است. ما برای پدر و مادر خودمان هم اگر دو ماه به عید از دنیا رفته باشند، می‌خواهیم یک کاری بکنیم که عید نوروز را از دست ندهیم. عجله داریم کسی بیاید پیراهن مشکی را از تنمان دربیاورد. اصلاً دنیا بی‌وفاست. امّا چیست برای ابی‌عبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه)؟! این جزایی است که خدا قرار داده است که این حبّ را خواسته یا ناخواسته در دل مؤمنین قرار می‌دهد. هر کاری می‌کند خودش را راضی کند، می‌گوید: نه. مگر این‌که آرام آرام به خاطر عوامل دنیا و مطالب، آن حبّ در دل کمرنگ شود و الّا مؤمنین می‌گویند: نه. یک عدّه، دو ماه تمام برای خودشان نذر می‌کنند، این پیراهن مشکی را – که به صورت ظاهر، مشکی در نماز کراهت دارد، اصلاً خود مشکی مکروه است – به عشق اباعبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه) بپوشند. تازه این کراهت از بین می‌رود، مستحب می‌شود.


آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) بیان کرده بودند: پوشیدن لباس مشکی دارد کم می‌شود. پوشیدن پیراهن سیاه در عزای اباعبدالله(صلوات اللّه و سلامه علیه) مستحب مؤکّد، بلکه واجب است. این حبّ، چه می‌کند؟!عزّوجلّ آن‌قدر به خاطر آن عظمت بلا جزا داده است. هرچه بلا عظیم‌تر باشد، جزا بیشتر است.


 

مطالب مرتبط :
  1. بین حق و تکلیف رابطه تلازمی برقرار است/ علمای ادیان می توانند مانع برخی اقدامات صاحبان قدرت شوند
  2. رعایت آداب زندگی مقدمه رسیدن به سبک زندگی اسلامی است/ برخی از ارزشهای اخلاقی به صورت قانون نهادینه نمی شوند
  3. برقراری رابطه پایدار عاطفی نیازمند چه مهارتهایی است/ زوجها چه زمانی دچار سوء تفاهم می شوند
  4. اگر دوستی و بغض برای خدا نباشد انسان گرفتار می شود
  5. هرگاه بهار وارد شد زیاد به فکر قیامت باشید/ نظر کاشف الغطاء درباره نوروز

پارک علم و فناوری قم

zohur